fbpx

TRT Belgesel Günleri Başladı!

Bu yıl 11. kez düzenlenen TRT Belgesel Günleri, kapılarını izleyicilerine açtı. TRT Belgesel Günleri 25 – 30 Nisan tarihleri arasında sinemaseverleri bekliyor.

Bünyesinde paneller, söyleşiler, forumlar, film gösterimleri düzenlenecek olan belgesel günleri çeşitli mekanlarda gerçekleştirilecek. Bu mekanlar arasında CVK Park Bosphorus Hotel, TRT İstanbul Radyosu, Notre Dame De Sion Fransız Lisesi, Akbank Sanat, Cinemo Sinemaları, Salt Galata, İBB Cemal Reşit Rey Konser Salonu, The Marmara Pera ve The Marmara Şişli gibi İstanbul’un önemli mekanları bulunuyor.

TRT BELGESEL ÖDÜLLERİ 11.YILINDA!

TRT’nin; amatör ve profesyonel belgeselcileri desteklemek, belgesel türünün gelişmesine ve yaygınlaşmasına katkı sağlamak, çeşitli ülkelerden farklı ve yüksek nitelikli belgesel filmlerini seyirciyle buluşturmak ve uzun vadede dünyanın her tarafından belgeselcilerin fikir alışverişinde bulunacağı bir ortam oluşturmak amacıyla başlattığı Uluslararası TRT Belgesel Ödülleri sahiplerine kavuşacak.

Finale kalan filmlerin gösterimi, 25-30 Nisan 2019 tarihleri arasında  yapılacak. Yönetmenlerinin de katılımıyla gösterilecek filmler, ücretsiz ve halka açık olacak. Gösterimlerle eşzamanlı yapılacak Seçici Kurul değerlendirmeleri sonucunda kazananlar belirlenecek ve 29 Nisan 2019’da düzenlenecek ödül töreni ile kazananlara ödülleri takdim edilecek.

Ayrıca bu yıl, Uluslararası TRT Belgesel Ödülleri kapsamında “TRT Proje Destek Yarışması” düzenlenecek. Proje Destek Yarışması’na, henüz yapımına başlanmamış yalnızca fikir ve öykü aşamasında olan projeler katıldı.  En iyi belgesel filmlerinin belirleneceği festivalde; Ulusal Profesyonel Belgesel kategorisi birincisi 50.000 TL, Öğrenci Filmleri kategorisi birincisi 25.000 TL, Uluslararası Yarışma birincisi ise 10.000 Avro ile ödüllendirilecek. Bu ödüllerin yanı sıra her kategoride 2 özel para ödülü daha bulunuyor. TRT Proje Destek Yarışması’nda ödül alacak olan üç projeye de proje başına net 10.000 TL ödül verilecek.

2018 yılında, 79 ülkeden 624 belgesel filminin katıldığı Uluslararası TRT Belgesel Ödülleri’ne; 2019 yılında da yurt içi ve yurt dışından yoğun katılım bekleniyor.

 

 11. Uluslararası TRT Belgesel Günleri film gösterim ve etkinlik programını aşağıdaki tarihlere tıklayarak öğrenebilirsiniz!

25 Nisan 2019 Perşembe Film Gösterim Programı

 26 Nisan 2019 Cuma Film Gösterim Programı

 27 Nisan 2019 Cumartesi Film Gösterim Programı

28 Nisan 2019 Pazar Film Gösterim Programı

29 Nisan 2019 Pazartesi Gala

30 Nisan 2019 Salı Film Gösterim Programı

*TRT Belgesel Günleri’ndeki tüm etkinlikler herkese açık ve ücretsizdir!

YARIŞMA TAKVİMİ:

Proje Destek Yarışması Sunum Tarihi: 27 Nisan 2019
Proje Destek Yarışması Seçici Kurul Değerlendirme Tarihi: 28 Nisan 2019
Yarışma Filmleri Seçici Kurul Değerlendirme Tarihi: 25-28 Nisan 2019
Sonuçların Açıklanması ve Ödül Töreni: 29 Nisan 2019

 11. Uluslararası TRT Belgesel Tanıtım Videosu

Dip Not: Bir yerden aldığım bilgiye göre sadece Notre Dame De Sion Fransız Lisesi, TRT İstanbul Radyosu ve İstanbul Modern Sanat Müzesi’nde düzenlenecek olan gösterimler ücretsiz olarak gerçekleştirilecek. Gitmeden evvel aramanızı tavsiye ederim.

 

Instagram: 11. Uluslararası TRT Belgesel Günleri

 

 

No Comments

Leave a Comment