fbpx

Markamarie Röportajı

28 Eylül 2017 Perşembe Günü Conrad Otel’de yapılan The Gate: Jakarta-İstanbul buluşmasında 7 Endonezyalı tasarımcı ve marka hem koleksiyonlarını sundu hem de dünya muhafazakar moda sektörüne dair bilgi ve tecrübelerini ”Indonesia Experience” teması ile Türk Tasarımcılarla birlikte masaya yatırma firsatı buldu. The Gate: Jakarta-İstanbul projesiyle iki ülke arasındaki ticari köprüler güçlendirilirken, Dünya muhafazakar moda sektörünün gelişimine katkı sağlayacak fikirler tartışıldı.

IMG-20170929-WA0023

Organizasyona; mentörlüğünü Franka Soeria’nın yaptığı, Endonezyalı genç yetenekleri  uluslararası arenada güçlendirmek ve desteklemek için oluşturulan, şuan içinde Run into Hijab, Sumayya Faith, The Official ve  daha birçok marka  ve tasarımcıyı toplayan, ülkenin prestijli yayını SWA dergisi tarafından, global olarak en çok etkiye sahip Endonezyalı diasporalardan biri olarak da  seçilen #Markamarie sponsor oldu.

20170928_141300

Ben de global muhafazakar moda camiası için bir ilk olan Markamarie hakkında, kurucularından İsmail Bey ile kısa bir röportaj gerçekleştirdim.

 Markamarie ne zaman kuruldu?

Markamarie; araştırma ve ülkeler arası ilişkileri kurma süreci uzun süren ve sonucunda 6 ay önce kurulan bir platformdur.

Markamarie'nin kuruluş amacı ve vizyonu nedir?

Muhafazakar moda konusunda uzmanlaşmak isteyen genç, ödüllü tasarımcıların ve markaların öncelikle 350 milyon müslüman nüfusa sahip  Endonezya ve Türkiye arasındaki moda bağlantısını sağlamak. Sonrasında ise tüm dünyadaki müslümanlara hitap edecek ürün ağını bünyesinde barındırdığı tasarımcılarla oluşturabilmek. Endonezya’da açtığımız mağaza ile Türkiye’den Endonezya’ya ürün göndermek isteyenlere şimdiden bir kanal oluşturduk.

Hangi tasarımcı ve markaları bünyesinde barındırıyor?

Şu an içinde Run Into Hijab, Sumayya Faith, The Official ve  daha bir çok marka  ve tasarımcıyı toplayan Markamarie, The Gate ile beraber tasarımcı ve marka ağını günden güne büyütüyor.

Dünya markalarının muhafazakar koleksiyonları ile ilgili ne 
düşünüyorsunuz?

Dünya markalarının da muhafazakar giyim ihtiyaçlarını farketmeleri pazarın ne denli büyük olduğunu ortaya koyuyor. Ama tabiki pazar ne kadar global gibi gözükse de yerel farklılıklar var. Bu yöresel ihtiyaları ancak o yörenin tasarımcıları giderebilir. Amacımız tüm dünya müslümanlarına hitap edebilmek.

Endonezya ve Türkiye muhafazakar moda arasındaki en belirgin 
farklar nelerdir?

Endonezya çok çeşitli moda argümanlarını kullanırken Türkiye’de durum çok daha farklı. Türkiye’de son on yılda farklılaşmaya başlayan şal bağlama modelleri bile Endonezya’ya göre oldukça sınırlı kalabiliyor. Endonezya’da hala etnik kıyafetler tercih edenlerin sayısı oldukça fazla olsa da; genç, okuyan, spor yapan ve gezen kadın nüfusunun yoğunluğundan dolayı inanılmaz bir çeşitlilik hakim.

Endonezya’da muhafazakar moda ikonu olarak bilinen Franka Soeria tarafından önderlik edilen Markamarie, genç tasarımcıların uluslararası platforma taşınmaları için çok önemli bir misyon üstlenmektedir. İsmail Bey’i ve Franka Hanım’ı tebrik eder, başarılarının devamını dilerim.

No Comments

Leave a Comment