fbpx

Eşarp ve Şal Bağlama Önerileri

Eşarp ve şal bağlama stilleri, bağlama ve kombinleme noktasında yapılan hatalar ve boneler hakkında konuşacağım bu yazıda…

IMG-1347@samahsafi

Eşarp yerini son dönemlerde özellikle rahatlık bakımından şala bırakmış olsa da  ikisinin kullanım alanlarının farklı olduğunu düşünüyorum. İpek ve tek renk şallar günlük kullanımda rahat ve daha spor bir hava katarken, eşarplar giysi seçimine de bağlı olarak özel günlerin, resmi görüşmelerin vazgeçilmezi olabiliyor yer yer… 2000’li yılların başından beri revaçta olan tek renk ipek şallara şimdilerde keten, pamuk, vual şallar da alternatif olmaya başladı. Şalların yanı sıra özel günlerde klasik takımlarla, ferace ve sade abiyelerle tercih edilen tek renk ipek eşarplar yerini, giyilen elbiseye ton sur ton veya kendi tonunda sunulan krep ve şifon, ebatları da uzun hem eşap hem şal şekilde bağlanan örtülere bıraktı.

IMG-1350

@bbtlb

Krep şalları siyah bonelerle kullanan ve takipçileri tarafından çokca bağlama stili sorulan Betül bu işi iyi biliyor!

Peki alternatifler bu denli artmışken eşarp ve şalları renk ve bağlama bakımından nasıl kullanmalı, ne renk ve türde boneler ile kombinlemeli bunları inceleyelim…

Öncelikle giyineceğiniz kıyafete göre maksimum ikinci desen ve üçüncü renk olarak eşarbı kullanmanızı tavsiye ederim. Desen üst bedende ise eşarp ile karmaşa yaratacaktır, tercihiniz bu olmamalı. Eşarpın kullanım alanını ben daha resmi buluyorum ama bu bize şalların daha sportif durmasının da bir göz dayatması esasen… Son dönemlerde özellikle gömleklerle ve ceket-döpiyeslerle eşarbı daha çok beğeniyorum. Zarif bir stil sağlıyor… İş toplantıları, özel görüşmeler, aile buluşmaları, eşe eşlik edilen yerler için gömlek veya ceket üzeri eşarpları değerlendirebilirsiniz.

IMG-1586(1)

@esraseziskigili

Son yıllarda Levidor’un da marka yüzü olan Esra Seziş Kığılı eşarpları kullanma ve özellikle topuzsuz bağlama şekli noktasında başarılı isimlerden.

Şalın kullanım alanlarını eşarp gibi kısıtlamak istemem. Burada baz alınması gereken nokta giyinilen kumaşın dokusu ile şalın dokusunun uyumu. Keten bir tunik, kanvas bir trençkot üzerine krep ya da şifon şal takılmamalı mesela. Ya da doğal görünümlü eşarpları gösterişli kumaşların üzerine yerleştirmemek gibi gibi… Diğer dikkat edilecek husus ise giysilerinizin bağlama stilinizin arkasında kalmaması için bağlama şekliniz olacaktır. Burada yüz tipiniz esas kısas olsa da dolama şekliniz ve şalı başınıza tutturma şekliniz tarzınıza büyük katkıda bulunacak ya da tam tersi yüzünüzü olduğundan kötü gösterecektir.

IMG-1577@eslimah

Ten rengi ve kullandığı şal tonları uyumu ile beyaz bone ön yargısını yıkan nadir isimlerden Eslimah…

Peki yapılan bariz hatalar neler!

1. Saten bone ve eşarplardan uzak durun !

Bir dönem meşhur olan saten bone furyasına kapılmayan kalmamıştı maalesef. Bu furyada savrulmaya devam etmeyin! Ucuz ve basit bir görünüm veriyor. Eşarp ve elbise kumaşı ne olursa olsun saten bonelere yaklaşmayın.

