İş Başvurusunda Dikkat Edilmesi Gerekenler!

Bugün iş arayan ve özellikle yeni mezun olan arkadaşları ilgilendiren bir konuya değineceğim; iş başvurusunda dikkat edilmesi gerekenler ve özgeçmiş hazırlama. İş bulmanın yolu iyi bir CV yani özgeçmiş hazırlamaktan geçiyor. İnternette hazır CV formatları var, bunlardan faydalanabilir veya aşağıda yazacaklarıma özen göstererek kendiniz hazırlayabilirsiniz.

İyi bir CV nasıl hazırlanır?

 • Ad-soyadı bilgilerinizi en başa yazınız.
 • Doğum tarihi, yeri, medeni durum, vatandaşlık durumu, erkek iseniz askerlik durumu belirtiniz.
 • Güncel adres, telefon ve mail adresi bilgilerinizi yazınız. Mail adresinizin isim ve soy isimden oluşmasına özen gösteriniz. İkinci bir numara olarak bir yakınınızın numarasını verebilirsiniz.
 • Kariyer hedefinizi ve çalışmak istediğiniz alanı belirtiniz. İşi neden istediğinize dair bir ön yazı yazmanız etkileyici olacaktır.
 • Eğitim aldığınız okulları en son okuduğunuz okuldan başlayarak, tarih aralıklarını belirterek ve mezun olduğunuz dönemdeki isimleri ile yazınız. Varsa okul başarı derecelerinizi belirtebilirsiniz.
 • Mesleğiniz ile ilgili sertifika eğitimlerinizi tarih sırası ile sürelerini ve içeriğini kısa başlıklarla belirterek yazınız.
 • Kullanmayı bildiğiniz bilgisayar programlarını belirtiniz.
 • İş deneyimlerinizi en son işinizden başlayarak, tarih aralıklarını belirterek, departman ve pozisyon isimlerini yazınız. Varsa proje deneyimlerinizi, ödüllerinizi, başarılarınızı ekleyebilirsiniz. Staj bilgilerinizi ayrıca belirtmelisiniz.
 • Referans olarak 2-3 kişi ekleyebilirsiniz. Yeni mezun iseniz öğretmeninizi ve sizi tanıyan saygıdeğer birini ekleyebilirsiniz. Daha önce çalıştıysanız çalıştığınız birimlerden yetkili kişileri ekleyebilirsiniz. Sizi tanımayan birini kesinlikle yazmayın!
 • Kişisel bilgilerinizin yer aldığı alanda, köşe kısıma; yakın zamanda çekilmiş, işe uygun vesikalık bir fotoğraf ekleyebilirsiniz. Özellikle tesettürlü iseniz fotoğraf eklemenizi öneririm. Görüşmeye çağırılmadan evvel bu detay görünürse gereksiz görüşmeler yapmamış olursunuz.
 • Kişisel zevklerinize de yer verebilirsiniz.

Sık-Yapılan-Özgeçmiş-ve-İş-Görüşmesi-Hataları

CV hazırlarken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

CV hazırlarken imla hataları yapmamaya özen gösterin. İşiniz İngilizce kullanmayı gerektiriyorsa CV’nizi İngilizce hazırlamanız daha çok dikkat çeker. Kısa cümlelerle kendinizi ifade etmeniz gerektiği için doğru kelimeleri seçmeye özen gösterin ve bir-iki sayfayı geçmemeye özen gösterin.

Henüz öğrenciyken mezun olacağınız tarihi belirterek özgeçmişinizi hazırlayabilir ve okul bitmeden iş bulma yolunda ilk adımı atmış olabilirsiniz.

isgorusmesi4_460

İş başvurusu yaparken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Artık özgeçmişiniz hazır ve sıra başvurularda bulunmaya geldi. Başvurmak istediğiniz şirketlerin kendi sitelerinden veya ilan bıraktıkları sitelerden pozisyonlara bakın ve size uygun açık alan var ise başvurun. İş bulma sitelerine üye olun ve orada CV’nizi güncel tutun. Linkedin gibi sosyal iş sitelerini diğer sosyal ağlar gibi değil daha profesyonel kullanmaya özen gösterin. Buralarda arkadaşlarla çekilmiş fotoğraflar, özel hayatı içeren paylaşımlar yapılmamalı. Sizin CV’nizi inceleyen birimlerin diğer sosyal ağlarda neler yaptığınıza bakacağını unutmayın ve bu ağlarda yapacağınız siyasi paylaşımların işe alınmanıza engel olabileceğini unutmayın. Sosyal hesaplarınızda ki siz ile CV’nizdeki siz tutarlı olmalısınız. Bilgilerin doğruluğu birbirini teyit edilebilir olmalıdır.

111

İstediğiniz işi bulamıyorsanız alternatif alanlara yönlenip en azından iş tecrübesi kazanmış olursunuz. Bu iş istediğinizden çok uzak olmamalıdır ve kararlılığınızı koruyarak istediğinize her daim odaklanmanız gerekmektedir.

İş ilanlarında 10 yıl tecrübe arayan firmaya hiç tecrübeniz yokken başvurmayın. Ufak deneyim farklılıkları, yaş farklılıkları sorun edilmeyebilir ama iyi seviye İngilizce arayan iş yerine hiç İngilizce bilmeden başvurmanız hoş olmaz.

İş aradığınız süreçlerde mutlaka kendinizi geliştirin ve sosyal çevrenizi dinamik tutun.

İş görüşmelerine vaktinde gitmeniz, giyiminiz, CV ile tutarlı cevaplar vermeniz, kararlılığınızı ve azminizi hissettirmeniz çok önemli.

Bir sonraki yazımda muhafazakar kadının iş görüşmesinde tercih edebileceği giysi ve aksesuar kombinleri olacak.

Başarılar..

No Comments

Leave a Comment