Sonbahar’da Gezilecek 8 Yer

Yaprakların renkten renge girdiği, yavaş yavaş yerlere indiği,  kış aylarının habercisi Sonbahar geldi. Aşırı sıcakların geride kaldığı bu günlerde gezilip görülmeye değer yerleri sizlerle paylaşıyoruz.

1.Yedigöller

İstanbul’a yaklaşık 300 km mesafede, Bolu iline bağlı olan Yedigöller Milli Parkı; şehirden kaçmak isteyenler için onlarca çeşit ağaç, farklı büyüklüklerde ve manzaraya sahip yedi göl ile görülmeye değer bir doğa şöleni barındırıyor. Sabah erken saatlerde gidip, güzergahta bir kahvaltı yapıp, yanınıza sandviçinizi alıp yolunuza devam edebilirsiniz.  Bol oksijen depolayacağınız parkta piknik de yapabilirsiniz. Parka giden yollar biraz zorlu olduğundan geç saate kalmamanızı tavsiye ederim, zira gece yolculukları daha tehlikeli.

20141109_142445

2. Abant

İstanbul’a yaklaşık 250 km mesafede bulunan Bolu iline bağlı Abant Gölü; dağlar arasında bulunan krater gölüdür. At binme, bisiklet, yürüyüş, piknik gibi aktiviteler yapabileceğiniz bir doğa harikası. 4 mevsim ziyaretçi alan gölün etrafında oteller mevcut. Mis gibi havada ızgarada pişen sucuklardan tatmayı ihmal etmeyin.

SAMSUNG DIGITAL CAMERA

3. Kerpe-Kefken

İstanbul’a yaklaşık 170 km mesafede bulunan, Kocaeli-Kandıra’ya bağlı, denizi ve doğası görülmeye değer küçük bir kasaba Kerpe. Karadeniz’in hiç olmadığı kadar sakin ve sığ olduğu Kerpe’de, pansiyonlar, oteller fazlaca mevcut. Günü birlikte tercih edilen Kerpe’de alkolsüz sabah kahvaltısı yapacağınız yerler var. Ardından isterseniz bu mevsimde ılık denizine de girebilirsiniz. Kerpe’ye bir kaç km uzaklıkta bulunan Kefken‘de Pembe Kayalıklar denilen yerde bol bol fotoğraf çekebilirsiniz. Pespembe kayalıklardan denize girmek de tercih edilebilir. Kandıra’dan dönerken manda yoğurdu almayı da unutmayın 🙂

3109123-kefken

4. Adalar

İstanbul’un bir çok noktasından İDO seferleri ile ulaşım sağlayabileceğiniz, Prens Adaları‘nın beşinde; Büyükada, Heybeliada, Burgazada, Kınalıada ve Sedefadası’nda yerleşim vardır. Bunlardan Büyükada; turistik açıdan en çok ziyaretçi alan ve otel bulunduran konumdadır. Tarihi oteller, bir çok restoran, bisiklet kiralama noktaları, tatlıcı ve dondurmacılar, at arabaları, motorlu araç olmadığı için tertemiz bir hava…

20150423_174001

5. Edirne

İstanbul’a yaklaşık 250 km uzaklıkta olan Mimar Sinan’ın ustalık eserim dediği Selimiye Cami‘yi barındıran şehir Edirne. Öğrenci şehri olan şehirde, meşhur ciğerci dükkanları, önlerinde uzayan kuyruklar var. Meriç Nehri’nin kenarında gezinti, piknik yapacağınız yerler ve şık restoranlar var. Selimiye Cami avlusunda bulunan Türk İslam Sanatları Müzesi de gezilmeye değer.

10701946_861084753925156_2733698295992787346_n

6. Kapadokya- Peri Bacaları

3-4 günlük bir tatil planınız varsa İstanbul’a yaklaşık 700 km uzaklıkta olan Kapadokya iyi bir seçenek olacaktır. Bir çok tur şirketinin gittiği bölgeye tur şirketi ile gidebilirsiniz. Gidilecek farklı lokasyonların olduğu, şarap mahzenlerinden tutunda, el işi atölyelerine, yer altı şehirlerinden, vadilere kadar görülmeye değer onlarca yer var. Peri bacalarını gezmenin dışında güneşin doğuşuyla beraber balon turları ve Ihlara Vadisi mutlaka görülmesi ve yapılması gerekenlerin başında gelir. Konaklamak için farklı konseptte ve otantik tarzda otellerin yanı sıra, peri bacalarının pansiyon şeklinde hizmet verdiği yerler tercih edilebilir.

SAMSUNG DIGITAL CAMERA

7. Kıyıköy

İstanbul’a yaklaşık 170 km uzaklıkta bulunan, Trakya Bölgesi’nin incisi Tekirdağ’a bağlı, Karadeniz’in şirin balıkçı beldesi, Kıyıköy, hafta sonu kaçamakları için tercih edilebilecek iyi bir alternatif. Sabah erken saatlerde gidip, tepede bulunan, köy kahvaltısı veren mekanlarda kahvaltıyı yapıp, daha sonra akarsuda kano ile gezinti yapıp, öğlen balık restoranlarında yemek yiyebilirsiniz. Kamp yapmayı sevenler için özel kamp alanları bulunan Kıyıköy’de küçük bir hafta sonu tatili geçirip, arzu ederseniz denize girebilirsiniz. Tarihi yapıtları da içinde bulunduran Kıyıköy kültürel yapısı ile de dikkat çekiyor.

DIGITAL CAMERA

8. Sapanca Gölü

İstanbul’a yaklaşık 130 km mesafede bulunan, Sakarya iline bağlı olan Sapanca Gölü, bahar aylarında  eşsiz manzarası ve havasıyla gidilmeye değer yerlerden. Sabah gölün kenarındaki onlarca cafe ve restoranlardan birince kahvaltı yapıp, sonra bir kaç km uzaklıktaki Maşukiye‘ye doğru yol alıp, ormanda yürüyüş yapıp, arkasından doğa ile iç içe olan mekanlardan birinde öğlen yemeği yiyebilirsiniz.

3068170-sapanca-golu

No Comments

Leave a Comment