Bebeğiniz İçin İlk Alışveriş / Bölüm 1

Merhaba Anne Adayları;

Bu haftaki yazımda yine hamilelere yönelik bir içerik hazırladım. Kendi hamilelik sürecinde ihtiyaç duyduğum, araştırarak ve sonrasında uygulayarak tecrübe ettiğim bilgileri sizlerle paylaşacağım.

Evinize yeni bir birey gelecek, onun için öncelikle evinizde ona bir yer açmalısınız. Bebeğiniz için hazırlayacağınız alanla ilgili en zor tercihiniz beşik olacaktır. Bu tercihi etkileyecek etkenler nelerdir ve beşik alırken nelere dikkat etmeliyiz?

Bebeğinizle ilgili ilk karar vermeniz gereken nokta; onunla aynı odayı mı paylaşacaksınız konusu. Bu konuda Pedagog Adem Güneş, bebeklerinizle ilk iki yaş aynı odayı kullanmanızı tavsiye ediyor. Çocuğun kendini güvende hissetmesi, gece uyandığında korkmaması açısından bu yaklaşımı doğru buluyorum. Bazı psikologlar ise çocuğu altı aylıkken ayırmayı tavsiye ediyor. Bu konuda sürekli gittiğiniz doktorun ve aile büyüklerinin tavsiyelerini dikkate alarak bir karar verebilirsiniz. Kendi odanızda ne kadar süre kalacağına karar verdikten sonra o yaşa kadar kullanabileceği bir beşik almalısınız.  Eğer eviniz müsaitse ve bebeğinizi kendi odanızdan ayırdığınızda oda yapacaksanız büyüyen yatak alarak çocuğunuzun ileriki yaşlarda kullanmasını da sağlayabilirsiniz. Genelde bebek odası takımlarının şifonyer+yatak , gardırop, oyuncak sandığı, şifonyer ve raf parçaları bulunmakta. Evi küçük olanlara tavsiyem şifonyerin yarısını askılık olarak hazırlatarak gardıroptan tasarruf etmeniz. Büyüyen yatakların alt kısmını baza olarak kullanabilmeniz de büyük rahatlık.

Mobilyayı odanıza uygun yaptırmak isterseniz, Masko ya da Modoko’dan alışveriş yapabilirsiniz. Her bütçeye ve eve göre ürün bulabilirsiniz. Hazır ürün için ise internetten veya bebek ürünleri satan mağazalardan temin edebilirsiniz.

İkinci bir çocuk düşünüyorsanız ikili yatak alabilirsiniz. Genelde bu ürünler 70*130 ebatlarında oluyor. Şifonyeri ve ilk zamanlar alt yatağı da baza olarak kullanmak çok uygun olacaktır.

33

Bebeğinize oda yapmayı planlıyorsanız ve çocukluk çağlarında da kullansın diye düşünüyorsanız ayrılabilen yatak almanız uygun olacaktır.

11

Yeriniz dar ise şifonyersiz parçaları kullanabilirsiniz. Tavsiyem bebeğinizin bakım ürünleri için en az bir çekmecesi olan bir beşik almanız.

66

İlk aylar kendi odanızda bebeğinizi yatırmanızı düşünüyorsanız  şu modeller uygun olacaktır.

44

77

55

Bu ürünler genelde 6-8 aya kadar kullanılabilmekte. Bebeğiniz hareketlenmeye başladığında uygun olmayacaktır. Bu ürünlerin ebatları  genelde 60*100 oluyor.

Beşik, bebeğiniz büyüdükten sonra size yük olacaksa park yatakta kullanabilirsiniz.

88

imagesCABLODSQ

Beşik alırken en önemli detaylar, bebeğinizin elini sıkışmaması için çekmecelerin frenli olması, rahat açılır olması, yatağın ayarlanabilir yükseklikte olması, parmaklıkların sık aralıklarla olması ve ilk dönem kullanacağınız beşiğin sallanabilir olmasıdır. İlk aylarda bebeğinizi çok sık emzireceğiniz için  beşiği yatağınıza yakın bir yere çekmenizi sağlayacak tekerlekli modeller işinizi kolaylaştıracaktır. Çok derin yataklara bebeğinizi koyup almakta zorlanacağınız için bu detayı da atlamamanızı öneririm. Yaz aylarında bebeğinizi sineklerden korumak için ise cibinlik kullanabilirsiniz. Ama boğulma riskine karşı kesinlikle mandallarla iyi tutturulmalıdır.

Yatak tercihi ise; en sağlıklısı doğal olan kaz tüyü veya koyun yünüdür. Bunları temin edemezseniz hazır yatak alabilirsiniz. Çok sert veya yumuşak olmamalı, sentetik içerik barındırmamalı. Yatak örtüleri muhakkak pamuktan olmalıdır. Nevresim takımları çok fazla yıkanacağı için sade ürünler tercih edilmelidir. Yatak örtüsü olarak hazır satılan ürünler oldukça başarılı. Her beşik türüne uygun ürün mevcut. En önemlisi ise bu takımların beşiğin dört yanını saran parçalarının olması. Bu şekilde bebeğiniz soğuk almayacak ve sıkışma riski azalacaktır.

imagesCAVB1O6T

88

Benim bebeğim için tercihlerim;

458 460

464 468 477

Tüm anneler bebekleri için her şeyin en güzelini ister. Her şey gönlünüzce olsun 🙂

Geçen yazımda ahlaklı evlat için hamilelikte yapılması gerekenleri ve okunması gerekenleri sizlerle paylaşmıştım. Okumayan anne adaylarını tesettüryakası.com ‘a beklerim.

3 Comments

Leave a Comment