Beykoz’da Gezilecek Yerler ve Alkolsüz Restoranlardan: Ghalia Lounge ve Hirahan Deneyimi

Bir cumartesi sabahı erkenden kalkıp Bahçeşehir’den hareketle Beykoz’a gidip tüm güzelliklerini keşfettik. Bu deneyimi yeme içmeden, turistik noktalara kadar tüm detaylarla anlatacağım bu yazıda.

Mecidiye Kasrı

Gezi rotamızda şunlar vardı 👇🏻

▫️Cam ve Billur Müzesi
▫️Küçüksu Kasrı
▫️Mecidiye Kasrı
▫️Hidiv Kasrı
▫️Yoros Kalesi
▫️Yuşa Tepesi
▫️İshak Ağa Çeşmesi
▫️Beykoz Merkez Camii
▫️Beykoz Kasrı
▫️Beykoz Korusu
▫️Anadolu Kavağı
▫️Anadolu Hisarı
▫️Anadolu Feneri
▫️İskender Paşa Türbesi
▫️Kırklar Baba Türbesi
▫️Riva Deresi (piknik)
▫️Riva Plajı (deniz)
▫️Kanlıca’da (yoğurt)

Küçüksu Kasrı

Bu listeyi bir günde iki çocukla tat alarak gezmek imkansızdı. Bizim listemizin bu gezideki durakları ise videodaki noktalar. Bahçeşehir’den hareketle 12 saatlik bir gezi planlamıştık tam da öyle oldu. Çok koşturmaca olmadan bu noktaları gezebildik. Listedekilerin büyük çoğu daha önce gittiklerimiz ve inşallah kalan kısmına önümüzdeki günlerde bir tur daha gideceğiz çekirdek ailemizle.

Cam ve Billur Müzesi

Restoranlardan bahsetmeden evvel müzelerden bahsetmek isterim…

Cam ve Billur Müzesi, Mecidiye ve Küçüksu Kasrı’na müze kart ile giriş yapabilirsiniz. Müze kartların yıllık ücreti 60 TL, bence kesinlikle edinin çünkü kartınız yok ise tam bilet 30, öğrenci 15 lira. Küçüksu Kasrı’nın karşısı İspark ve gün boyu 10 lira ama erken gitmezseniz yer bulamayabilirsiniz. Diğer iki müzenin de bahçe girişinde kişi başı 5, artı araç başı 10 lira ücret alınıyor. Mesire alanı gibi işgal edilmesin diye böyle bir yöntem uyguluyorlar sanırım.

Kasırları ve müzeleri gezerken kulaklıklı rehber hizmetini ücretsiz alabilirsiniz, burada müzelerle ilgili özel bir detay vermek istemiyorum, tılsımı kaçmasın. Ama şunu önerebilirim; varsa çocuğunuz ona özel kumanda alın ve çocuk ayarı yaptırın. Böylelikle onların anlayacağı bir dilden anlatı yapılacak ve daha anlamlı bir gezi olacak çocuklar için.

Ghalia ve Hirahan’ın ortak giriş alanı

Alkolsüz mekan keşiflerine bu gezide de aynen devam 🥢 Sabah kahvaltısı için Ghalia Lounge’ye, akşam yemeği için de yanında bulunan Güneydoğu restoranı Hirahan’a gittik.

Mekan değerlendirmelerim 👇🏻

Ghalia Lounge ✨

Konsept: Kafe ve restoran
Yer: Beykoz/İstanbul
Lezzet: 8/10
Dekorasyon: 9/10
Vale: ✔️
Personel: 7/10
Fiyat- Performans: 7/10
Çocuk Oyun Alanı: ✖️
Mescit: ✔️
Ortalama iki kişi hesap kahvaltı için: 210 TL

Mekanın ambiyansı oldukça güzel. Kahvaltı da kaliteli ve çeşitli. Lakin sahil kısmına rezervasyon almalarına rağmen yeterli brandaları yok ve tüm gün güneş alıyor yani oturmak pek mümkün değil. Biz oturduğumuzda tente açıktı, kahvaltı ortasında rüzgardan düşer endişesi ile kapattılar, kalıverdik güneşle başbaşa 😅 Bunun dışında sevdik, yine gideriz ama kapalı alana geçeriz✔️

@ghalialounge

Burası ile ilgili çektiğim videoyu izlemek için tıklayın.

Hirahan Restoran ✨

Konsept: Antep mutfağı
Yer: Beykoz/İstanbul
Lezzet: 8/10
Dekorasyon: 9/10
Vale: ✔️
Personel: 8/10
Fiyat- Performans: 7/10
Çocuk Oyun Alanı: ✖️
Mescit: ✔️
Ortalama iki kişi hesap: 350 TL

Ambiyansa göre hizmet kalitesi bir tık düşük. Çalan müzikler falan da çok iyi değildi. Yemekler ise birbirinden lezzet anlamında farklıydı. Muhammara ve Alinazik Antep’teki en iyi restoran ile yarışırken yuvalama ve içli köftesi iyi değildi. Ama önden gelen ikramlar çok iyiydi. Özellikle otlu yağı, zahteri çok beğendim.

@hirahanistanbul

Burası ile ilgili çektiğim videoyu izlemek için tıklayın.

Deneyimlediğim tüm restoranlar için tıklayın.


Beni Instagram’dan takip etmek için tıklayın.

No Comments

Leave a Comment