fbpx

Meraklı Minik Dergisi

Merhabalar arkadaşlar, bugün söyleyeceklerim özellikle 3 yaş ve üzeri çocuğu olan anneleri ilgilendiriyor. Bir çoğunuzun bildiği gibi 3 yaşında bir oğlum var ve hemen hemen tüm günümüz beraber geçiyor. Yeri geliyor atölyede yer geliyor ofiste vakit geçiriyoruz. Bazen babaanne ve anneanne desteği bazen de teyzeleri ve dayısı ile  oyun vakitleri oluyor. Okula gitmediği için sürekli aktivite üretmek zorunda kalıyorum. Okulun vereceği her şeyi ben öğretmeliyim gibi bir psikoloji kaplıyor bazen zihnimi ama bunu yapmayı seviyorum 🙂 Çocuk gelişimi noktasında herhangi bir eğitimim yok (Kısa bir program çocuk formasyonu eğitimi alsamda) ama dört çocuk ablasıyım. 🙂 Gerekli durumlarda uzmanlığı çocuk psikolojisi ve çocuk gelişimi öğretmenliği olan arkadaşlarımdan sorularımın yanıtlarına kolayca ulaşabiliyorum. Etkinlikler noktasında da sosyal medyayı kullanıyor ve artık her materyali nasıl oyuna çeviririm bakış açısıyla yaşıyorum.

Geçenlerde Megolamanazi ile çocuklarımız hakkında muhabbet ederken; ”eskiden kardeşlerim için Tübitak‘ın Bilim Çocuk Dergisi‘ni alırdım”  çok faydalıydı diye konuştuk. Nazmiye’de biz Ela’ya Tübitak’ın Meraklı Minik Dergisi‘ni alıyoruz bir bak deyince hemen eve gelip incelemeye başladım. Tabiki yayın Tübitak’tan çıkınca çokda sorgulamaya gerek yokdu. Hemen üye oldum ve ilk dergimiz geldi.

12013-0Eve gelen kargolar genelde bana ait olur, Fatih Alper ile heyecanla paketlerimi beraber açardık. Bu yüzden dergi geleceği tarihten bir gün önce Fatih yarın sana bir hediye gelecek kargodan dedim, heyecanla bekledi ve kargocu abi kargoyu getirince havalara uçtu. Hemen başladık etkinliklere… İçindeki görseller, stickerlar ve oyunlar uzun süre meşgul ediyor oğlumu ve her hareketi bir şeyler öğretiyor. Bu ayki sayıda maket ev yaptık ve hemen hemen her yere evini taşıyor ve başucunda onla uyuyor. 🙂 Derginin içeriğinden başlatılan oyuna o kendi devam ediyor ve ben de işlerimle meşgul olabiliyorum o arada. Dergiyi büyüklerine götürüp okutturabiliyor ve o şekilde de çok eğleniyor.

20161108_153531

(Hayaller hep bahçede bir ev tabiki o yüzden minyatürü dedemizin bahçesine taşıdık.)

Derginin her sayısında ayrı bir tema ele alınıyor. Derginin sayfalarında çocukların keşif, araştırma ve merak duygularını harekete geçirecek, öğrenme gereksinimlerini karşılayacak fotoğraflı ve çizimli yazılara, etkinlik önerilerine ve oyunlara yer veriliyor. Her sayıda derginin içinden oyun kartları, masaüstü oyunu, maket, maske, poster ve çıkartmalar gibi ekler çıkıyor ve el becerilerini de geliştirmeyi sağlıyor.

sliderkapakoykusuDolu dolu ve her ay farklı konulara değinen bir dergi; Meraklı Minik. Sizi o ay içerikleri ile içine alıyor ve ufkunuzu açıyor bir sürü yeni şeyler ekliyorsunuz zihninizde. 3 yaş ve üzeri için uygun olan bu yayının faydasını görünce sizlerle de paylaşmak istedim. 🙂 Aşağıdaki linkten inceleyebilir ve yıllık abonelik yaptırabilirsiniz. Meraklı Minik dergisini gazete bayilerinde, bazı kitapçılarda ve süpermarketlerde de bulabilirsiniz.

http://www.merakliminik.tubitak.gov.tr/

No Comments

Leave a Comment