fbpx

The Gate Jakarta-İstanbul

İki büyülü şehir Jakarta ve İstanbul moda rüzgarında buluştu!

Sanat ve yaşam biçiminde benzer değerler taşıyan iki Müslüman ülke Endonezya ve Türkiye, dünyadaki muhafazakar tekstil ve moda pazarının en önemli oyuncuları olarak güçlerini birleştiriyor.

IMG-20170929-WA0027

 28 Eylül 2017 Perşembe Günü Conrad Otel’de yapılan The Gate: Jakarta-İstanbul buluşmasında 7 Endonezyalı tasarımcı ve marka hem koleksiyonlarını sundu hem de dünya muhafazakar moda sektörüne dair bilgi ve tecrübelerini ”Indonesia Experience” teması ile Türk Tasarımcılarla birlikte masaya yatırma firsatı buldu. The Gate: Jakarta-İstanbul projesiyle iki ülke arasındaki ticari köprüler güçlendirilirken, Dünya muhafazakar moda sektörünün gelişimine katkı sağlayacak fikirler tartışıldı.

Projenin ilk ayağı geçtiğimiz Nisan ayında Jakarta’da  gerçekleştirilerek Türkiye’nin önemli tasarımcılarının, Endonezya moda sektörünün önde gelen isimleriyle buluşması sağlanmıştı. Endonezya Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı’nın da desteklediği  organizasyonda 400’ün üzerinde sektör temsilcisi buluşmuş, Türkiye’de tekstil sektörü ve olası işbirliği fırsatları büyük bir ilgiyle dinlenmişti.

IMG-20170929-WA0018

Think Fashion kurucu ortağı Özlem Şahin “The Gate: Jakarta-İstanbul projesi, iki ülke arasındaki dostluğu ve ticari ilişkileri moda ve tekstil odağında geliştirmek için İstanbul Endonezya Konsolosluğu ile dizayn ettiğimiz bir proje. Her iki ülkenin sektörde sahip olduğu fırsat ve imkanları öncelikle iyi anlamak, mevcut bariyerleri ortadan kaldırmak, yeni iş olanaklarını ortaya çıkartmak projedeki ana hedefimiz. Think Fashion olarak Istanbul, Londra, Dubai gibi dünyanın farklı başkentlerinde organize ettiğimiz moda haftalarında ülkeler arası işbirliklerinin geliştirmesine çok ihtiyaç olduğunu fark ettik. Örneğin satın almacı ve tasarımcı işbirliği yapmak için hazır fakat prosedürler ve yaptırımlar o kadar zorlayıcı ki, her iki taraf da bir süre sonra pes ediyor. The Gate: Jakarta-Istanbul ile bu gibi problemlere çözüm bulmayı, Jakarta ve İstanbul’u muhafazakar giyim sektörünün başkentleri yapmayı hedefliyoruz!”dedi.

 franka sorerıa ozlem sahın 1024x682

Bölgedeki muhafazakar moda uzmanı olarak tanınan Franka Soeria ise “Birçok farklı alıcı tarafından ziyaret edilen İstanbul’un muhafazakar giyim sektörü için ana merkez olduğunu görüyoruz, İstanbul/Türkiye aynı zamanda muhafazakar modanın nasıl küresel bir dile sahip olabileceğinin de mükemmel bir örneği. Endonezya geniş bir market ve sınırsız inovasyonlara sahip. Endonezyalı tasarımcılar muhafazakar giyimi tanıtmak için bütün Dünya’yı geziyorlar. Bu ilişki her iki ülkenin de küresel pazarda daha güçlü olmasına yardımcı olacak.” sözlerini sarfetti.

IMG-20170929-WA0026

Think Fashion ile birlikte The Gate:Jakarta İstanbul projesine ev sahipliği yapan Endonezya Başkonsolosu Herry Sudrajat “Türkiye’deki muhafazakar moda sektörü hızla gelişiyor. Türkiye konumu ile çok özel bir yerde  ve moda  pazarlarına çok yakın bir ülke. Ayrıca tekstil üretim tecrübesi ile  dünya markalarına hizmet veren bir deneyimi de barındırıyor. Genç dinamik  mufazakar hedef kitlesiyle de muhafazakar giyimde yeniliklere oldukça açık.Biz de ülkemiz tasarım odaklı muhafazakar giyim ürünleri konusunda çok önemli bir deneyimi sunuyoruz. Oldukça iyi  eğitimler  alan ve özgün  stiller  sunan bir moda  ortamımız  var. Moda birliklerimiz  bütün dünyayı çok yakından takip etmekte. Bu noktada iki başarılı ve güçlü ülkeyi bu projede  buluşturmak istedik. Endonezyalı tasarımcılarıTürkiye’deki muhafazakar moda sahnesiyle tanıştırmamız çok önemli. Bu projeyle bunu gerçekleştirmenin ve güzel sonuçlar almanın mutluluğunu yaşıyoruz. Önemli işbirliklerinin ilk adımlarını burada atmış bulunuyoruz ve  inanıyoruz ki devamı da  gelecektir”dedi.

