Ihlamur Kasrı-Maiyet Köşkü Kahvaltısı

Sizleri; İstanbul’un göbeğinde ama birçok insanın bilmediği, tarih ve doğanın içiçe bulunduğu şahane bir atmosferde kahvaltıya götürüyorum bu yazıda! Beşiktaş ile Nişantaşı arasında yer alan, Sultan Abdülmecit’in yaptırmış olduğu Ihlamur Kasrı Merasim Köşkü ve Maiyet Köşk’ü olarak adlandırılmış iki kasırdan oluşmakta ve Maiyet Köşkü günümüzde restoran olarak hizmet vermektedir.

Ihlamur Kasrı Beşiktaş

Öncelikle sizlere Ihlamur Kasrı ile ilgili Milli Saraylar’ın sitesinden aldığım teknik bilgileri aktarmak isterim;

Ihlamur Vadisi’nin, 18. yüzyılda, Tersâne Eminlerinden Hacı Hüseyin Ağa’ya ait olan ve bu yüzden “Hacı Hüseyin Bağları” adıyla tanınan bir mesire yeri olduğu bilinmektedir. Sultan III. Ahmed (1703-1730) döneminde Padişah’a ait bir “Hasbahçe”ye dönüştürüldüğü halde 19. yüzyılın ikinci yarısına kadar “Hacı Hüseyin Bağları” olarak bilinen bu alan, Sultan I. Abdülhamid (1774-1789) ve Sultan III. Selim (1789-1807) dönemlerinde de ilgi çekmiştir. Sultan Abdülmecid’in (1839-1861) Osmanlı tahtına geçmesiyle birlikte, Ihlamur Mesiresi’nin bulunduğu bu alanda Ihlamur Kasırları’nın yapımına başlanmıştır. Yer yer yüksek çevre duvarları ve bazı kısımlarda da döküm parmaklıkların sınırladığı 24.724 m²lik ağaçlıklı bir alan içinde yer alan iki yapı; yapıldıkları 1849-1855 yıllarından bu yana kimi zaman “Nüzhetiye” kimi zaman da “Ihlamur Kasırları” adıyla anılmıştır.

Ihlamur Köşkü

Ana yapı olan Merasim Köşkü; ön cephesinde, dönemin beğenisini yansıtan barok çizgiler taşıyan merdiveni, ilginç ve hareketli kabartmalarıyla çarpıcı bir mimarlığa sahiptir. Giriş Salonu ile her iki yanında yer alan birer odadan oluşan kasrın iç süslemelerinde; Osmanlı sanatında 19. yüzyılda tercih edilen Batılı dekorasyon anlayışına uygun bir süsleme programı uygulanmıştır. Avrupa’nın çeşitli üsluplarındaki mobilyalar ve döşeme öğeleriyle belirli bir bütünlük sağlanmıştır. Padişahın maiyeti, kimi zaman da haremi tarafından kullanılan Maiyet Köşkü ise; diğerine oranla daha az süslü bir yapı olmasının yanı sıra, bir orta sofaya açılan köşe odalarından oluşan mekân düzenlemesiyle daha geleneksel bir şema sergiler. Maiyet Köşkü’nün odalarında duvarlar farklı renklerde ve mermer görünümü veren şutuk işçiliği ile kaplanmıştır. Ihlamur Kasırları’nın Merasim Köşkü bir müze-saray olarak ziyarete açık tutulmakta, Maiyet Köşkü ise kışlık kafeterya olarak düzenlenmiş bulunmaktadır. Kasrın bahçesinde; Maiyet Köşkü’nün çevresinde ve iç kısımda bulunan havuz etrafında yazlık kafeterya hizmetleri de verilmektedir.

Maiyet Köşkü

Kahvaltıda neler var?

Kahvaltı için; içerisinde 3 bardak çay, kaliteli 3 çeşit peynir, siyah ve yeşil zeytin, yeşillik, bal, reçel ve tereyağı bulunan kahvaltı tabağı verilmektedir. Kişi başı 20 TL ücret alınmaktadır. Arzuya göre menemen, sucuklu yumurta, gözleme ve tost seçenekleri de vardır.

22E1D242-76B6-4AF1-9A25-383BABA9F5D9

Öğle saatlerinde ise çorba ve köfte tarzı bir kaç seçenek bulunmakta menüde.

Maiyet Köşkü Kahvaltı

Ziyaret Saatleri:

Pazartesi hariç her gün 9:00-17:00

Ziyaret ücretleri:

Ihlamur Kasrı bahçesi giriş ücreti: 5 TL

Merasim Köşkü giriş ücreti: 20 TL (Müze kart geçerli değildir.)

Restoran ücreti: Giriş ücretsiz, fiyatlar oldukça uygundur.

İstanbul'da-Gezilecek-Yerler

 

Adres: Türkali Mah. Hakkı Yeten Cad. No:1 Beşiktaş/İstanbul

Telefon: 212 259 50 86-212 258 89 03

Merasim-Köşkü

Gerek dört mevsim ayrı güzel olan köşkün bahçesinde sakin bir atmosferde yürüyüş yapmak, gerek orjinalliği korunan ve her odası ayrı güzel ve kimselerin gelmediği bu tarihi köşkte vakit geçirmek paha biçilemez. Şimdiden sizlere iyi muhabbetler 🙂

 

 Ihlamur Kasrı Cafe Menu, Reviews, Photos, Location and Info - Zomato

 

 

No Comments

Leave a Comment