fbpx

Ramazan’ın Heyecanı ve Ehemmiyeti

Bugün tatlı bir telaş ve heyecan içerisindeyim. Ramazan için biraz alışveriş yapıp , sahur için hazırlık yaptım ve davet listesi hazırladım. Bunlar ne kadar iş gibi gözükse de ben çok keyif alıyorum. Alışveriş yapacak rızkı, geniş akraba çevresini, misafir ağırlayacak mekanı bize verdiği için rabbime şükür ediyorum. Bugün sevgili abim Emin Gökçegözoğlu’ nun paylaşımı dikkatimi çekti. Diyordu ki; ‘Ramazan geliyor. Allah rızası için mükellef iftar sofrası fotoğrafları paylaşmayalım. Dünyada 8 kişiden biri aç yatıyor yatağına. Orucun anlamlarından biri de açların halini anlamamız.’

İslam Dini paylaşma ve yardımlaşmaya akrabalardan ve yakından başlamayı öğütler. Kur’an-ı Kerim’de Allah’u Teâla “…Anaya, babaya, akrabaya, yetimlere, yoksullara, yakın komşuya, uzak komşuya, yanınızdaki arkadaşa, yolcuya ve mâliki bulunduğunuz kimselere ihsan ile muamele edin, iyi davranın…” (Nisâ, 36) buyurmaktadır.

Ramazan Ayı’nın bereketlenmesi için üzerimize düşen zekatımızı ve fitremizi vermek çok mühim bir mesele. Bu konuda kıt hesaplar yapılmaması nacizane fikrimdir. Nefsimizin oyununa gelmemeliyiz. Zekat ile ilgili aklınıza takılan sorular varsa www.sorularlaislamiyet.com’ u ziyaret edebilirsiniz.

imagesCA1JLRHU

Ramazan’da teravih namazının ehemmiyetini içeren bir Hadis’i şerif paylaşmak isterim; Resulullah (sav) Ramazan ayında, diğer aylarda görülmeyen bir gayrete girerdi. Ramazanın son on gününde ise çok daha şiddetli bir gayrete geçerdi. Son on günde geceyi ihya eder, ailesini de (gecenin ihyası için) uyandırırdı, izarını da bağlardı. Kaynak: Buhari, Fadlu Leyleti’l-Kadir 5; Müslim, İ’tikaf 8, (1175); Ebu Davud, Salat 318, (1376); Tirmizi, S

imagesCAOG9ZOV

 

Pideler kadar sıcacık, hurmalar kadar tatlı bir ramazan duasıyla…

Ramazan ile ilgili şirin bir yazı; ciceklientari.com

 

5 Comments

 • vahide 27 Haziran 2014 at 18:58

  Ellerine sağlık çok doğru söylemiş bencede mükellef sofraları paylasilmamali

  Reply
 • Saliha 27 Haziran 2014 at 19:07

  Faydalı bir paylaşım olmuş, nasiplenenlerden oluruz inşallah.

  Reply
 • Zeynepcee 27 Haziran 2014 at 20:50

  Harika bi yazı olmuş 🙂 kesinlikle paylaşmamalıyız uyarnı dikkate alacağım canm

  Reply
 • şeyma yıldız 28 Haziran 2014 at 16:40

  Çok güzel bir yazı olmuş sonundaki dua ayrı bir güzel kalemine sağlık Rabbim hepimizin orucunu kabul etsin…

  Reply
 • Ray Ban RB3025 Aviator lunette Discount R02 2 Eylül 2014 at 23:44

  Besides the fact that several of these new initiatives are aimed at recruiting talented fashion students and bringing them to New York, which will undoubtedly contribute to the creative brain drain that pushes the most talented designers and other fashion entrepreneurs out of the state in search for work, we need to take a page or two from their book and begin to invest in the next generation. Notice New York is not doing this by hosting competing fashion weeks, organizing fly by night fashion design/modeling/styling competitions, or by planning fashion shows featuring the same boutique/designer fashions every other weekend. They are investing in emerging talent by giving all of these aspiring Simon Doonans, Kelly Cutrones, and Donna Karans the one thing they desperately need, a chance. By giving the aspiring fashion publicist and next merchandising savant the opportunity to promote new and innovative retail concepts featuring products from local emerging designers and shops, you are not only giving an entire team something awesome to put on their rsums you are also stimulating the local economy with much needed cash and creative karma. Also by giving students and entry level fashion job seekers the opportunity to work with and learn from established industry professionals in settings other than internships and classrooms, you are not only teaching the next generation but also providing much needed confidence that these young people will be able to continue to grow the industry when the established set eventually decides to hand over the keys to the store.

  Reply

Leave a Comment