fbpx

36. Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı

Bu yıl 36.’sı düzenlenen Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı 04-12 Kasım 2017 tarihleri arasında okuru, yazar ve yayıncıyla buluşturuyor.

Her yıl yarım milyon ziyaretçiye ulaşan Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı, yurt içi ve yurt dışından pek çok değerli yazarla okurlarını buluşturacak. Birçok etkinliğin olacağı fuarda, paneller, söyleşiler, çocuk etkinlikleri ve müzikli dinletilerin yanı sıra; yazarlar yayın evi standlarında okurları ile bir araya gelip kitaplarını imzalayacaklar.  Ayrıca yayın evleri kendilerine özel indirimler de düzenleyecekler.

tuyap-kitap-fuari

Hafta sonu dikkat çeken ve kaçırılmaması gereken etkinlikler ise şu şekilde:

11Kasım 2017 Cumartesi 

Söyleşi:“Yaşam Boyu Sağlık” 15.45-16.45

Konuşmacı: Canan Karatay

Son dönemde yaptığı açıklamalarla sürekli gündeme gelen Kalp ve İç Hastalıkları Profesörü Canan Karatay’ın kariyeri üstün başarılarla ve araştırmalarla dolu. Siz de kendinizin ve ailenizin sağlığınızı önemsiyorsanız “Yaşam Boyu Sağlık” konulu söyleşisine muhakkak katılmalısınız.

Söyleşi:“Yol Hikayeleri” 18.15-19.15

Konuşmacılar: Mehmet Genç (Rotasız Seyyah)

Mehmet Genç; IT sektöründe yıllarca çalıştıktan sonra 2010 yılında kariyerini bir kenara bırakıp freelance fotoğrafçılık yaparak dünyayı gezmeye başlamış ve ”Rotasız Seyyah Yol Hikayeleri” kitabını çıkarmıştır. Gezi severlerin muhakkak dinlemesi gereken söyleşilerden biri.

Söyleşi:“Mültecilik ve Yabancı Topraklarda Yaşamak” 17.15-18.15

Konuşmacı: Ayşe Böhürler

Yeni Şafak Gazetesi yazarı Ayşe Böhürler,1963 Ürgüp doğumlu. Orta öğrenimini Erenköy Kız Lisesi’ni bitiren  Böhürler, yüksek öğrenimini İstanbul Üniversitesi Gazetecilik ve Halkla İlişkiler Yüksek Okulu’nda tamamladı. Çeşitli sivil toplum kuruluşları ve girişimlerinde aktif roller aldı. Yazı ve araştırmaları gazete ve dergilerde yayınlandı. Kadın, çocuk, eğitim, belgesel ve tartışma programlarının yapım-yönetiminde yer alan Böhürler, hazırladığı ve sunduğu programlar pek çok ödül aldı. “Mültecilik ve Yabancı Topraklarda Yaşamak” konulu söyleşiyi onun gözünden dinlemek iyi bir deneyim olacaktır.

Söyleşi:“Çocukla Yetişkinin İlk Entelektüel Buluşması: Çocuk Kitapları” 14.45-15.45

Konuşmacı: Behiç Ak

Mimar, karikatürist, çocuk kitapları ve oyun yazarı, Behiç Ak’ın bakış açısıyla çocuk kitaplarını dinleyebilirsiniz.

Panel: “Gençlik ve Edebiyat Okumaları” 16.00-17.00

Konuşmacılar: Çiğdem Sezer, Sibel Oral, Halil Türkden

ON8 yazarlarından Çiğdem Sezer, Sibel Oral, Halil Türkden’in söyleşi konusu ise sosyal medya ile farklılaşan dünyamızda gençlerin hangi edebiyatın peşinde olduğu ile alakalı.

12 Kasım 2017 Pazar 

Söyleşi: “İnsan, Müslüman ve Bilim İnsanı Olmak” 12.00-13.00

Konuşmacı: Sinan Canan

Beyin alanındaki çalışmalarıyla tanınan Prof. Dr. Sinan Canan, Davranış Bilimleri ve Sağlık alanında çalışmalar yürütmekte. Bilimsel araştırmalarını son yıllarda sinir sisteminde kaotik ve fraktal özellikler konularında yoğunlaştıran Dr. Sinan Canan, aynı zamanda kaos teorisi, karmaşıklık, fraktal geometri, doğadaki biçimler, öğrenme, lisan ve afazi, zihin ve beyin gibi konularda ülke çapında genel dinleyiciye yönelik konferans ve programlar da düzenliyor. Psikolojiye ilgisi olanlara,“İnsan, Müslüman ve Bilim insanı Olmak” konulu söyleşisi farklı bir bakış açısı kazandıracaktır.

Söyleşi: “Çocukların Dili Büyüklerin Dili” 14.30-15.30

Konuşmacılar: Yaşar Miraç, Vivet Sparkes, Ömer Kurt

Şair Trabzonlu Delikanlı diye tanınan Yaşar Miraç, Eşkıya Dünyaya Hükümdar Olmaz dizisinin Zafer’i Ömer Kurt ve çocukların günlük yaşamda karşılaştıkları sorunlara, ellerindeki materyallerle çözüm üretmelerini sağlayan bir  öğrenme modeli geliştiren Vivet Sparkes’ın katılacağı “Çocukların Dili Büyüklerin Dili”.

36inci-istanbul-kitap-fuari

Ayrıca pek çok edebiyat ödülüne layık görülen, birçok öyküsü çeşitli dillere çevrilen, sinema ve tiyatroya uyarlanan eserleri bulunan yazar Ayla Kutlu, 36. Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı Onur Yazarı olarak katılım sağlayacaktır.

ZİYARET SAATLERİ:

  • Hafta sonu : 10.00-20.00
  • Hafta içi : 10.00-19.00
  • (12 Kasım : 10.00-19.00)

YER: TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi, Büyükçekmece – İstanbul

BİLET: Fuara yalnızca fuar girişindeki bankolardan satın aldığınız biletlerle giriş yapabilirsiniz. Öğrenci, öğretmen, emekli ve engellilere ücretsiz olan fuarın giriş bedeli 5 TL’dir.
Aynı biletle eş zamanlı düzenlenen Uluslararası İstanbul Sanat Fuarı’nı da ziyaret edebilirsiniz.

Kitap fuarına giderken takip ettiğiniz yayınevlerinin, yazarların son zamanlarda çıkarttığı yeni kitaplara bir göz atmanızda fayda var. Uzun zamandır okumayı düşündüğünüz  kitapları da katarak bir liste çıkartarak fuarda daha verimli vakit geçirebilirsiniz.

No Comments

Leave a Comment