Elektrikli Süpürge Seçimi

Merhaba hanımlar, evlendiğimden beri babamın bir arkadaşının hediye ettiği elektrikli süpürgeyi kullanıyordum ve artık ömrü dolmuştu. Yeni süpürge almak için uzun bir arayış sürecim oldu; malum hem çalışıyorum, hem bu temizlik işlerinde sanırım azıcık fazla titizim (Ailem muzdarip :)), hem de anneyim! Ayrıca ufak da olsa bir bel rahatsızlığım var. Bu sebeple sizlerle alışveriş sürecindeki tecrübelerimi paylaşmak istedim.

devochka_rebenok_pylesos_uborka_komnata_sobaka_mebel_risunok_1680x1050Sizlere ilk tavsiyem almayı düşündüğünüz süpürgeyi kesinlikle satış yerinde görüp denemeniz olacaktır. Elektrikli süpürgeyi hem halı hem de sert zeminde test edip sonra karar verin. Sadece teknik bilgilere bakarak karar verirseniz alacağınız ürün içinize sinmeyebilir. Denediğiniz de güçleri vb. özellikleri aynı olan makinelerin hiç de aynı şekilde çekmediğini göreceksiniz. Bunun için seçeneklerinizi daraltıp 3-4 modele kadar düşürün ve süpürgeyi yerinde görüp son kararınızı verin. Süpürgeleri yerinde incelemek için marka bayilerinin yerine büyük teknoloji marketlerinin süpürge standlarını tavsiye ederim. Pek çok marka ve modeli bir arada görebileceğiniz için kıyaslama yapma şansınız olacaktır. Ayrıca marketlerdeki stand görevlilerinin bayilerdeki satıcılardan daha bilgili ve ilgili olduklarını düşünüyorum. Yalnız dikkat edin bu iyi satıcılar sizi hiç kafanızda olmayan bir süpürge ile eve göndermesinler!

212_thumb_G_1476338282762Bu marketlerde genelde her hafta farklı süpürgeler için kampanyalar oluyor. Bunları takip ederek hedefinizdeki süpürgeyi daha uygun bir fiyata alabilirsiniz. Yalnız bu konuda da bir deneyimimi paylaşmak istiyorum. Ben markete gittiğimde çok büyük indirimde gibi görünen iki süpürgenin aslında piyasanın üzerinde fiyatlara satıldığını fark ettim. Bu süpürgeleri indirimde olduğu ve benim almayı düşündüğüm ürüne alternatif olduğu için önerdiler. Bu nedenle fiyatları hakkında bir bilgim yoktu, bu kadar büyük indirim varken de almak makul olabilir diye düşündük. Bu noktada internetten faydalandık, orada iken ortalama fiyatlara bakınca durumu fark ettik. Her ne kadar satışcı arkadaşlar bu fiyatların karşılaştırılmaması gerektiğini internettekilerin garanti dışı olduğunu falan söyleyeceklerse de inanmayın. Önemli olan güvenilir sitelerden Türkiye distribütör garantili fiyatlara bakmanız. Eğer marketlerin kendi garantileri işin içinde değilse ürünü bir internet sitesinden ya da teknoloji marketten almanız arasında hiç bir fark yoktur. Yaşadığınız en ufak problemde her ikisi de sizi yetkili servis noktalarına yönlendirecektir.

20a8ef18d01f4edfda35f3f037f2756fYukarıda bahsettiğim gibi süpürgeyi yerinde görmeden önce seçeneklerimizi azaltmalıyız. Peki bunu yaparken nelere dikkat etmeliyiz?

Süpürge seçerken en temel seçim aslında filtre sistemidir.Çünkü süpürgenin çalışma sistemini fitrenin tipi belirler. Temelde toz torbalı, su filtreli ve siklon sistemli olmak üzere 3 farklı filtre tipi vardır. Doğru modele karar vermek için de kullanım amacımızı iyi belirlememiz gerekir. Her modelin avantaj ve dezavantajları mevcuttur. Bunları kısaca özetlemeye çalışayım;

