Yetişkinler İçin Ev Aktiviteleri #KoronaVirüs #EvdeKalTürkiye

Türkiye’de korona virüs salgınından kaynaklı ilk ölüm haberini alışımızın dün 1. ayı idi. Ve bir ayın üzerine bugün, 11 Nisan Cumartesi ve 12 Nisan Pazar gününü kapsayan iki günlük sokağa çıkma yasağı getirildi. Bir aydır gönüllü karantida olanlar olarak dün üzücü bir gece geçirdik. Çünkü sadece 2 günlük yasak için insanlar sosyal mesafeyi hiçe sayarak, maskesiz, eldivensiz fırınlara, kuruyemişçilere, bakkallara akın ettiler. Belki de bu gece itibari ile normalin çok üzerinde bir virüs etkileşimi olacak, zorunlu veya gönüllü olarak evde kalacağımız süre uzayacak. Durum böyleyken tevekkülü elden bırakmamak adına bizler hem kendi hemde çocuklarımızın ruh ve beden sağlığı için evde kaldığımız dönem için yeni metodlar uygulamaya devam etmeliyiz.

Bu süreci evde çocuk, yemek, temizlik ve evden çalışma, evden okul telaşı ile yaşayan da var, hiç uğraşı olmadığı için daralarak yaşayanı da… İster yalnız, ister kalabalık, ister koşturmalı ister sakin geçsin bu süreç. Her şekilde de ev ortamı için bir nizam getirmek kendimiz için daha faydalı olacaktır. Bu nizamı oluştururken uyku, yemek ve temizlik saat ve günleri belirlendikten sonra arta kalan kısmı için planlamalar yapılabilir. Elbette harfiyen kurallara uymak değil ama oluşturulacak boşluklara alternatifler bulundurmalı. Peki bunlar neler olabilir?

Yetişkinler için sunacağım aktiviteler hem çok yormayan bir yandan da kişisel gelişimimize, yuvamıza ve hatta midemize katkıda bulunacak şeyler olacak.

 Origami-Yapboz-Mandala

6D1BB291-C9B1-49D1-BFB7-4C063809E26F
@djpalacio‘nun fotoğrafında gördüğünüz origami gibi evde geçireceği süreyi el becerilerini geliştirmek ve yaratıcılığını artırmak için kullanmak isteyenler Origami.me sitesinde birbirinden eğlenceli origami fikirleri bulabilir, yönlendirmeleri takip ederek uygulamayı deneyebilir, @papieratelier ‘in işlerinden ilham alabilir.

Konsantrasyonunuzu geliştirirken bir yandan da sevdiklerinizle hoşça vakit geçireceğiniz diğer bir etkinlik ise yapboz yapmak. Her yaş ve beceri gruplarına göre yapboz seçeneklerine buradan ulaşabilirsiniz.

Okuma

B7DE2537-E407-4DA0-A261-98C9C3150149

Pek çok farklı konu üzerine bilim haberleri okuyabileceğiniz ve çeşitli zeka oyunları çözebileceğiniz TÜBİTAK dergilerini bu süreçte online olarak ücretsiz okuyabilirsiniz. Ayrıca aylık bir çok dergiyi de Dergilik uygulamasından ulaşabilirsiniz.

Kutu Oyunları

0A82E9AC-605C-4F59-A3D8-642307F31821

Ailenizle birlikte Tabu, Monopoly, Uno, Dixit, Codenames, Cranium, Jenga gibi kutu oyunları oynayabilirsiniz.

Egzersizler

8D311A59-1468-4565-94BE-9DD58074259E

Kan akışını hızlandırmak, akciğer kapasitesini artırmak, yağ yakmayı sağlamak ve stresi azaltmak için ip atlayabilir, bölgesel incelme ve kas geliştirme için 8-10 günlük egzersizlere başlayabilirsiniz. Ben de bu egzersizlerden biri olan 14 günlük ‘‘Get Abs in 2 WEEKS | Abs Workout Challenge”e katıldım ve henüz 7. günde 3 cm incelme kaydettim.

