Ev Düzeni İçin Pratik Bilgiler

Hacer, nereden çıktı şimdi böyle bir yazı yazmak dediğinizi duyar gibiyim 🙂 Ben daha 12-13 yaşlarındaydım, rahmetli anneannem her yaz memlekete giderdi ve biz orada olduğumuz her gün sabah erkenden bir ibrik ve leğen dolusu suyu güneşten ısınsın diye kapıya koyardı. Malum Erzincan soğuk memleket. Ben de sabah gider o ısınmış sularla o duvarları dökülen toprak evini baştan aşağı temizler, tereklerini düzenler ve her seferinde o güzel eşyalarına bakıp mutlu olurdum. Anneannem köyde herkes tarafından Titiz Ayşe diye tanınırdı ve en çok bana güvenirdi evini temizletmek için. Yani şimdi ben bu yazıyı onun torunu olarak yazıyorum ve sizden ruhuna bir Fatiha istiyorum.
Ayrıca pek sevgili arkadaşım Nazmiye, her şeyi yazıyorsun bir de şu evi nasıl toplayacağımı yaz deyince ben de aldım elime klavyemi ve ev temizliği, düzeni ile ilgili benim uyguladığım küçük tüyoları aktarayım istedim.

 

E0479327-B14E-43E3-90AD-DB786D144E3A
Öncelikle çalışan ve bir çocuk annesi biri olarak ev işini külfet değil, şükür sebebi olarak görmenizi tavsiye ederim. Dünyanın birçok yerinde temizleyecek evi olmayan, felaketlerde veya savaşlarda evini kaybeden insanları düşünerek, her yaptığınız işi besmele ve şükür ile yapmanız sizi motive edecektir. Yazılı olmasa da ev temizliği için bir plan oluşturmak işinizi kolaylaştıracaktır. Haftalık bir olarak planladığınız günü çalışan kadınları düşünerek cumartesi olarak düşünürsek, cuma akşamdan akşam çayını demler demlemez yıkanacak giysileri renklerine göre istifleyip sıra ile makinaya atın. Tavsiyem alabiliyorsanız bir kurutma makinası almanız… Çünkü yıkanan çamaşırları asmak ve kurutmak için harcayacağınız zamandan tasarruf etmiş olursunuz. Akşam boyu yıkanan çamaşırlarınızı uyumadan 45 dk. ayırıp ütüleyip yerleştirip cumartesi gününe sadece temizliği bırakın. Sabah kahvaltının arkasından evinizi süpürün, çocuğunuz veya eşiniz de bu işi yapabilir. İki kova su yapın, ilk olarak biri ile yerleri silin, sonra da diğeri ile tozları alın. Tavsiyem çok adette temizlik bezi kullanmanız… Bu şekilde sürekli kovada bez sıkmaktan zaman tasarrufu yaparsınız. Cam bezi olarak satılan ürünler de sizi kurulamaktan kurtaracaktır, çünkü bunlar su lekesi bırakmıyor. İşler biter bitmez bir kahve pişirin ve evinizi seyrederken yudumlayın 🙂 Bu temizlik sizi bir hafta götürecektir!

602042_551064384976232_884068359_n
Evimin dağınıklığı ile baş edemiyorum!
• Bunun için evinizi neyin dağıttığına şöyle bir göz atın. Oyuncaklar ise; toplama alışkanlığını çocuğunuza erken yaşta kazandırmalısınız. Onun oyuncakları ile oynayacağı alanı tembihleyip diğer alanlara oyuncak taşımamasını ve siz de onun yanında oturarak sağlayabilirsiniz.

D84B344E-AB10-421D-9E6B-BC4D37078F3A
• Genelde giysi dağınıklığı çok fazla oluyor. Bunu da yukarıda bahsettiğim plana göre yaparsanız haftanın her günü evinizde çamaşır, ütü dağınıklığı yaşanmaz.

F4A58FF9-CA78-44C0-87E9-8B305783FCA5

56289416-8CA2-4C39-8E72-F525FD5ABED4

Yeteri kadar dolabınız yok ise raf yaptırabilirsiniz. Tozdan ve görüntü kirlilğinden korumak adına da bir korniş çaktırarak ya da rustik ile perde asabilirsiniz. Ben bunu yazlık evde oturma odasının bir köşesine yaptığım ardiye kısmına uyguladım ve odanın bütünlüğü bozulmamış oldu dolayısıyla da sürekli toplu tutma derdi olmadığıdan çok büyük rahatlık oldu.

753F2CA8-3F13-45D2-AE7E-AA5A62388025

1704DAAF-6072-4AFE-A905-15A6617CE7C6

Dolap içlerindeki dağınıklığı gidermek için de katlama aparatları kullanabilirsiniz.

