İstanbul’da Bir Vaha: Maslak Kasırları

Şehrin göbeğinde olmasına rağmen birçok İstanbullunun dahi bilmediği o yer: Maslak Kasırları📍

Burası; 1860’larda Sultan Abdülaziz’in yaptırıp yeğeni Şehzade Abdülhamid Efendi’ye tahsis edilen, daha sonra 2. Abdülhamid’e ve ailesine hem şehzadelik hem saltanat yıllarında ev sahipliği yapan Maslak Kasr-ı Hümayun.

Burası Milli Saraylar’a bağlı bir müze olarak hizmet veriyor. Yaklaşık 170 bin metrekare içinde; Kasr-ı Hümayun, Mabeyn-i Hümayun, Limonluk, Çadır Köşkü ve Paşalar Dairesi yer alıyor.

Mabeyn-i Hümayun’un etrafı nadir bulunan bitkilerle çevrili. Sekizgen Çadır Kasrı güzel bir restorana ev sahipliği yaparken, Limonluk kısmında ise 2. Abdülhamid’in Fransa’dan ithal ettiği kamelyalar var.

Mimari tasarımında Türk evi plan tipi uygulanan kasırda, Sultan 2. Abdulhamit’in dinlenme, yemek ve yatak odasını, tahta davet edildiği salonu görebiliyorsunuz.

Şehrin tam orasında lakin pek bilinmediği için gerek restoran gerek müze kısmı oldukça sakin. Restoran kısmında kahvaltı tabağından tutun da köfte, mantı, tatlı gibi pek çok seçenek bulunuyor. Bir öğle yemeği için 2 kişi ortalama 220 liraya doymak mümkün.

Geniş ve zarif peyzajında yürüyüş yapıp, müze olarak hizmet veren kasırda Osmanlı mimarisine tanık olmak ve restoranında lezzetli bir yemek yiyerek güzel bir gün geçirebilirsiniz.

Giriş Ücreti:

Bahçeye giriş ücreti kişi başı 10 lirayken, sarayı da gezmek isterseniz 20 lira ödemeniz gerekiyor. Müze kartınız varsa hiç ücret ödemenize gerek yok. Kulaklık hizmeti ile müze içerisinde detaylı bilgiler edinebilirsiniz, girişte istemeyi unutmayın.

Açılış ve Kapanış Saatleri

Pazartesi günleri kapalı olan müzeyi diğer günler 09:00-17:00 arası gezilebilirken restoran 18:00’e kadar açık.

Adres:

Darüşşafaka, Büyükdere Cd., 34398 Sarıyer/İstanbul

Maslak Kasırları’nda hazırladığım videoyu izlemek için tıklayın.

Gitmeyi düşünüyorsanız videoyu kaydetmeyi ve bu tarz içerikleri daha sık görmek istiyorsanız beğenmeyi unutmayın ❣️

#maslakkasırları #istanbuldagezilecekyerler #istanbuldamüzeler

No Comments

Leave a Comment