Ayrıca son dönemlerde çok popüler olan Leslie’de denenebilir. Leslie, tam adı ile Leslie Sansone isimli kişinin sunduğu egzersiz hareketleri ile en hızlı kilo verme yöntemlerini sunan kişi. Leslie Sansone çektiği TV programında sadece evde bazı hareketler ile nasıl zayıflanacağını göstermiş ve bu insanlar tarafından oldukça benimsenmiş. Böylelikle de yapılan bu hareketlerin ve zayıflama çalışmasının ismi bu şekilde kalmış. Yapılan hareketlerin bu kadar benimsenmesi ve yapılmasının ana nedeni de insanların bu hareketleri yapmak için bir spor salonuna gitmek zorunda olmamalarıdır. İşte tam da bu yüzden bu süreç için çok uygun bir uygulama Leslie.

Mandala

1ED2ACB4-3D34-4E21-97C8-09635A2C6606

Zihninizi dolduran düşüncelerden uzaklaşmak, iç dünyanıza yönelmek ve becerilerinizi güçlendirmek için mandala boyayabilirsiniz.

Kişisel gelişim Alanları Oluşturma/Dil-Kuran vb. Öğrenme

97C454C7-A931-419E-9092-B3E9DE4D6DFB

Kod yazmaktan enstürüman çalmaya, dil öğrenmekten kuran öğrenmeye kadar aklınıza gelebilecek her konuda kendinizi geliştirmek için online dersler alabilirsiniz. Her güne bir hadis veya ayet ezberleme takvimi oluşturup öğrendiklerinizi sosyal hayatınıza adapte etmeye gayret gösterebilirsiniz. Kuran öğrenmek için Diyanet TV’nin Youtube yayınlarına buradan ulaşabilirsiniz. Ayrıca Dost TV Youtube kanalındaki ”Hoca Camide” dersleri de Kur’an-ı Kerim’i okuma, öğrenme ve anlama noktasında çok başarılı.

Amigurumi

4BDDB831-6FCA-4DB4-852E-337643A39950

Görsel @amigurumieserleri’ne aiittir.

Amigurumi, Japon kökenli bir kelime olup ami ve nuigurumi kelimelerinden türeyen örgü örenlerin de iyi bildiği Türk elişi sanatlarında kullanılan sık iğne tekniğinin oyuncağa uyarlanmış hali.  Bu yöntemle yapılan oyuncaklar da son dönemlerde oldukça popüler. Çocukların dokunma ve hissteme duygularına da iyi gelmesi ve doğal olması sebebi ile çok tercih ediliyor. Sevdiklerinize karantina hatırası amigurumi oyuncaklar örebilirsiniz.

Örgü

B6EF9C4D-B504-4F11-9801-B7E011CE53B5

Koltuk şalı, paspas gibi basit örgüleri denemek için iyi bir fırsat bu zamanlar. İki yün ip iki de şiş buldunuz mu 2 alttan 1 üstten derken güzel şeyler çıkartabilirsiniz. Örgü konusunda Örgü Tasarım YouTube kanalını önerebilirim, çok profesyonel içerikler üretiyor.

Film-Dizi-Belgesel-Kitap

054B8948-0023-4F1A-B980-2A04F1A30037

Sabah işe gitme, çocuğu servise yetiştirme telaşı olmadan uzun uzun kitaplara, filmlere dalmalık bir dönemdeyiz. O kadar çok film ve kitap önerisi var ki ben o kısma hiç girmiyorum, zevk sizin karar sizin. Tek tavsiyem pozitif ve eğlenceli yapımlara daha fazla yönelmeniz 🙂

Uzun Ömürlü Yemek Stoğu

77EC15E5-8D2D-4EBD-8883-8DB613139C0D

Dolap stoğu yapılabilecek uzun ömürlü yemekler hazırlanabilir. Misal; mantı, köfte yapıp, börek sarıp, nohut, fasulye gibi bakliyatları haşlayıp derin dondurucuya atıp, çalışma hayatına döneceğiniz günlere yatırım yapabilirsiniz. Mutfakta size yardımcı olacak bir de blog sayfası önerim olacak… Cahide Sultan‘ın bloğu hem aradığınız bir çok tarifi bulacağınız hem de ilmi anlamda tatmin olacağınız bir sayfa.

Kırkyama

5FD6A3AB-139A-4A9E-AC4B-6D652462C87A

Herkesin evinde atıl duran kumaşlar, eskimiş giyinilmeyecek giysiler elbette vardır. Yazlık ve köy evinizin hayalini kurduğunuz bu bahar günlerinde gittiğinizde kullanmak üzere bahçenize serip piknik yapabileceğiniz bir örtü, balkon masasına atacağınız bir runner hazırlayabilirsiniz karantina hatırası olarak.

 

No Comments

Leave a Comment