En Geleneksel Parti: DİŞ BUĞDAYI

Merhaba hanımlar,

Eski bir Türk geleneği olan ”Diş Buğdayı” veya ”Diş Hediği” diye bilinen bu tören bebekler ilk diş çıkardığında kutlanır. Bu kutlamaya akrabalar, komşular davet edilir ve hazırlanan diş hediği ikram edilir.

Peki ”Diş Hediği” nasıl yapılır?

  • 2 su bardağı buğday
  • 1 tatlı kaşığı tuz
  • İkram ederken üzerine sermek için toz şeker
  • Fındık
  • Kuru üzüm
  • Kuru Kayısı
  • Kuru incir
  • Ceviz
  • Fındık

Buğdayı akşamdan suya koyup 15 dk haşlayıp sabaha kadar dinlendirin. Sabah üzerine tuz katıp tekrar haşlayın ve pişince süzün. Soğuyunca ikram edeceğiniz kaselere alarak ister toz şeker, ister bal ile tatlandırıp, ister listedeki meyveleri ve yemişleri, isterseniz çok daha fazlasını koyup ikram edebilirsiniz. Arzuya göre şekersiz de yapılabilir. Üstüne tarçın dökebilirsiniz.

dis_hedigi

Diş buğdayı töreninde ki diğer adetler neler?

Bu törende, hazırlanan buğday bebeğin başından serpilir ve önüne bir kaç eşya konulup bebeğin meslek grubu belirlenir. Mesela, makas koyup berber olacağına inanılır. Sonrasında gelen misafirlere hazırlanan buğday ikram edilir.

Bazı yörelerde ise, ikramların altına boncuk konup, boncuk kime çıkarsa bebeğe hediye alması gerekir.

Diğer uygulama ise bebeğin dişinin çıktığını ilk fark eden kişinin bebeğe hediye almasıdır.

Peki günümüzde bu tören nasıl yapılıyor?

Kapitalizmin dört bir tarafımızı sardığı şu zamanda en azından öz değerlerimize uygun olan bu töreni bebeklerimize uygulayabiliriz. Hem bebeğimiz için sağlıklı bir yemek hazırlamış olur hem de dostlarımızla bir araya geliriz.

Bende bebeğim için bu geleneği uyguladım ama biraz eklemeler yaparak 🙂

Diş buğdayı hazırlama işi uzmanına yani büyüklerimize kaldı. :)Ben ve arkadaşım Rabia ile butik kurabiye ve pasta hazırladık. Sevgili arkadaşım Münibe, gelen misafirlerimize hatıra kalması amacıyla okumayı çok seven dostlarıma kitap ayıracı ve mis kokulu küçük kolonyağılar hazırladı. Münibe’nin bebeğimin doğumu için hazırladığı diğer hediyelikler için şu yazıyı okuyabilir ve size özel indirimlerinden faydalanabilirsiniz : Doğuma Giderken Yanınıza Almanız Gerekenler

Gelen minikler için balonlar ve kepleri, peçete, kağıt tabak, çatal takımını, kurabiye ve pasta malzemelerini çarşıdan temin ettim. Sizde istediğiniz renk ve konseptte ürünü Eminönü’nden uygun fiyata bulabilirsiniz.

 20140423_115935 10358746_913483068685324_559161547033108065_n

Oğlum için konsepte uygun bir kumaş bulup bir papyon hazırladım ve beyimiz diş partisine hazır 🙂

Geleneklerimize uygun olmayan, özenti partiler düzenlemektense bebeğinizin dişleri için şükür, sağlıklı besinler ve bol muhabbet içeren bu töreni hayatınıza minik bebeğinizle dahil edebilirsiniz.

Bebeğinizle bol diş göstermeli bir ömür duasıyla…

1 Comment

Leave a Comment