Oyun Aktivite Arayışları: Taş Boyama

Merhabalar, nasılsınız? Bayramdı tatildi derken dönüp dolaşıp blogda yerimi aldım. 🙂 Pek sevgili dostum Okul Öncesi Öğretmeni Rabia ile parlak bir fikrimiz var! Artık anne köşesinde sizlere faydalı olacak etkinlikler paylaşalım istiyoruz. Ben elimden geldiğince bir şeyler yazmaya çalışıyorum ama işi uzamanından öğrenmek daha güzel olacak inşallah. Rabia’nın ilk haftası okulda o yüzden ilk etkinlik benden. 🙂

Bayram tatilinde deniz kenarından taş toplama oyunu ile topladığımız taşları, evde sıkılan Fatih Alper’le taş boyama etkinliğine çevirdik. Aslında Instagram’da karşıma sürekli çıkıyordu ve beni çok heyecanlandırıyordu çeşit çeşit, renk renk, desen desen taşlar… Ne ile boyanır nasıl boyanır pek düşünmeye fırsat bulamadan başladık parmak boyaları ile boyamaya. Netten bir kaç görsel bulduk onlara benzetmeye çalıştık ana oğul. Dedim ya hazırlıksızdık ve fırçalarımızda boyalarımızda pek uygun değildi. Ama önemli olan vakit geçirmek, hayal gücünü ve el becerilerini artırmaktı. Öyle de oldu… Yaklaşık iki saat başından kalkamadık boyaların. Bazen saçma şeylerde çıksa bir kaç bir şey oluştu ve çok keyif aldık.

20160921_130053

Sizler için usulu neymiş biraz araştırdım. İster kendiniz aksesuar olarak veya farklı alanlarda kullanmak amacıyla isterseniz de çocuğunuzla etkinlik yapmak amacı ile taşları süsleyebilirsiniz. Öncelikle taşları bulaşık deterjanı ve süngerle yıkayıp tuzlu yapısından kurtulun ve kurutun. Sonra düz bir zemine havlu kağıt veya gazete serip taşı üzerine koyup, ince ve kalın uç iki fırça ve akrilik boya yardımı ile şekil verin, önce kurşun kalemle çizip sonra boyarsanız daha kolay olur. Zemin rengi varsa önce onu boyayıp kuruyunca desenlemeye geçmeniz gerekir. Kuruyunca verniklerseniz daha uzun ömürlü ve parlak olur. Önce çocuklarınıza kağıda çizdirip sonra taşa geçerseniz hem oyun zamanını uzatmış olur hem de heyecan katmış olursunuz.

Profesyonel ellerden çıkan eğlenceli desenler:

_780x407-xd46vqtgai

tas_boyama_sanati_kuslar

tas-boyama-32

 

 

 

2 Comments

 • Sevim 12 Ekim 2016 at 15:12

  Kızımla bizde taş boyamayı çok seviyoruz 🙂

  Reply
  • tesetturyakasi 27 Ekim 2016 at 12:42

   Ben bazen kaptırıyorum kendimi…

   Reply

Leave a Comment