Temel Etek Kalıbı Serileme İşlemi

Merhaba arkadaşlar, bu dersimizde serileme işlemi yapacağız. Serileme; baz kalıp üzerinden büyütme ve küçültme işlemine verdiğimiz isimdir.

İşlem Basamakları:

  1. Geçen derste 25 eşel ölçüsü ile çalıştığımız temel etek kalıbının, paysız halinden bir kopya alınız. Kopyayı ister direkt üzerine koyduğunuz sayfaya veya pelür kağıdı kullanarak alınız. Pelür kağıdı ile aldıysanız kopyayı yeni bir sayfaya, yanlarında boşluklar kalacak şekilde pirit yardımı ile yapıştırınız.
  2. Büyüteceğiniz ve küçülteceğiniz bedenlerin ölçülerine göre aradaki bel ve kalça farkını bulunuz. Bu farkı etek ön ve arka bedeninin yarım çalışılması sebebi ile dörde bölünüz.
  3. Büyütme işlemini bu etekte sadece enden yapacağımız için bel ve kalçaya dik açı ile içe ve dışa doğru iki ok uzatınız. Boydan uzatma düşünüyorsanız etek ucundan aşağı ve yukarı, yan dikişten dik açı uygulayıp arzu edilen ölçüde uzatma ve kısaltma yapabilirsiniz.
  4. Oklar üzerinde 3. maddede bulduğunuz sonuçları içeri küçük beden, dışarı büyük beden olacak şekilde, baz kalıbın şekline göre çiziniz. Kalçada yapılan  uygulamayı etek ucuna kadar devam ettiriniz.
  5. Belde küçültme farkı kaç cm ise yarısını pensten içe doğru kaydırınız. Büyütme farkının yarısını da beden büyüdüğü için dışa doğru kaydırınız.
  6. Beldeki toplam büyüme ve küçülme farkını kemere uygulayınız.

Minyatür ölçülerde hazırladığınız bu uygulamayı gerçek ölçülerde parşömen kağıdına uygulayıp bilginizi pekiştirebilirsiniz.

Benim verdiğim ölçüler dışında kendi beden ölçünüzü alıp, baz kalıp çıkarıp sonraki uygulamaları da hep onun üstünden gerçekleştirirseniz size ait kalıplar çıkmış olacaktır. Temel etek ölçüsü alınırken alınacak dört ölçü var. Birincisi bel ölçüsü; bu ölçü belin en ince yerinden alınan ölçüdür. İkincisi kalça ölçüsü; bu da kalçanın en geniş kısmından alınan ölçüdür. Kalça düşüklüğü ise sandalyeye oturduğunuzda bel ile zemin arasındaki ölçüdür. Etek boyu ise istediğiniz uzunlukta olabilir.

Not: Ölçüler iç giysilerle alınmalıdır.

 

No Comments

Leave a Comment