IMG-1349@samahsafi

Standartın dışında bağladığı şalı ile eşarp renginde ve dokusunda kullandığı ve yüz tipine uygun kullandığı boneleri ile oldukça başarılı Yönetmen Samah Safi…

2. Bonelerinizi saç diplerinde sonlandırarak bağlayın, kaşlarınıza kadar indirmeyin!

Bone veya iç tülbentinizi kulak dahil veya hariç nasıl bağlarsanız bağlayın ama saç diplerinizden max. bir cm. alnınıza inmesine izin verir. Daha fazlası yüze olmaması gereken bir hava veriyor ve eşarp ya da şalın duruşunu olumsuz etkiliyor.

IMG-1351

@bbtlb

3. Renkli boneler ve beyaz renk boneden uzak durun !

Eşarp ve şalınız ne renk olursa olsun tek renk boneden yana olsun tavrınız. Benim tavsiyem siyah bone lakin eğer ten renginiz açık renk eşarplarda siyah boneyi püskürtüyorsa beyaz bone kullanılabilir. Burada esas olan bonenin geri planda kalmasını sağlamanız. Bazı istisnai bağlama şekilleri var ya da kişiye özel benimsenmiş stiller… @eslimah ve @samahsafi’nin kullandığı gibi, onun dışında her renk örtü ile siyah bone kullanılabilir.

IMG-1579

@eslimah

4. Desenli şal ve eşarplarınızı leopar, geometrik, çiçek desenli ürünlerle kombinlemeyin!

2019 başından beri desen üstü desen modası ortaya çıkmış olsa da bu furyaya eşarplar dahil olmalı. Etek ile bluz veya gömlek ile hırka desen+desen olabilir ki -bunun da kural ve yöntemleri var- ama eşarpta asla denenmemeli. Desen özellikle üst bedende kullanıldıysa baş kısmında elbiseyi kapatmayacak nötr bir renk kullanılmalı.

IMG-1583

@aybukenurdemirci

Uzun yüz yapısına sahip olmasına rağmen renk/desen seçimleri ve bağlama şekline göre şalları kendine çok yakıştıran isimlerden Aybüke…

5. İğne kullanmaktan hoşlanmıyorsanız mıknatıs kullanın!

60-70’li yıllarda örtülü teyzelerimizin kurban olduğu midi etek pişmanlığını yaşamak istemiyorsanız şallardan küpe göstermeyi, iğne takmadan gerdan göstermeyi bir kenara bırakın! Örtünün manasına tersliği bir kenara demodeliği ayrı bir tarafa… İğne zor geliyorsa mıknatıs var o da olmuyorsa arkadan sıkı düğüm atılır vesselam.

IMG-1348

@samahsafi

6. Kuran kursuna yeni başlayan 6 yaş grubu gibi sürekli eşarbınızı düzeltmeyin!

Bu hareket eminim gözünüzde canlanıyordur… El göçmen kınasındaki gelinn gibi kıvrıl kıvrıl başörtüsüne varmasın! Topsuz iğne ile bir kaç yerden iğnelemek yeterli olacaktır, şüpheniz olmasın.

IMG-1344

@senasever

Farklı renkleri ve tasarımları başarılı bir şekilde kombinleyen, henüz 18 yaşındaki fenomen Sena Sever’in ton sur ton seçimi de beğendiklerim arasında.

7. Başörtünü kendini kargo paketi yapmışsın gibi bağlama! Tabi hafif bir esintide başından gidecekmiş gibi de olmasın…

Aşırı sık bağlayınca yüz ablak, bol bağlayınca kaşık surat görüntü oluşabilir, aman dikkat!

8. Başörtünün üstüne yapılan ilkokul elişi süslemelerine hiç bir şey diyemiyorum çok çok basit yapıyor kadını!

IMG-1345

@beyzalami

Tıp öğrencisi olması ve yazarlık yanı ile tanınan Beyza, rahat ve sade seçimlerinin yanısıra farklı bağlama stili ile tercihleri örnek alınan isimlerden…

9. İri topuz yapmayın!

