Tekstil Sektöründe İstihdam Alanları

Bir önceki yazımda ‘’Nasıl Moda Tasarımcısı Olunur?’’ konusunu ele almıştım. Bu yazımda ise; tekstil ile ilgili kadınların çalışabileceği istihdam alanlarından bahsetmek istiyorum.

  1. Büyük İşletmelerdeki Pozisyonlar / Entegre Çalışan Firmalar

Bu tarz işletmelerde iplik, dokuma, tasarım, üretim ve pazarlama kendi bünyesinde yapılmaktadır ve aşağıdaki departmanlarda pozisyonlar açılmaktadır.

hgfy

  • Tekstil Hammadde Üretimi : İpin oluşturulduğu hammaddenin sağlanması ile başlayan, ip şeklinin verilmesi ve arkasından kumaşların dokuma türlerine ve desenlerine göre farklı kalemlerde ve şekilde hazırlanması sürecidir. Bu meşakkatli süreç fazlaca kimyasal maddeye maruz kalma ve çalışma şartlarının zorluğundan kadınlar için çok uygun değildir. Laboratuvar kısmı kadınlar için daha uygundur. Bu alanda testler ve hesaplar yapılmaktadır. Bu tarz departmanlarda çalışmak isteyenler Tekstil Mühendisliği, Tekstil gibi bölümlerden mezun olduktan sonra çalışabilirler. Sektörün en keyifli kısımlarından olan başlangıç safhasında çalışmak isteyen kadınlar üst pozisyonlarda başarı sağlayabilirler.
  • Tasarım Ofisi: El becerisi ve teknik alt yapısı olanların çalışabileceği ofislerde, kendini geliştirmek ve yeniliklere açık olmak ilk aranan şartlardandır. Kadınlar için daha rahat çalışma şartlarına sahip olan departmanda sezon açılışları döneminde yoğunluk yaşanabilir. Tasarım alanlarından mezun olanlar bu departmanı tercih edebilir. Artistik tasarım çizimleri dışında teknik tasarım, kumaş tasarımı, aksesuar tasarımı, ölçü föyü hazırlamak gibi sorumlukları olan çalışanlar model hane ile istişareli çalışmaktadır. Elde ve bilgisayarda çizim yapmaktadırlar.
  • Model hane: Stilistlerin hazırlamış olduğu çizimleri kalıplara döken kişiler ve model makinacılar bu departmanda çalışır. Elde ve bilgisayarda yapılan çizimler pastala hazır hale ( kesime hazır hale getirme- dikiş payı verme vs) getirilir. Son kalıp ve orijinal malzemeler ile numune dikilir ve onaylanan ürün üretime girer.
  • Planlama – Satın Alma Departmanları: Üretim yapılan tüm şirketlerin planlama departmanı vardır. Bu departmanda bir işçinin kaç dakikada ne kadar iş çıkardığından tutunda, işin maliyetine ve satın almasına kadar tüm detaylar hesaplanır. Bazı firmalarda ayrı bazılarında ise planlama ve satın alma aynı departmandadır. Ofis ortamında çalışmayı sevenler için ideal bir ortamdır. Araştırma yapmak, malzeme sağlamak için dışarı çıkmak durumunda kalınabilir.
  • Üretim: Kalabalık ve gürültülü ortamlardır. Hem ücret olarak düşük hem de yoğun bir alandır. Dikim, ütü paketleme, sevk işlemleri yapılmaktadır. Üretim departmanı, Modelhane, kesimhane, depo ve planlama ile entegre çalışmaktadır. Bu departmanların başında sorumlu olmak isterseniz tekstil ve endüstri alanlarındaki branşlardan eğitim alabilirsiniz.
  • Satış ve Pazarlama: Satmayı seviyorsanız, dışarıda çalışmak, farklı insanlarla tanışmak hoşunuza gidiyor ise bu alanı tercih edebilirsiniz. Üniversitelerde bu alanda önlisans ve lisans bölümleri mevcuttur. Sattığınız ürüne ilgi duyuyor olmanız sizi çok daha başarılı kılacaktır. Genelde prim teşviki ile çalışılan bu alanlarda performans çok önemlidir.
  • Standardizasyon ve Kalite Departmanları: Büyük firmalar ürettikleri her mamulün standartlara uygunluğunu kontrol etmelidir. Özellikle ihracat yapan firmalar için bu daha fazla önem arz etmektedir. Standardizasyonun kendi içinde ayrılan alanları vardır. Ar-Ge çalışmaları ve teçhizat gerektirir. Standardizasyon üretimin planlanması ile başlar sonuna kadar devam eder. Kalite kontrol ise işin son kısmıdır.

bilgisayarli_stilistlik_2

2.Orta-Küçük İşletmelerdeki Pozisyonlar / Entegre Olmayan Firmalar

Bu tarz işletmeler; hazır alınan kumaşın farklı yerlerde konfeksiyon işlerinin yapıldığı az yatırım gereken işletmelerdir. Bu tarz firmalarda iş takibi yapan personeller çalışmaktadır. Bazen tasarım kısmı kendi bünyesinde kalanı farklı firmada, bazen tasarım, planlama, kesim kendi bünyesinde dikim ve paket farklı firmada olabilir. Bu tarz şirketlerde de yukarıda açılan alanlarda çalışılabilir.

images

Bu tarz işletmeler dışında haute couture yanı kişiye öze tasarım yapan butikler açabilir veya buralarda çalışabilirsiniz. Sadece desen tasarımı (kumaş tasarımı), ayakkabı, aksesuar, eşarp tasarımı yapan firmalarda da tasarımcı olabilirsiniz. Sanal dünyanın gelişmesi ve sosyal medyanın gücü ile kendi tasarımlarınızı hazırlayıp bu ortamda satabilirsiniz. Tiyatro veya sinema kostümleri tasarlayabilirsiniz. Styling dediğimiz stil danışmanlığı için moda ve tasarım branşlarından veya özel kurslardan aldığınız eğitimlerle renk, desen analizlerini, kombinlemeyi öğrenip kişiye özel veya firmalarda bu hizmeti verebilirsiniz.

2015-haute-couture-elbiseler-25

Oldukça geniş tekstil sektörünün giyim ile ilgili kısımlarından kısaca söz ettim ama tekstil çok geniş bir kavramdır. Araba sanayinden tutunda tıp sektörüne kadar birçok alanda tekstil ürünleri ile karşılaşıyoruz. Bu alanların hepsi ayrı uzmanlık gerektirmektedir. Önemli olan ne istediğinizi bilmeniz!

Tek kural var: Ne yaparsan yap ‘’Aşk’’ ile yap!

1 Comment

Leave a Comment