Etek Model Uygulama

Merhaba arkadaşlar, en son dersimizde temel etek kalıbı, pay verme ve serileme işlemlerini 25 eşel ölçülerinde çalışmıştık. Bu dersimizde ise temel etek kalıbı üzerinden pilikaşeli model uygulama işlemini anlattım.

İşlem basamakları:

 1. Ön ve arka beden kopyası direk çizim yapacağınız kağıda veya pelur kağıdına (renkli bir pelur kağıdına alıp A4’e yapıştırabilirsiniz) alınız.
 2. Korsaj hattını videodaki gibi belirleyiniz.
 3. Pilikaşe noktalarını belirleyiniz.
 4. Etek ucundan 2 veya isteğe bağlı 3-4 cm kadar genişletiniz.
 5. Kopyasını pelur kağıdına alınız ve pilikaşe olacak yerlerden kesiniz. Aralarına pilikaşe paylarını vererek videodaki katlama şekli ile uygulayarak korsaja gelecek şekli veriniz. Veya direk yeni bir A4 kağıdına alarak payları üzerinde de verilebilir, kopyalamak yerine kaydırma yöntemi kullanılarak pilikaşe payları verilir.
 6. Ön ve arka korsajlardaki pensleri videodaki gibi kapatarak fazlalıkları atınız. Korsajın ana ölçüsü değişmemeli ve alt etek kısmı ile ölçüleri tutmalıdır.
 7. Gerekli dikiş payları verilmelidir. Bel kısmına normal kemer çalışması yapılabilir. Bel pervazıile temizlemek isteyenler için pervaz çalışmasını sonraki derslerimizde anlatacağım.

Sormak istediklerinizi yorum bırakabilirsiniz. Sevgiler 🙂

2 Comments

 • Nurhan 28 Haziran 2018 at 15:17

  Merhabalar hocam,modelistlik ve stilistlik dersleri devam etmeyecek mi ? sayenizde hem ogreniyor,hem de size bol bol dua ediyorduk…

  Reply
  • tesetturyakasi 5 Ağustos 2018 at 15:27

   Önümüzdeki günlerde yeniden başlıyoruz eğitimlere inşallah 🙂

   Reply

Leave a Comment