Karınca Yumurtası Yağının Tüylere Mucizevi Etkisi

Karınca yumurtası yağı, Ortadoğu ve Uzakdoğu’da popüler olan, Osmanlı’da haremdeki cariyelerin ağda sonrası tüy azaltması ve cilt problemlerini gidermesi maksadı ile kullanılan şifalı bir yağdır.

7035498133_3b49f693c2

Karınca yumurtası yağı, sıcak çöl topraklarında bulunan büyük karınca yuvalarındaki yumurtaların toplanıp temizlenmesi ve bir süre bekletilmesi ile elde ediliyor. Dünyada karınca yumurtası yağından kozmetik ürünlerinin yapıldığı ülkelerin başında İran geliyor.

Asya ülkelerinde yeni doğan bebeklere büyüdüklerinde tüy sorunu yaşamaması için uygulanıyor. Bebeklerin 40’ı çıkana kadar, özellikle kol altlarına kulak çöpü ile az miktarda uygulayarak ileride tüylenmemesi hedefleniyor. Hatta eskiden bebeklerin çıplak olarak karınca yuvalarına yatırılıp yağlarından bu şekilde istifade edildiğine dair bilgiler bulunuyor. Doğu ve Güney Doğu Anadolu’da da bebeklerde ve yetişkinlerde kullanımı yaygın bir yağdır. Iğdır, Van, Hakkâri ve Ağrı illerimizin İran’a sınırının olması nedeni ile bu bölgede yoğun bir şekilde kullanılıyor.

Karınca Yumurtası Yagı

Yetişkinler Karınca Yumurtası Yağını Nasıl Kullanmalıdır?

Karınca Yumurtası Yağı, tüylü olan bölge klasik (ağda, cımbız, epilasyon vb. gibi) yöntemlerle tüylerden kökünden arındırıldıktan sonra, temizlenen bölgeye; deriye iyice yedirecek şekilde 5-10 dk. masaj yaparak sürülür.  Her seanstan sonra bu işlem 4-5 defa geceleri yatmadan önce yapılır. Temizleme sonrası vücutta herhangi bir kızarıklık veya tahriş varsa yağ kesinlikle kullanılmamalı, sağlıklı deriye uygulanmalıdır. 4-5 uygulama sonrası birkaç ay ara verilmeli sonra tekrar uygulanmalıdır. Tüylenmenin gecikeceği ve zamanla tüylerin inceldiği-seyrekleştiği görülecektir. Yağı hem erkek hem kadınlar istedikleri bölgeye uygulayabilir.

Aktarlarda ve internet sitelerinde satılan karınca yumurtası yağının piyasada çok fazla sahtesinin bulunduğu bilinmektedir. Sahte olanlarda mazot veya benzin gibi yakıcı madde kullanıldığından bu tarz bir kokusu vardır. Güvendiğiniz ve kaynağını iyi araştırdığınız bir ürünü almanızı hatırlatmakta fayda var.

No Comments

Leave a Comment