fbpx

Tencere dibin kara, seninki benden kara!

Gülse Birsel’in ilk filmi “Aile Arasında” mı komik; “Avrupa Yakası” mı? Gülse Birsel dizileriyle filmini kıyasladığımızda, sonuç ne olur?
aile-arasinda-afis-1
Oyunculuğu, güldüren aynı zamanda düşündüren senaryoları ile Avrupa Yakası ve Yalan Dünya televizyon dizilerinde izleyiciyi ekrana kilitleyen Gülse Birsel’in ilk sinema filmi ‘’Aile Arasında’’ ile ilgili yorumlarımı sizlerle paylaşmak istiyorum.
,1spZRQXot0W6nIIuNVoJMw
Başrolde, evhamlı ve titiz karakteriyle avizeci Fiko rolüyle Engin Günaydın Avrupa Yakası’ndaki Burhan Altıntop karakterini aratmayacak bir performans sergiliyor.  Diğer başrol oyuncusu Demet Evgar ise pavyonda vokalist olarak çalışan, bir genç kız annesini canlandırırken Fiko rolüyle yakaladığı partnerlik başarısı ile izleyiciyi kâh güldürüyor kâh ağlatıyor.
Gülse Birsel’in dizilerinde alışık olduğumuz bir durum var ki o da tüm karakterlerin ayrı ayrı parlaması. Yan karakterlere yazılan replikler diziyi izleyenlerin günlük hayatlarına 2-3 bölümden sonra dâhil olur, plazalardan, okul kantinlerine kadar herkesin diline takılırdı. Lakin bu başarıyı bu filmde göremedim. Her ne kadar Şevket Çoruh, Fatih Artman, Su Kutlu, Ayta Sözeri ve Derya Karadaş yan karakterler olarak çok başarılı olsalar da dizilerden alışkın olduğumuz yüksek zekâ ürünü, akılda yer eden espriler bu filmde pek yok gibi. Filmde, Adanalı Kebapçı rolünde Erdal Özyağcılar ve eşi rolünde Devrim Yakut yazılan karakterlere çok uyumlu bir oyunculuk sergiliyorlar.
aile-arasinda-07,_Cjbg8q3ikCfDwvEKbewCA
Gülse Birsel kalemi eline aldığında sadece güldürmeyi hedeflememiş, toplumsal konulara değinerek mesajlar vermeye çalışmış. Senaryoda dostluğun ve güvenin önemini vurgularken namus meselelerinin toplumdaki durumuna da atıfta bulunmuş. Trans kişilerin ve müzikholde çalışan bir kadının toplum tarafından hoş görülmemesine yönelik eleştiri bana pek hitap etmedi. Hatta bu tarz eleştirel yaklaşımların dizilerde de abartıldığını ve kültürümüze olumsuz etkisi olduğunu düşünüyorum.
aile-arasinda
Film senaryosunun benim açımdan verdiği en güzel mesaj ise; ‘’Tencere dibin kara, seninki benden kara’’… Bir vokalistin kızını gelin almak istemeyen ailenin kendilerinin namus abidesi gibi görünüp altından onca şey çıkması çok manidar.
Kısa sürede 3 milyon gişe yapan Aile Arasında filmi benim dizilerdeki beklentimin altında kaldı. Lakin Türk sinemasında komedi anlamındaki diğer filmlerle kıyasladığımda hala üst sıralarda diyebilirim.

No Comments

Leave a Comment