• Sabahları uykudan uyanır uyanmaz kişisel ihtiyaçlarınızı giderirken evin tüm pencerelerini açın ve sonrasında pijama ve yataklarınızı toplayın. Yatak örtüsünü örtmeniz sadece 1,5 dakikanızı alacaktır. Kendinize vakit kalmıyor yalanını söylemeyin!

46F0BA8C-F542-40ED-A72B-41F5CE4E6B7C

Elinizin altında sürekli toplamaya yönerlik kullanılacak materyalleri dolap iç kapaklarına askı yardımı ile asın!

• Yemek yeme alanınızı belirleyin ve bunun dışında yemek yemeyin. Çocuğunuz da bu kurala alışacak ve koltukların sünger altlarından susam toplamak zorunda kalmayacaksınız. Akşam yemeklerinden hemen sonra mutlaka makinayı çalıştırın ve uyumadan önce yıkanan makinayı boşaltın. Çünkü sabah içtiğiniz suyun bardağı, yemek atıştırdığınız tabak üzerine eklenecek akşam bulaşığı gözünüzde büyüyecek. Mutfak dağınıklığını önlemek için yemek yaparken tüm bulaşıkları çalkalayıp kenara istifleyip yemek pişerken makinaya yerleştirmeniz ile çözülebilir. Mutlaka lavabonun altında bir el havlusu bulundurun, ıslak ellerinizle dolapları kirletmemiş olursunuz.

5F4490ED-A47C-4874-92D4-074E9A2506BC

3E77D0C6-0EEB-449C-BB9B-26C2CE2E5C45

Mutfak dolaplarınıza ve buzdolabına yerleştireceğiniz her şeyin temiz olmasına özen gösterin. Bakliyatlar için saklama kapları kullanın. Kutu maliyetlerini fazla geliyorsa eski kavanoz ve şişeleri geri dönüşüm projeleri ile kullanılabilir hale getirebilirsiniz.

para-kazanmak-isteyen-ev-hanimlari-icin-muthis-oneriler

• Bunlar dışındaki dağınıklıklar; mesela banyodaki tarak ve kremler, akşam cebinizden çıkardığınız kalem, cüzdan gibi şeyler için küçük kutular kullanın. Dolap içi dağınıklıklarını önlemek için; renklere ve mevsime göre istifleme yapıp, çamaşırları düzgün katlamanız, (ütüden tasarruf sağlar) küçük parçaları kutulara veya uygun askı aparatlarına yerleştirmeniz gerekir.

EA9B7BC9-4568-4D22-A4C9-53FE4B8FA439

• Evdeki kablo dağınıklığı için uygun bulduğunuz bir prize beşli-altılı ara priz takıp, bu prizi şık bir kutunun içine delikler açarak yerleştirip, şarj edilecek cihazlarınızı görüntü kirliliği oluşmadan şarj edebilirsiniz. Bunu boş bir çekmeceye de uygulayabilirsiniz, o çocuklardan korumak adına daha da güzel olacaktır.

içerik

4-elektronik-sarj

• Ütü, ütü masası, süpürge gibi evinizi dağınık gösteren eşyalar için onların ebatlarına uygun dolap yatırmanız. Eğer imkânınız yok ise az kullanıla bir kapı arkasına iki ayak taktırıp ütü masasını, üzerine tek raf yapıp ütüyü koyabilirsiniz.

duzen17

Küçük bir not daha: Ev temizliğinde illa ki pahalı leke çıkarıcılar, parfümler, lüks süpürme- yıkama cihazları kullanmanıza gerek yok. Temizlik için basit deterjanlar, sirke ve doğal sabun zaten yeterli. Benim kendi ev temzliğinde uyguladığım metodum ise her temizlik sonrası bezleri su ile arındırıp sonra çamaşır makinasında 90 derecede kaynatmak. Sık yaptığım temizlikler için bu bezlerin bir kısmını kurutmayıp kullanıyorum. Bu şekilde tertemiz bezlerle daha sıhhatli ve pratik oluyor temizlik işlerim.

 

Tüm bu tüyolar dışında Pinterest’ten kendi ev konseptinize uygun düzenleme fikirleri de edinebilirsiniz.
Eğer düzenli olmak istiyorsanız hiçbir işi sonra yaparım demeyin! Yarın yapacağınız işler ile birleşen eski işler sizi evinizden soğutur ve yorar. Ev işlerini doğru planlar ve görev dağılımını aile fertlerinin yapmaktan hoşlandığı şekilde paylaşırsanız her şey daha kolay olacaktır.

1 Comment

Leave a Comment