Nev Mekan Üsküdar

Geçtiğimiz günlerde Rabia ile mekan keşifleri için yollara düşmüş ve sizlere Messt Cafe‘yi tanıtmış, arkasından gittiğim Nev Mekan‘dan bahsedeceğimin sözünü vermiştim 🙂

201510181749_ban

Hani bazen uzaklaşmak, dinlenmek, kitabınızı okurken kahvenizi yudumlamak istersiniz ya işte Nev Mekan bunun için yapılmış bir yer adeta. Üsküdar Bağlarbaşı Kültür Merkezi’nin hemen yanında tarihi bir binaya kurulmuş cafe; mistik havası, özenle hazırlanmış konsepti ile bizleri büyüledi. İçeriye girer girmez bizi; desenli yer karoları, yüksek tavanı, kitaplıklar arasına yerleştirilmiş koltuklar karşıladı. Rabia ile kendimize bir köşe seçtik ve köşemizde hem kahvemizi yudumladık hem muhabbet ettik hem de yüzlerce kitaptan bir kaçını karıştırma fırsatı bulduk.

660342b6-2338-4e8c-8b43-8d853b16633f__DSC8787

Kitap cafe konsepti ile hizmet veren bu kafe Üsküdar Belediyesi tarafından işletiliyor ve leziz yemekleri, tatlıları, içecekleri oldukça uygun fiyatlarda satılıyor.

88ee6ec0-d294-46dc-9f13-ebd7ad41ec4d__DSC8815

Saatlerce keyifle oturabileceğiniz, sakin ve tarihi bu mekanın kuruluş amacı şöyle;

”Din, dil, ırk ve ideoloji ayrımı yapmadan, herkesin ve her kesimin huzurlu, güvenli bir şekilde bir araya gelebileceği, nev-i şahsına münhasır kimlik sahibi bir mekandır.
Bu mekâna sanat, edebiyat, mûsikî veya düşünce alanında meziyetleriyle tanınan; becerileri yerelden evrensele kabul görmüş üstadlar ve bu üstadlardan faydalanmayı arzu eden, faydalanabilecek yeteneklere sahip olan insanlar dahil olacaktır.
“Nevmekan” bünyesinde yer alan Kahve, Sanat Galerisi ve Sahnesi ile faaliyetler gösterecektir. Bu faaliyet alanı içerisinde ayrı ayrı dallarda ancak her biri Nevmekan bünyesinde bir bütünlük oluşturacak şekilde düzenlenecek faaliyetler gerçekleştirilecektir.
Edebiyat, sanat ve fikir hayatımızı nitelikli bir şekilde  yaşatmak,
Yerelden dünyaya açılan Milli Değerlerimizi bir araya getirmek;
İlim ve irfan temelli bir sanat ve muhabbet ortamı tesis etmek;
Üsküdar’ımızın medeniyetimize öncülük eden kültürel kimliğini fark ettirmek.”

201510181753_ban3

Bu sözler sizi bu mekana getirmek için yeterli değil mi? Nev Mekan ziyaretçileri adeta bu cümleleri okuyupta gelmiş gibiydi. Manevi hazzın bu derece yaşandığı mekanların artması temennisi ile…

e25b8c20-7066-4b5f-b334-1c3c8b15780e_Nev_Mekan_

Adres: Selami Ali Mah. Gazi cd. No:22 Bağlarbaşı-Üsküdar-İstanbul
Nevmekan Menu, Reviews, Photos, Location and Info - Zomato

 

 

No Comments

Leave a Comment