fbpx

Broşların Stil Sahibi Kadınların Yakasına Tırmanış Öyküsü

Broşların olgun kadınların, gösterişin ve şaşanın simgesi olmaktan stil sahibi kadınların yakasına tırmanış öyküsü…

Tarihte broşlar; servetin, gücün ve sosyal statünün simgesi olarak görülmüş, çoğunlukla krallar ve aileleri tarafından kullanılmıştır. Genelde altın, gümüş veya farklı metallerden el emeği ile hazırlanan broşlar zaman içinde siyasetçilerin tercihlerini, ideolojilerini yansıtan parçalar haline gelmiş ve takım elbiselerin yakalarını süslemişlerdir. Osmanlı’da da kadınların en değerli takıları arasına giren broşlar farklı formlarda özellikle sallantılı olarak hazırlanmış ve zamanla ‘’olgun kadın takısı’’  haline gelmiştir.

 

Şimdilerde her yaşa ve tarza hitap eden broşlar statü belirtisi olmaktan çıktı. Eskisi gibi sadece metallerden ve süslü taşlardan ağır broşlar hazırlanmıyor, ahşap, renkli plastik, örgü, keçe gibi malzemelerde kullanılıyor. Bu broşlar bazen küçük bir kız çocuğunun yakasını süslerken, bazen mesleğine aşık genç bir kadının mesleğini simgeleyen broş, gömleğinin ilk düğmesine ilişiyor.

 

 

Broşlarla; sade bir kıyafete bir anda zarafet veya şirinlik katabiliyor ve üzerinizdeki giysiyi diğerlerinden ayrılır hale getirebiliyorsunuz.

 

Düz siyah bir elbiseye takacağınız taşlı klasik bir broş sizi bir anda geceye hazırlarken, bir çizgi karakter sizi okula hazırlayabiliyor.

Sıradan bir kot ceket, basic beyaz bir gömlek herkesin gardırobunda muhakkak vardır. Seçeceğiniz minik ama güçlü bu aksesuarla çok para harcamadan stil sahibi olmayı başarabilirsiniz.

No Comments

Leave a Comment