Altı Parçalı Etek Kalıbı İşlem Basamakları

Son zamanların trendleri arasında yer alan leopar ve yılan desenli kumaşlara uygulanmasının en çok yakıştığı altı parçalı etek modelinin kalıbını anlatacağım bu derste.

 Bu etek kalıbı temel etek kalıbı üzerinden çıkarılmayacağından kendi ölçülerinizi sıfırdan almanız gerekmekte. Gerekli olan ölçüler ise; bel, kalça, kalça düşüklüğü, etek boyu. Kalça ve bel ölçülerini çamaşır üzerinden alın ve bir parmak bolluk bırakarak not edin. Etek boyunu ise belin en dar noktasından aşağıya doğru istediğiniz boyda not edin. Kalça düşüklüğü ölçüsü ise ortalama 20 cm civarında olacaktır ama bu ölçüyü de belin en dar noktası ile sandalyede otururken sandalye zeminine kadar alın.

Etek altı parçalı ve parçaları eşit olduğundan tek bir parçasının çalışılması yeterli olacaktır. Kalıbı çıkarmadan önce bel ve kalçanın 1/6’sını kenara not edin, ana ölçüler bunlar olacaktır.

3D83AE20-A56C-488E-BFE5-2D4AFF4BF0D4

İşlem basamakları:

  1. Sayfanın ortasına etek boyu uzunluğunda bir dik çiziniz.
  2. Bel ve kalça ölçüsünün 1/6’sını hesaplayın.
  3. Çizdiğiniz dikin üst noktasını bel hattı olarak kabul edin ve sağa sola bel ölçüsünün 1/6’sını yarısı çizginin sağa yarısı sola gelecek şekilde dikine çizin.
  4. Bel hattından aşağıya kalça düşüklüğü ölçüsünü işaretleyin.
  5. Kalça düşüklüğü hattını kalça hattı olarak kabul edin ve sağa sola eşit şekilde belde olduğu gibi kalça ölçüsünün 1/6’sını çizin.
  6. Eteğin yan kısımlarını çizebilmek için cetveli bel, sonra kalça hattından geçirip gelişine çizerek oluşturun.
  7. Bu şekilde kalıbın altıda biri oluşturulmuş olacak.
  8. Eteğin yan dikişlerden sarkma yapmaması için sağ ve sol etek ucundan yukarı 0,5 cm yukarı çıkarak hafif kavislendirin.
  9. Eteğin bel oyuntusunu vermek için yan dikişlerden yukarı 0,5 cm çıkarak kavislendirin.
  10. Eteğin her tarafına 1 cm dikiş payı verin. Belde pervaz değil de kemer çalışılacak ise iki parça da fermuar noktasına normal fermuar dikilip ilik düğme yapılacağı için yan dikişte fermuar noktasına belden 18 cm inerek 2 cm dikiş payı verin.

Altı Parçalı Etek Kalıbı-Ders 6 videosu için tıklayın.

Sormak istediklerinizi yorum bırakabilirsiniz.

Kolay gelsin ☺️

No Comments

Leave a Comment