Kafanızda ne var düşüncesi oluşmasın insanlarda, illa topuz olacaksa makarna tokalarla toplamanız yeterli olacaktır. Son yıllarda topuz furyası da geri de kaldı ama saçın şekli eşarp ya da şalın dışına yansıyor ise ince bir iç tülbent ile toparlanabilir.

IMG-1588(1)

@ilaveten

Tuğba sanatçı ruhu ile hep buralarda… Bazı paylaşımlarında eşarbı aşırı geriden bağladığını düşünüyorum, söylemeden geçemeyeceğim.

10. Başörtüsünüzün önünü sivriltmeyin!

Eşarbınızı spontan taktığınızda oluşan ilk şekil size uygun olandır. Bundan emin değilseniz elmacık hattınıza dik olarak şekli ile oynayarak doğru hattı bulabilirsiniz. Ayrıca derin bir alınınız var ise (Normal saç dibi için 2. madde geçerli.) saç dibini değil de alnınızı kaş ile saç arası ölçümlendirim kaştan 2/3 seviyesinde boneyi konumlandırıp, eşarbı da bone gözükmeyecek şekilde örtebilirsiniz.

IMG-1346

@blumer

Toprak tonlarının kızı Blumer 🙂 Kırışık şalları onunla sevdik desek abartmış olmayız elbette!

11. Eşarp veya şal üzerine toka, taş, zincir takmak!

Demode demeye dilim varmıyor ama maalesef bir dönem düğün-kına gibi organizasyonlarda çok görüldü. Üzücü… Asla kullanmayın aşırı aşırı kro(Alternatif sözcük bulamadı)!

IMG-1584

@mademoisellememe

Yabancı influencer’ın aç gösterme olayı içten saç yapmaya ve onu göstermeye kadar gitti. Bu görseli tonlar ve eşarbın bağlama şekli itibari ile beğendiğim için ekledim.

12. Çarpraz, şekilli, gül gibi üç boyutlu bonelerden koşar adımlarla kaçın!

Belki 50’li yaşlardan sonra ev oturmalarında tek başına kullanırsınız, ha ne dersiniz?  Farklılık arayışını eşarp ve bonelerden yana kullanmayın. Farklı kumaş ve kalıp formunda tercihler yapmak isterseniz bunu bir tençkot,bir tunikte yapın ama bone ve eşarplarda düşünmeyin.

Eşarp, başörtüsü, şal… İsmi ne olursa olsun örtünün bir anlamı var elbette! Burada amacım sizlere ”örtünme” ile ilgili fetva vermek olmamakla beraber manasını kaybetmeden minimal bir şekilde temiz bir görünüm sağlamanız için gerekli olan detayları aktarmak. Umarım faydalı olmuştur.

Sevgiler…

4 Comments

 • elif 15 Ağustos 2014 at 15:25

  Maddeleşen hatalar çok iyi, evet bunları yapmayın n’olur…

  Reply
 • hija 15 Ağustos 2014 at 16:07

  Yazına bayıldım, kesinlikle şal bağlamak konusunda rehber bir yazı…Ve finalde yazdığın dua çok güzel…Çıta epey yükseldi, gelecek yazını merakla bekliyorum 🙂

  Reply
 • Tesettürle İlk Tanışma! 29 Kasım 2014 at 00:31

  […] ve şal bağlamalarında yapılmaması gereken hataları incelemek isterseniz: Tesetturyakasi’na bir göz […]

  Reply
 • Tesettürle İlk Tanışma! - Tesettür Giyim 2 Aralık 2014 at 11:47

  […] ve şal bağlamalarında yapılmaması gereken hataları incelemek isterseniz: Tesetturyakasi’na bir göz […]

  Reply

Leave a Comment