Sanal Müze Turları #KoronaVirüs #EvdeKalTürkiye

Korona virüs nedeniyle evde vakit geçirirken online ve tamamen ücretsiz olarak gezebileceğiniz müzeler! 

Korona virüs salgınına karşı Sağlık Bakanı’mız Sayın Dr. Fahrettin Koca’nın #EvdeKalTürkiye çağrısına toplumun büyük çoğunluğu kulak verdi ve dışarıda çalışmak zorunda olmayan hemen hemen herkes evlerine çekildi. Tüm dünyanın ortak olarak uyguladığı bu tedbir sürecinde evde geçirilen sürede oluşan zaman boşluğunu en iyi şekilde değerlendirmenin yollarını sizlerle ara ara paylaşacağım. İlk olarak; teknolojinin, günümüzde bize pek çok hizmeti ”online” olarak alma imkânı sunması ile giderek yaygınlaşan sanal müze turlarından söz edeceğim. Uçak bileti almadan, vize masrafları ödemeden, üstelik hiçbir üyelik yapmadan, evinizin konforunda karış karış gezebileceğiniz dünyaca ünlü sanat adresleri…

Louvre Müzesi

Louvre-Müzesi-kapak

Fransa’nın başkenti Paris’te, dünyanın en büyük sanat müzesi olan Louvre, Louvre Sarayı’na kurulmuştur. Şehrin içinden geçen Sen Nehri’nin kıyısında yer alır. Tarih öncesi çağlardan, 21. yüzyıla kadar uzanan, oldukça geniş bir koleksiyon yelpazesi vardır. Çokça fotoğraflanan, cam piramit görüntüsüyle ve Leonardo Da Vinci’nin ünlü Mona Lisa eseriyle dünyanın her yerinden milyonlarca turist birkaç ay öncesine kadar Louvre Müzesi’ni gezmeye geliyor ve uzun kuyruklarda bekliyordu. Şimdi alınan tedbirlerden dolayı bu güzel müze bomboş. Ama yine görme şansınız var. Sanal tur sayesinde bütün müzeyi 360 derecelik görüş açısıyla gezmek mümkün.

Link: www.youvisit.com/tour/louvremuseum

Ayasofya Müzesi

Zeugma Mozaik Müzesi

Zeugma Mozaik Müzesi

Gaziantep’te bulunan, dünyanın en büyük mozaik müzelerinden Zeugma Mozaik Müzesi, 2019’un ”Göbeklitepe Yılı” ilan edilişi ile ciddi ziyaretçi sayısına ulaşmıştı. Önceki yıllarda “Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülü”ne layık görülen müzede, Çingene Kızı, Mars Heykeli, ABD’den getirilen parçalar, yaklaşık 150 metrekarelik duvar resmi, Roma Dönemi’ne ait çeşmeler ve Fırat Nehri kenarındaki villalarda bulunan mozaikler sergileniyor. Bu sanal tur müzedeki her şeyi görme imkanı tanımasa da en azından birçok yeni bilgi edinmenizi sağlıyor.

Link: http://zeugma.org.tr/sanaltur.aspx

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası Müzesi

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası Müzesi

Sanal Müze, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasının sahip olduğu kültürel değerleri fiziki koşullar ve uzaklıklarla sınırlı kalmadan sergilemek ve bu değerleri geniş bir kitleye ulaştırabilmek amacıyla hizmete açılmıştır. Müzede eski ve yeni banknotlar, Banka tarihini yansıtan kıymetler ve zengin sanat koleksiyonundan seçkilere yer verilmektedir.

Link: https://sanalmuze.tcmb.gov.tr/wps/wcm/connect/sanalmuze/tr

9/11 Anıtı ve Müzesi

9.11 Anıtı ve Müzesi

11 Eylül saldırıları  9/11 olarak da bilinir. El-Kaide’ye bağlı kişiler tarafından kaçırılan uçakların 11 Eylül 2001 tarihinde Amerika Birleşik Devletleri’ndeki iki farklı hedefe intihar saldırısı düzenlemesiyle gerçekleşen koordineli dört saldırı. Saldırılar sonucunda 19 hava korsanı dahil 2.996 kişi hayatını kaybederken, 10 milyar $’ın üstünde maddi hasar meydana geldi. Sonrasında, 11 Eylül’ü keşfetmek, etkisini belgelemek, önemini vurgulamak ve saldırılarda öldürülenleri onurlandırmak adına saldırıların gerçekleştirildiği alanın bir kısmı müzeye çevrildi. New York’a gitmenize gerek kalmadan, 11 Eylül saldırısının ardından kurulan bu devasa anıtı ve müzeyi sanal olarak gezebilirsiniz.

