Gebelikte Çatlak Önleyici Kremler

Anne olmanın heyecanı ile geçen dokuz aylık hamilelik serüveninde vücutta, hormonal değişim, derinin gerilmesi ve kilo artışına bağlı çatlaklar oluşabilir. Gebelik sürecinde vücudunuzda çatlaklar oluşmaması için neler yapabilirsiniz?

Gebelik; doğacak çocuğunuzu ve çocuk sonrası hayatınızdaki değişimleri merakla beklediğiniz, bazen stresli, bazen sağlık sorunlarını beraberinde getiren ama annelik duygularının küçük tekmelerle başladığı güzel bir serüven. Uykusuzlukların, mide bulantılarının ve diğer birçok sağlık probleminin bebeğinizi kucağınıza almanızla son bulacağı bu serüvende dikkat etmezseniz ömür boyu taşımak zorunda kalacağınız ‘’çatlak izleri’’ konusunda kendi tecrübelerimi sizlere aktarmak istiyorum.

İlk bebeğime hamileliğimde doktorumun önerisine uyarak ikinci ay itibari ile her gün çatlak önleyici ve giderici etkisi olan Lierac jeli kullandım. Bunun yanı sıra saf zeytinyağı, badem yağı ve bebek yağını ara sıra özellikle duş sonralarında kullandım. Yağlar hem vücudu nemlendiriyor hem masajla uygulandığında rahatlatıyor. İkinci bebeğime hamilelikte 8. ayı doldurmak üzereyim ve şimdilerde yukarıdaki jel ve yağlara ilaveten LR markasının Aloe Vera Mum kremini kullanıyorum. İlk gebeliğimde de şimdide hiç çatlağım oluşmadı. Bütün bu yağ ve kremleri sadece karın bölgesine değil vücudunuzun her yerine uygulamalısınız. Zira çatlaklar ve sarkmalar bacak arkalarında, göğüste veya kollarda da olabiliyor.

Dışarıdan kullanacağınız kremlerden daha önemlisi ise bol su tüketimi. Cildin kurumaması, elastikiyetinin artması için günde 2-3 litre su içilmesini doktorlar öneriyorlar. Sadece gebelik esnasında değil öncesinde de yaşam tarzımız, beslenme alışkanlıklarımız cildimiz için önem arz ediyor. Gebelikle birlikte bol su tüketmenin yanı sıra, sebze-meyve yemek, uykularımıza dikkat etmek, sigara, çay ve kahveden uzak durmak mutlaka dikkat edilmesi gereken durumlardır.

Önerdiğim yağ ve kremlerin piyasada çok fazla sahtesi olduğu söyleniyor. Güvenilir yerlerden alışveriş yapmanızı tavsiye ederim.

 

No Comments

Leave a Comment