İstanbul’a Yakın Tatil/ Kerpe

Yaz ayının bitmesine sayılı günler kala küçük hafta sonu tatili yapmayı düşünenler için Kerpe; doğası ve denizi ile gidilmeye değer bir yer. Kerpe; İstanbul’a 140 km uzaklıkta, İzmit Kandıra çıkışından sonra Karadeniz Kıyısı‘nda bulunan küçük bir kasaba. Sabah kahvaltısı için; sahilde bulunan alkolsüz restoranlarda kahvaltı yapıp, arkasından karma plajda, sakin bir yerde haşema ile denize girilebilir. Plajda şezlong fiyatı 20 TL, duş ve giyinme kabinleri mevcut. Yüzme bilmeyenler ve çocuklarıyla denize girenler için çok iyi bir deniz. Çok uzaklaşsanız bile su boyunuzu geçmiyor. İncecik kumu, ılık, az tuzlu ve temiz suyu ile deniz girilmeye değer. Karadeniz olmasına rağmen konumu bakımından fazla dalgalı olmaması da büyük avantaj.

hb_b_21142124_l-b

Kalmayı planlıyorsanız; küçük oteller, pansiyonlar ve muhafazakar aileler için Verd Otel var. Özel kadınlar plajı ve havuzu olan bu otel, yarım pansiyon hizmet veriyor.

20131016_104347

20131016_125527

İlk gidişimde Sonbahar aylarıydı ve sabah erken saatte gidip, sahildeki Kaptan Restoran‘da köy kahvaltısı yapıp, ardından sahilde yürüyüş yapmıştık. Bir kaç km uzaklıktaki Kefken’de bulunan Pembe Kayalıklar‘a gitmiş, pembe kayalardan şahane deniz ve orman manzarasını izleyip, bol bol fotoğraf çekmiştik. İkinci gidişimde yine sabah kahvaltısını alkolsüz olan Kaptan Restoran’da yapıp, hemen orada ki plajda ailece denize girdik.

kefken_pembe_kayalklar

20131016_143911

20131016_144403

Dönüşte güzergahınızda bulunan satıcılardan organik sebze, meyve, yumurta ve Kandıra’da bulunan yöresel marketlerden manda yoğurdu almanızı tavsiye ederim.

Bu küçük tatil beldesinde; gezmek ve yemek için çok fazla alternatif olmadığı için kısa süreli veya dinlenme odaklı bir tatil yapılabilir.

No Comments

Leave a Comment