fbpx

Kanaviçe’nin Öyküsü ve Giysilere Yansıması

Kanaviçe; Etamin, Çarpı İşi, İğne İşi gibi isimlerle de anılan, Orta Asya Türkleri’nden günümüze ulaşmış bir el sanatıdır. Renkli ipliklerle, çarpı şeklinde işlenen kanaviçeyi etaminden ayıran özellik düz ve deliksiz kumaşa işleniyor olmasıdır. Kumaş üzerine öncelikle kaneve adı verilen özel dokunmuş ipek ve yünden hazırlanan bir kumaş kasnak ile yerleştirilir. Sonra renkli ipliklerle kanaveye desen işlenir. Desenin işlenmesi bittikten sonra kanave asıl kumaş üzerinden ip ip çekilerek işlenmiş desenle kumaş arasından temizlenerek kanaviçe elde edilir. Genellikle dekoratif amaçla kullanılan kaneviçeler Asya’dan göçlerle, elçilerle Avrupa’ya kadar uzanmıştır.

Yüzyıllar boyunca genç kızların çeyizlerini süsleyen kaneviçeler; bebek beşiği, lohusa ve sünnet yatağı hazırlıklarında kullanılmasının yanı sıra başörtüsü, iç giyimi, yatak ve mutfak takımları, perde, bohça, para kesesi ve çeşitli örtülerin yapımında ve süslenmesinde kullanılmıştır. Şimdilerde ise modern kombinler yapılarak da değerlendirilmektedir. Ben de bizlere miras bırakılan bu el sanatına nacizane tasarımlarımda yer vermeye çalıştım. Havaların soğuması ile hazırladığımız tesettüre uygun triko hırkaların üzerinde yer verdiğimiz kaneviçe desenlerine tarihte olduğu gibi eflatun, kırmızı, mavi, yeşil, kahverengi gibi renkleri kullanmaya ve eskilerin en çok kullandığı çiçek desenini kullanmaya özen gösterdim.

islemeli-triko-hirka-gri-hacer-sucuoglu-adiguzel-237401-1 islemeli-triko-hirka-hardal-hacer-sucuoglu-adiguzel-237402-5 islemeli-triko-hirka-fusya-hacer-sucuoglu-adiguzel-237403-5

Hırkaları yakından incelemek ve satın almak için tıklayın.

No Comments

Leave a Comment