 IMG 20170929 WA0020 1024x682

Türkiyeli Moda Severlerden Yoğun İlgi:

The Gate projesi kapsamında Endonezyada muhafazakar modaya  yön veren tasarımcıların mini moda  şovları, Türkiye’deki moda sektörünün öncüleri ve  moda  severlerden  büyük ilgi  gördü. Endonezya modasının beslendiği kültürel kodların tasarımcıların  modayı etnik  kültürle  ve muhafazakar referanslarla olan ilişkisinin ele alındığı panellere de Türk  tasarımcıları da katkı da  bulundu.

20170928_142214

20170928_143450

Türkiye’de muhafazakar gençlerin severek takip ettiği etkili moda fenomenleri, muhafazakar giyim stillerinin paylaşıldığı online moda siteleri, muhafazakar perakende mağazalarının temsilcileri etkinliği yakından takip etti. Türkiyedeki tasarımcılarla Endonezyalı tasarımcıların önemli fikir alışverişlerinde  bulunduğu etkinlikte önümüzdeki günlerde gerçekleşecek yeni atılımların planları yapıldı. Birçok Türk  tasarımcı da Endonazya’daki moda konferansları için  hazırlık yapmaya başladı.

20170928_151358

Moda Çekimlerinin Adresi İstanbul:

The Gate projesi kapsamında  İstanbul’a  gelen Endonezyalı tasarımcılar  İstanbul’daki moda endüstrisine  ait  detaylı bilgiler  edindi ve   önemli temaslarda bulundu. Hem sektörü daha yakından  tanıyan tasarımcılar  hem de  Türkiyedeki muhafazakar giyim tercihleri hakkında incelemelerde  bulundu. Oldukça dinamik ve kalite çıtası yüksek bir Pazar görmekten memnun olduklarını belirten Endonezyalı Moda Tasarımcıları yeni sezon için hazırladıkları koleksiyonların çekimlerini ise İstanbul’da gerçekleştirdi. Çekimler için İstanbul’un tarihi ve kültürel yerleri seçildi.

 IMG 20170929 WA0032 1 1024x682

KİMLER VARDI?

Endonezya modasının en prestijli ve  endonezya muhafazakar modasının öncü  tasarımcılarından  sayılan Avusturalya’dan  Hollanda’ya birçok ülkede  defileler  yapan; 2010 yılında  Sultanahmet’te koleksiyon çekimleri yapacak kadar  Türkiye’ye yakın; Mercedez Benz Asya Ödülü  sahibi  Irna Mutiara  ve  onun zarif stilleri zirveye  taşıyan gelinlik markası Irna La Perle, Amerikada 21 satış noktasında sokak modasına yeni bir soluk getiren ve Endonezyadanın en iyi girşimlerinden biri  olarak ödüllendirilen Applecoast Noore ve Malezyadan Singapura, Brunei’den Avustrulya’ya son yılların başat akımlarından uzun ve  geniş stilin öncülüğünü üstelenen Jawhara Syari, etnik stili ile global pazarda büyük beğeni toplayan Elemwe by Lily Mariasari , kısa sürede ise tasarımları en prestijli moda platformlarında yerini  alan aynı zamanda bir moda influnecerı da olan Sazy Zahra, Avrupa’nın en prestijli moda aktivitelerinden Fashion Glam Couture- Paris’te endonezya muhafazakar  giyim modasını başarıyla  temsil  eden Istanbul Modest Fashion Week ve CPM-Moskova gibi  uluslararası platformalarda Endonezya’ya a has geleneksel kumaş, doku ve el işlemelerinin en zarif yorumlarıyla stilinin altını başarıyla  çizen Anggia Handmade by Anggia Mawardi, mentörlüğünü Franka Soeria’nın yaptığı Endonezyalı Genç Yetenekleri  Uluslararası arenada güçlendirmek ve desteklemek için oluşturulan şuan içinde Run into Hijab, Sumayya Faith, The Official ve  daha birçok marka  ve tasarımcıyı toplayan  ülkenin prestijli yayını SWA dergisi tarafından global olarak en çok etkiye sahip Endonezyalı diasporalardan biri olarak da  seçilen #Markamarie.

Bir sonraki yazımda ise bu organizasyonun sponsorlarından Markamarie ile yaptığım röportajı okuyabilirsiniz.

No Comments

Leave a Comment