Toz Torbalı Süpürgeler: Bunlar eskiden beri kullandığımız eski tip süpürgeler ile aynı mantıkla çalışır. Süpürge topladığı tozu torbasına hapseder. Dolan torba yenisi ile değiştirilir. Önemli olan süpürgenin çalışması sırasında bu tozun çok iyi hapsedilmesi, çalışma veya torba değiştirme sırasında toplanan tozun ortama yayılmamasıdır. Seçilecek model bu açıdan iyi incelenmelidir. Maalesef pek çok torbalı süpürge çektiği tozun önemli bir kısmını daha küçük parçalar halinde arkasından tekrar çıkarır. Bu nedenle de bu modeller astım, alerji gibi sorunları olanlar için uygun değildir. Bu noktada filtre sistemi de bir diğer önemli noktadır. Eğer toz torbalı bir süpürge almak istiyorsanız kesinlikle hepa 13 – hepa 14 filtreli olanları tercih etmelisiniz. Bunlar klasik toz torbalı olanlara oranla çok daha hijyenik bir temizliğe imkan tanımaktadır. Eskiden beri kullandığımız torbalı süpürgelerden de bildiğimiz gibi bu süpürgeler torba doldukça emiş gücünü yitirmektedir. Ayrıca yıllar geçtikçe de emiş gücünde azalma olur. Filtrelerin en azından yılda bir değiştirilmesi gerekir. Ayrıca sürekli torba değiştirmek hem zahmetli hem maliyetlidir. Bu süpürgelerin en büyük avantajı ise fiyatlarının diğerlerine oranla çok daha ucuz olmasıdır. Boyutları da nispeten daha küçüktür ve genelde hafif cizahlardır. Sessiz çalışırlar,  kullanımları pratiktir. Bence iyi marka ve model olması şartı ile tercih edilebilirler. Modeller sürekli değiştiği için öneride bulunmayacağım fakat marka olarak Philips ve Rowenta’ yı tavsiye edebilirim. Ayrıca denemedim ama internette Electrolux ile ilgili de iyi yorumlara denk geldiğimi belirteyim.

ELECTROLUX-Ultra-One-Zuoergo--Toz-Torbalı-Elektrikli-Süpürge  ROWENTA-Silence-Force-4A-RO6383OA-Toz-Torbalı-Elektrikli-SüpürgePHILIPS-Performer-Expert-FC8727-09-A-Sınıfı-Toz-Torbalı-Elektrikli-Süpürge

Su Filtreli Süpürgeler:

Bu süpürgeler topladığı tozları suyun içine hapseder, böylece toz torbalılarda yaşanan tozun ortama yayılması sorununu ortadan kaldırır. Ayrıca bu süpürgelerin ıslak temizleme özelliği büyük bir avantajdır. Bu özellik sayesinde ıslak zeminlerin temizliği yapılabilir, halı ve koltuk gibi eşyalar yıkanabilir. Bu süpürgeler genellikle geniş haznelere sahiptir, bu sebeple büyük ve hantal makinelerdir. Bunun için de gerekli gereksiz pek çok fonksiyon ve aparat ile birleştirilip temizlik robotu gibi de lanse edilir. Aslında bu aparat ve özelliklerin pek çoğunu hiç kullanmayız ama satıcılar bunların hepsini gerçekten çok önemli ve olmazsa olmaz özellikler gibi anlatırlar. Bu süpürgelerden alıyorsak ev süpürme işine gerçekten ciddi bir zaman ayırmayı göze almalısınız. Çünkü her kullanım sonrasında su haznesindeki kirli su boşaltılmalı ve hazne ve su ile temas eden diğer parçalar iyice yıkanmalı. Aksi takdirde su içerisinde bakteriler hızla artacak ve sağlıksız bir ortam ortaya çıkacaktır. Zaten bu temizleme işlemini tam olarak yapmazsanız sonraki yıkama işleminde süpürgenizden çok kötü kokular gelecektir. Hem bu kullanım zorluğu hem de hantal yapıları yüzünden bu süpergelere sahip kişiler genellikle bir de küçük bir toz torbalı süpürge daha bulundurmak zorunda kalırlar. Bu da hem ek maliyet hem de evde yer işgali demek oluyor. Bir de halk arasında bilinenin aksine hiç de hijyenik olmamalarıdır. Her ne kadar ortama toz salınımına engel olsalar da bu modellerin hiçbiri alerji ile ilgili sertifikaları alamamıştır. Bu süpürgelerin dezavantajlarından birkaçı da gürültülü çalışmaları ve yüksek fiyatlarıdır. İhlas cleanmax, Libelle (Sanırım artık satılmıyor), Rainbow oldukça pahalı süpürgelerdir. Arnica Bora ise bunlara nispeten daha uygun bir üründür. Fakat teknoloji marketlerine gittiğinizde bu süpürgelerden bulmanız çok kolay değildir. Su filtereli süpürgeleri genellikle evden eve pazarlamacılar satmaya çalışıyorlar. Özellikle halı yıkama sektörünün yaygınlaşıp ucuzlaması ile bu süpürgelerin artık yavaş yavaş kullanımdan kalkacağını düşünüyorum.

