”Tesettür Modacısı” Furyası!

Son dönemlerde bir ”tesettür modacısı” furyası aldı başını gidiyor.  Tesettürlü kadınların sosyal hayatta varlığını artırması, ekonomik güç, çalışan kadınlarının sayısının artması derken hanımların giyim ihtiyaçları arttı. Bu artışa paralel olarak yeni marka, butik ve  atölyeler açıldı.  Resmi olmadan sosyal medya üzerinden satış yapanlar kapıda ödeme, kredi kartı ve müşteri memnuniyeti sağlayamama sebebiyle ya yollarına devam edemediler yada resmi şekilde daha kurumsal olarak faaliyetlerine devam ettiler.

Peki her şey göründüğü kadar güzel ve kolay mı?

İşin mutfağı pekte göründüğü gibi değil, ortaya yeni bir ürün koymak emek istiyor. Tasarım aşaması ile başlıyor, kumaş, aksesuar seçimi, imalat derken onlarca aşamadan geçiyor.  Özellikle butik tasarımlar, yani az sayıda üretim yapıyorsanız emek ve maliyet artıyor. Çünkü alacağınız kumaşın metrajı, boyatacağınız desen, aksesuar az sayıda olunca maliyetler yükseliyor ve doğrudan kullanıcıya yansıyor. Yüksek adette üretim için ise üretim-satış ağınız ve kaliteniz olmadan sektörde var olmak , rakiplerle rekabet etmek pek de mümkün değil.

10411108_909795665720731_2945073118444766074_n

Öncelikle bu yola nasıl çıktığınız önemli! Siz tasarımcı mısınız? Üretici mi? Piyasada tasarımcıyım deyip hiç eğitim almamış, koleksiyon nasıl hazırlanır, kumaş özellikleri nedir, maliyet nasıl hesaplanır bilmeden ”tasarım kıyafetler” başlığı altında ürünler satanlar oldukça fazla . Güzel giyiniyor olmanız veya yatırım yapacak paranızın olması yine sizi tasarımcı yapmaz.  Ama sektörde var olmak istiyorsanız, gerekli altyapı ve eğitimli personeller ile girişimci olarak sektöre girebilir ve üretici olarak faaliyet gösterebilirsiniz. Eğer sağlam bir altyapı, modelist, stilist çalıştıramıyor ve üretim ağınızı oluşturamıyorsanız dünya modasını taklit etmekle kalırsınız ama yine ”tasarımcı” olmazsınız.

20150114_020539

Tabi ki tasarımcı sadece eğitimle de olmaz. Tasarım ”ruh ” işidir, soyutu hayal edip, somuta dönüştürmektir. Eğer içinizde bu duyguyu hissediyorsanız ilk yapmanız gereken; okul veya kurslar aracılığı ile eğitimini almak, sonrasında ise ya kendi işinizi kurmak yada firmalarda kendinize uygun bulduğunuz departmanlara iş başvurusu yapmak.

20150114_135335

Artık tesettürlü hanımlar herkesle aynı bluzu giyinmek istemiyor, sizin bir başkasında görüp sadece küçük detayları değiştirip sunduğunuz ürünlere ikna olmuyorlar. Mukavemet testleri yapılmamış, bir yıkamada dikişleri atıp renkten renge giren ürününüzü bir daha almayacaklar.

P1000560

Sektörde şuanda taklit ürünlerle var olan herkesin zamanla yok olacağını, kartvizit için değil, ruhunu bu işe katanların, yeniliklere açık, eğitimli ve çalışkan insanların her zaman bayrağı elinde tutacağından hiç şüphemiz yok.

 

2 Comments

 • CharlesDax 16 Mart 2019 at 19:40

  hOur company provides a wide variety of non prescription drugs. Take a look at our health website in case you want to feel better with a help of generic supplements. Our company offers a wide variety of non prescription products. Take a look at our health portal in case you want to strengthen your health with a help of generic supplements. Our company provides supreme quality non prescription products. Visit our health contributing website in case you want to look healthier. Our company offers a wide variety of non prescription drugs. Look at our health site in case you want to feel better with a help of general health products. Our company offers a wide variety of non prescription drugs. Take a look at our health site in case you want to look healthier with a help health products. Our company offers health and related products. Look at our health contributing website in case you want to improve your health.
  Our company offers supreme quality general health products. Look at our health contributing website in case you want to improve your health. Our company offers herbal health and related products. Look at our health contributing portal in case you want to strengthen your health. Our company offers safe non prescription products. Visit our health contributing site in case you want to strengthen your health. Our company provides a wide variety of health products. Look at our health contributing site in case you want to feel better. Our company offers herbal supplements. Visit our health contributing portal in case you want to look better.

  Reply
 • Buddyagell 18 Ağustos 2019 at 12:09

  If you’re seeking a major partnership, after that YouLove is the ideal dating app for you, it really works. We made it straightforward to fulfill new people close by. We provides you over 40 million quality singles, and greater than 100,000 new members join daily.
  a lot more on the web link http://google.com+dating-site+@%3185%2E%3246%2E%364%2E%3237/UTQba

  Reply

Leave a Comment