Link: https://www.911memorial.org/

Doğa Tarihi Ulusal Müzesi

Doğa Tarihi Ulusal Müzesi

Ulusal Doğa Tarihi Müzesi, Amerika’nın Washington kentinde bulunan Ulusal Doğa Tarihi Müzesi dünya üzerinde şimdiye kadar yaşamış ve halen yaşamaya devam eden hayvanları konu almış bir müze. Burası dünyanın en çok ziyaret edilen müzeleri arasında en üst sıralarda yer almakta. Ulusal Doğa Tarihi Müzesi, 45.52 Karat Umut Elması ve Asya Safir Yıldızını da içeren, dünyanın en iyi mücevher ve mineral koleksiyonlarından birine sahip olmakla övünür. Hayvanlara merakı olanlar ve hayvanların milyonlarca yıl önce nasıl göründüklerini merak edenler için Ulusal Doğa Tarihi Müzesi oldukça ilginç bir müze durumunda. Amerika’nın çeşitli bölgelerinden çıkarılmış dinozorlara ait kemikler bu müzede en çok ilgi gören eserlerden. Dinozorlara ait belirli kemikler olduğu gibi bazı dinozorların komple iskeletleri yine burada sergileniyor. Bazı dinozorların iskeletleri ölçü alınarak birebir ölçülerde hazırlanan balmumu dinozor heykelleri de burada sergilenmekte.

Link: https://naturalhistory.si.edu/visit/virtual-tour

Vatikan Müzeleri ve Sistina Şapeli

Vatikan Müzeleri ve Sistina Şapeli

Vatikan Müzeleri, Roma’da yer alan ve 54 farklı galeri koleksiyonlarından oluşan bir yapıdır. Vatikan, 440 bin metrekarelik yüz ölçümü, bin kişilik nüfusu, yaklaşık yüz kişilik küçük ordusuyla Hristiyan dininin Katolik mezhebinin ruhani lideri olan papanın devlet başkanı olduğu bir ülkedir. Dünyanın en büyük müzelerinden biri olan Vatikan Müzeleri (Musei Vaticani), Roma Katolik Kilisesi tarafından Rönesans döneminde inşa edilen ve dünyanın önemli heykellerine ev sahipliği yapan önemli bir yapıdır. Vatikan’da papalar tarafından kullanılan tablo gibi halılarla, tavanlarında altın varaklı ve yüzyıllara göre ayrılmış her bölümünde farklı tablo ve heykellerin yer aldığı büyüleyici bir yerdir.

Dönemin papaları için inşa edilmiş saraylardan müzeye dönüştürülen bu yapıların en önemli bölümleri ise, Sistina Şapeli ve Raffaello Odaları, Yunan-Roma eserleri, Etrüsk Müzesi, Modern Dinsel Sanat ve Resim Galerisi koleksiyonları’dır. Lateran Müzesi gibi çeşitli müzelerden getirtilen Vatikan koleksiyonuna ait eserler, detayları, nefes kesici ince işçilikleri ile ziyaretçileri büyülüyor. Raphael Odalarında yer alan eserler Rönesans’ın en önemli eserleri olarak kabul ediliyor. Sistine Şapeli ise, papanın resmi olarak kendisine ayrılmış bölümü. Yeni ruhani lider seçimlerinde halen kullanılmakta olan bölümün duvarlarında Michelangelo’nun yapımına 1508’de başlayıp dört yılda tamamladığı ”Işığın Yaradılışı” ve ”Nuh’un Şarhoşluğu” eserleri yer almaktadır.

Sanatın kalbi olarak da adlandırılan Vatikan Müzeleri ve Sistina Şapeli sanal turu, ziyaretçilerin pek çok eseri dijital ortamda incelemesine imkân tanıyor.

