Bebeğiniz İçin İlk Alışveriş/ Bölüm 2

Merhaba anne adayları,

Bir önceki yazımda bebek odası ve beşik alırken dikkat etmeniz gerekenleri yazmıştım. Bakınız: tesetturyakasi.net

Bu hafta ise bebeğinizin ilk üç ay ihtiyacı olacak giysileri yazacağım. Eminim tüm anne adayları bebeğine küçücük, cici giysiler almak için heyecanla bekliyor. Biraz sabır ile bebeğinizin cinsiyetinin belli olmasını bekleyin ve aşağıdaki listedeki ürünleri temin edin.

 1. İki adet hastane çıkışı/ Bu takımlar genelde 12 parçalı oluyor. Zıbın, tulum, mendil, eldiven, bere, battaniye, önlük, patik bulunmaktadır. Bu takımlar standarttır. Bebeğiniz erken dünyaya gelirse prematüre takımlardan temin edebilirsiniz.
 2. Mendil/ Bebeğinizin ağzını silmek için on adet pamuklu, yumuşak kumaştan hazırlanmış ağız mendili alınmalıdır.
 3. Zıbın/ İnce, penye ve kruvaze modeller tercih edilmeli. 2-3 adet yeterli olacaktır.
 4. Çıtçıtlı Badi/ Alttan çıtçıtlı badilerden kısa- sıfır ve uzun kollu bir kaç adet almalısınız.
 5. Tulum/ Kendinden eldivenli, ayaklı tulumlar alabilirsiniz. Alttan çıtçıtlı olması bebeğinizin altını kolay değiştirmenizi sağlar, yandan olanlar bu konuda zorluk çektirir.
 6. Çorap ve patik/ Sentetik içerik olmamasına ve boğaz kısmının çok sıkı olmamasına dikkat edilmelidir.
 7. Ataklı tulum/ Bebeğinizin altına giydirmek için ayaklı tulum almalısınız ama tavsiyem ayaklı ürünleri bir boy büyük almanız. İlk 40 gün 0-3 ay ürünler idare edebiliyor ama sonrasında küçük geliyor. Ürün ayaklı olunca da giydirmek pek mümkün olmuyor.
 8. Yelek/ Uyku veya banyo sonrası bebeğiniz üşütmemesi için pamuk veya yün örgü yelek kullanabilirsiniz. Yün yeleklerin cildine doğrudan gelmesi tahriş edebilir, buna dikkat edilmelidir.
 9. Battaniye/ Hastane çıkışlarından penye battaniye çıkacaktır buna ilaveten günlük kullanım için hafif kadife veya örgü battaniye kullanabilirsiniz. Alerjik bir durumla karşılaşmamak için tüylü ürünler kullanılmamalı veya kılıf geçirilmelidir. Bebek arabası için de yedek bir battaniye alınmalıdır.
 10. Dışlık/ Gece uykusu veya dışarı çıkarırken kullanabileceğiniz çıtçıtlı battaniye tarzı tulumlar işinize yarayacaktır.
 11. Yüz örtüsü/ Bebeğinizi pusete veya bebek arabasına koyduğunuzda yüzünü güneşten veya meraklı gözlerden sakınmak için yüz tülbendi hazırlamalısınız.
 12. Havlu takımı/ İlk günler bebeğinizi sık yıkayacaksınız ve göbek bağı kanayabilir, bu sebeple 2 havlu almanızı öneririm. Havlular takım halinde de satılabiliyor; bornoz, havlu ve terlikten oluşan. Bu takımların bornozu ilk zamanlar kullanılamıyor ama sonra değerlendirilebilir.
 13. Alt açma bezi/ Bebeğinizin altını açarken kullanmak için içi elyaf dolu, ince yatak şeklinde yastıklı ürünleri kullanabilirsiniz.

Bebeğiniz için yapacağınız bu ilk alışverişte unisex renkler tercih ederseniz giysileri bebeğinizin kardeşi de kullanabilir 🙂

Giysi alırken dikkat edilmesi gerekenler ise;

 • Kolay yıkanabilir olması.
 • Bebeğinizin cildini rahatsız etmeyecek ürünler olması.
 • Boğulma riski oluşturacak aksesuarlarının olmaması.
 • Doğal liflerden oluşması. (Bebeğinizin tüm ürünlerini organik diye satılan parçalardan almanız gerekmez. Çünkü ileride bebeğiniz organik olmayan ürünlerle karşılaştığında mekanizması bozulabilir. Aşırı koruma sonrasında alerjik sorunlar getirebilir.)
 • Kolay giydirilip çıkartılabilir olması.
 • Kol ve bacaklarının sıyrılıp üşümemesi için ribanalı ürünler tercih edilmeli.

Diğer önemli konu ise; aldığınız tüm ürünleri bebek sabunları ile yıkayıp, ütüledikten sonra bebeğinize giydiriniz.

Giysi alışverişinizi yapabileceğiniz bir çok markayı barındıran Kadir Has Çocuk Dünyası Avm’yi öneririm. Eminönü’nde Havuzlu Han’da da tüm bebek ihtiyaçlarınızı uygun fiyata karşılayabilirsiniz.

1 Comment

Leave a Comment