2020 173513_01_1 arnica-tesla-premium-rose-toz-torbasiz-elektrikli-supurge-995-18-B

Siklonlu Süpürgeler:

Siklon yeni bir teknolojidir. Elektrik süpürgesine giren havayı çok yüksek hızda döndürerek tozların ayrıştırılması mantığı ile çalışır. Bu mantıkta üretilen bazı süpürgeler iç içe ayrıştırıcılar kullanarak çok iyi bir filtreleme sağlarlar. Siklonlu süpürgelerde tozlar torba ve su  yerine haznenin içine toplanır Bu sistemi Dyson bulmuş ve kendi elektrik süpürgelerine uygulamıştır. Bu teknoloji artık pek çok süpürge üreticisi tarafından kullanılmaktadır. Bu sistemin en büyük avantajı emiş gücünün zamanla azalması probleminin yaşanmamasıdır. Hatta Dyson’ ın bazı modellerinde emiş gücünün azalmaması için hazne ve motor tamamen ayrılmıştır. Bu sayede ilk alındığı günkü emiş gücüne garanti veriyorlar. Bu modellerin en büyük dezavantajı ise yine haznelerinin temizlenmesi ve filtrelerin yenilenmesi yada temizlenmesi ihtiyaçlarıdır. Ayrıca yüksek fiyatlarını da saymak gerekir. Fakat ihlas vb. sulu yıkama robotlarından da pahalı olmadıklarını söyleyeyim. Ayrıca bunların torba, parfüm vb. sarf malzeme ihtiyaçları da bulunmuyor. Ayrıca Dyson’ ın yeni modellerinde ömür boyu filtre değişikliği gerektirmeyen bir teknoloji de mevcut. Hatta hazne temizliği için de tek tuşla temizleme kolaylığı olan yeni iki modeli de mevcut. Ben bunlardan birini tercih ettim. Kullandığım dyson marka süpürge ile ilgili deneyimlerimi ayrı bir yazı ile sizlerle paylaşacağım. Bu modellerin diğer bir eksisi ise yüksek sesleridir. Sizin için ne kadar önemli bilmiyorum ama çok sessiz bir süpürge istiyorsanız siklonlu modeller doğru tercih olmayacaktır.

DC32-vio-gross

 

Elektrikli süpürge sistemlerinin bana göre artı ve eksilerini yukarıdaki gibi özetlemeye çalıştım. Umarım süpürge tercihinize yardımcı olur. Bunların dışında teknik veriler de önemli tabi bu konuda da yorumlarımı aşağıdaki gibi sıralayabilirim. Süpürge seçimi zor iş gerçekten, kolay gelsin. 🙂

  • Tüm özelliklerinin 10 puan aldığını gösteren 4A, yani halıda, düz zeminde, dışarı toz bırakmada, enerji kullanımında en iyi olduğunu gösteren ibare önemlidir. Alacağınız süpürgedeki bu değerlere dikkat edin.
  • Sesinin de 80 dB den çok yüksek olmaması önemli.
  • Emiş gücü en az 450 watt olmalı ki düzgün bir temizlik sağlayabilsin.
  • Kullanılan yardımcı aksamların malzeme kalitesi çok önemli. Özellikle boru ve başlıkların kaliteli ve sağlam oluşuna dikkat edin.
  • Ağırlık ve ergonomi (süpürme sırasında peşinizden gelmesi, köşeleri dönebilmesi için önemlidir.)
  • Alacağınız markanın süpürge konusundaki uzmanlığı önemli sadece teknik özellikleri kıyaslayarak karar vermeyin.
  • Garanti süresi ve kapsamı.

Süpürge arayış sürecimdeki tecrübelerimi ve edindiğim bilgileri elimden geldiğince derledim. Kendim de tercihimi siklonlu seçeneklerden olan Dyson Big Ball‘dan yana kulandım. 5 yıllık tüm parçalarda garanti süresi, ömür boyu çekim gücünün azalmıyor olması beni etkileyen özellikleriydi. Şu an için oldukça tatmin edici bir tecrübe yaşattı benim için.

No Comments

Leave a Comment