Link: www.museivaticani.va/content/museivaticani/en/collezioni/musei/cappella-sistina/tour-virtuale.html

Salvador Dali Müzesi/ABD

salvador dali müzesi

Salvador Dali deyince akla ispanya Katalonya’da sanatçının da gömülü olduğu müze geliyor ama burası Amerika’da Dali’nin en fazla eserini barındıran sanat kurumu olarak dünyaca ün yapmış olan müze. Müzede, sanatçının sadece resimleri değil, kolaj, heykel ve mekanik eserleri de yer alıyor.

Sanatçı, bu müzede sadece kendi eserlerini değil, koleksiyonunun önemli parçaları olan; El Greco, Marchel Duchamp, Antoni Pitxot gibi sanat tarihinin ünlü isimlerinin eserlerini de ziyaretçilerin izlenimine sunmuş. Online giriş yaptığınızda müzenin sergi alanına ulaşacaksınız. Galeri katına geldiğinizde eserlerin üstüne tıklayarak detaylı bilgilere İngilizce olarak ulaşabilirsiniz.

Link: www.thedali.org/virtual-tour/

Dali Müzesi / İspanya

Salvador Dali Müzesi İspanya Sanal Tur

Ünlü ressam Salvador Dali ve sürrealist eserlerini İspanyada görmek çok ayrı bir deneyim olsa gerek. Hayatı, kariyeri ve yakıldığı yeri bu müzede görebilirsiniz.

https://www.salvador-dali.org/en/museums/dali-theatre-museum-in-figueres/visita-virtual/#

Beylerbeyi Sarayı

Beylerbeyi Sarayı

 1863-65 yılları arasında inşa edilmiş, Boğaziçi’nin engin mavisine nazır bir saray. Set bahçeleriyle göz dolduran, köşkleriyle kendisine hayran bırakan 19. yüzyıl eseri olan Beylerbeyi Sarayı ve yapıları tarihin ve tarihî karakterlerin konuk olduğu eşsiz bir mekân.

Link: http://www.3dmekanlar.com/tr/beylerbeyi-sarayi.html

British Museum / İngiltere

British Museum

British Museum, Dünya’nın her yanından getirilen Antik çağ yapıtları ve etnografya koleksiyonlarını kapsayan İngiltere’nin en büyük müzesidir. Geçmiş zamanları günümüze getiren çeşitli sayılardaki objelerin, yapıtların ve tarihi kalıntıların sergilendiği müzede Roma, Mısır ve Yunan kültürüne ait eserler bulunmaktadır.

Link: https://www.britishmuseum.org/with_google.aspx

Pera Müzesi

Pera Müzesi Sanal Tur

Çeşitli sergilere ev sahipliği yapan ve dünyanın her yerinden ziyaretçilerini ağırlayan Pera’da salgın sabebi ile kapalı ve bu sebeple şu an devam eden ve geçmişte açtıkları 7 tane sergiyi internette sergiliyor.

Online gezerken eserlerin üstüne gelip, yüksek çözünürlükteki detayları inceleyerek enteresan noktalar yakalayabilirsiniz. Hatta Kesişen Dünyalar sergisini de 360° görebiliyorsunuz.

Link: https://artsandculture.google.com/partner/pera-museum?hl=tr

Anadolu Medeniyetleri Müzesi/Ankara Resim ve Heykel Müzesi/Antalya Müzesi/Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi /Burdur Arkeoloji Müzesi/Isparta Müzesi/Kapadokya Açık Hava Müzesi/Konya Mevlana Müzesi/Mardin Müzesi/Mersin Anamur Müzesi/Uşak Arkeoloji Müzesi/Uşak Atatürk ve Etnoğrafya Müzesi

Anadolu Medeniyetleri Müzesi

TC. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın internet sitesinde başlıkta gördüğünüz müzelerin 360 derece sanal turları mevcut.

Sanal gezinti uygulamasıyla birçok müze ziyaret edilebilirken, müzelerdeki eserler yakından incelenip haklarında bilgi alınabiliyor. Sanal gezinti uygulamalarıyla aynı zamanda saray, cami, kervansaray, kale gibi kültürel ve tarihi öneme sahip mekanlar da gezilebiliyor. Sanatseverlerin bilgisayar ve telefon gibi teknolojik cihazlarla erişim sağlayabileceği online müzeler, eğitimlerine bir süre ara verilen çocuklara da eğitici ve eğlenceli aktivite fırsatı sunuyor.

Link: https://www.ktb.gov.tr

No Comments

Leave a Comment