İstanbul Kadıköy Müze Gazhane

İstanbul’un son gazhanesi olarak 1891 yılında hizmet vermeye başlayan Hasanpaşa Gazhanesi, tam 101 yıl boyunca şehrin aydınlatma ve yakıt ihtiyacını karşılamış. Zamanla teknolojisi eskimiş, çevre ve insan sağlığı için sakıncalı olduğu düşünüldüğünden 1993 yılında şehrin diğer gazhaneleriyle birlikte üretimine son verilmiş.

130 yıllık geçmişiyle Türkiye’nin en önemli endüstriyel miraslarından olan tarihi yapı, bir dönem İETT garajı olarak kullanıldıktan sonra kendi haline terk edilmiş ve büyük bir kısmı talan edilmiş. Yıllarca süren kamusal bir mücadeleyle kurtarılarak kapsamlı bir restorasyon sürecine alınmış.

Yeni dönemde kültür-sanat odaklı bir “yaşam alanı” konseptiyle İstanbul’a kazandırılan Müze Gazhane, bundan 7-8 ay evvel İstanbullulara kapılarını açtı.

7’den 70’e herkesin beklentisini karşılayan Müze Gazhane, evrensel bir vizyonla İstanbul için ilham verici bir yaşam durağına dönüşmüş durumda.

İçerisinde; İklim Müzesi, Karikatür ve Mizah Müzesi, Çocuk Bilim Merkezi, Afife Batur Kütüphanesi, Gazhane Galeri, geçici sergi alanı, sesli/sessiz çalışma alanları, İBB Şehir Tiyatroları’na ait iki tiyatro/konser salonu ve İstanbul Kitapçısı’nın yanı sıra Beltur’a ait dondurma/wafflecı, pizza/burgerci ve poğaça, pasta, tost gibi seçeneklerin olduğu kafesi, kapalı otopark gibi farklı ihtiyaçlara yanıt verecek mekânlara ev sahipliği yapıyor. Uzun uzun vakit geçirebileceğiniz yeşil alanların da olduğu müzenin bahçesinde ise 7 heykeltraşın Haliç Tersanesi’nde atık materyallerden ürettiği heykeller ziyaretçileri karşılıyor.

Girişlerin ve etkinliklerin tamamen ücretsiz olduğunu da belirtmek isterim ☺️

Bu içeriği birlikte gitmek istediğin arkadaşına göndermeyi unutma📌

Gazhane gezimde çektiğim videoyu izlemek için tıkla!

Daha fazla mekan için takipte kal 👀

No Comments

Leave a Comment