Ürdün Turu

Ürdün’ün büyüleyici güzelliği, asırlar önce eşsiz doğal güzellikleriyle dünyanın dört bir yanından gezginleri cezbettiği gibi günümüzde de modern yaşamı ve sahip olduğu tarihi eserleri ile ziyaretçileri kendine çekmektedir.

Ram Vadisi’nin büyüleyici güzelliğinden başlayarak eski medeniyetlerden kalan zengin eserlerle dolu şehir merkezine ve hatta adı gibi durgun Ölü Deniz’e (Lut Gölü) kadar şahane manzaralarla dolu Ürdün; yüksek standartlara sahip konak yerleri, heyecan verici faaliyetleri ile konuklarına sınırsız seçenek sunmaktadır.

AMMAN

Amman Ürdün’ün başkentidir. Kentte oteller, restoranlar, sanat galerileri, geleneksel kahve ve tatlı satan mağazaları, esnaf atölyeleri vardır. Amman hisarla taçlandırılmış ve Herkül’ün Tapınağı’nın kalıntılarını, Emevi Sarayı ile Bizans Kilisesi’ni, kalenin eteklerinde 6000 koltuklu Roma Tiyatrosunu barındırıyor. Burada bulunan müzenin yöneticisi Türkiye’de okumuş ve sizleri heyecanla karşılayıp tarih ile ilgili bilgiler aktarıyor.

Şehrin ılıman iklime sahip olmasından ürüdün nüfusunun yarısı Amman bölgesinde yoğunlaşmıştır. Tüm yapıların krem rengi olduğu şehirde yerel dükkanlarda keyifli alışveriş yapabilirsiniz.

20151027_105638 20151027_125653

AKABE

Ürdün’ün denize bakan penceresi diyebiliriz. Pırıltılı kumu ile dolu kumsalları, onlarca renk mercan ve çeşit çeşit balığın olduğu, çivit mavisi denizi görülmeye değer. Şehir merkezine servislerle 15 dk mesafede olan Berenice Beach yataksız otel konsepti ile tercih edilebilir. Servis ve giriş ücreti 7.5 dolar. Oradan kiralayacağınız şnorkel (10 dolar) ile dalış yapıp balıkları inceleyebilirsiniz. Akabe yılın her ayı denize girilebilir mevsime sahiptir. Ekim-Kasım aylarında ortalama 25-30 derece, yaz aylarında 40 dereceleri bulmaktadır.

20151029_150933

PETRA

Petra dünyanın 7 harikasından biri olarak seçilmiştir. Petra 2000 yılından önce çalışkan Nabataean Arapları tarafından kaya üzerine oyularak kurulmuş eşsiz bir şehirdir. Giriş ücreti 50 dolardır. Akşam üstü çöl soğuğu olduğundan yanınıza kalın bir şeyler almanızı öneririm.

the-petra-monastery-ml-3_0

VADİ RAM

Ürdün’ün en büyük ve en muhteşem çöl manzarasına sahiptir.  Hayretler yaratan çöl zeminden 1750 metre yüksekliklere ulaşan kayaların palerinleri, dağcılar için zorluk oluşturmaktadır. Sınırsız boşluktaki yürüyüşün keyfini çıkarabilir, kanyonları, su deliklerini keşfedebilir, 4000 yıllık kaya resimlerini ve hazineleri görebilirsiniz. Burada yaşayan Bedevi’lerden araç kiralayıp çölü gezebilir veya develeri kullanabilirsiniz. Bedevi çadırlarında yöresel naneli, şekerli çayı tadabilir ve 4-5 saat kumda pişen kuzu etli yemeği yiyebilirsiniz. Gece bedevi çadırlarında konaklama da yapılabilir. Özellikle temiz havaya sahip çölde gün batımını izleyip yıldızları seyredebilirsiniz. Yanınıza kalın bir şeyler almayı ihmal etmeyin.

20151028_172403 20151028_153411

ÜRDÜN VADİSİ-ÖLÜ DENİZ

Lut kavminin helak olduğu, muhteşem görünüme sahip, Ölü deniz- Lut Gölü; deniz seviyesinin 400 m altında yer almaktadır. Dünya yüzündeki en alçak noktası olduğundan farklı nehirlerden beslenmektedir. Sular Ölü Deniz’e ulaştıktan sonra kapalı kısımlarda birikmekte ve buharlaşarak geride tuz ve mineraller bırakmaktadır. Bu birikimler tıp ve tarım alanı için önemlidir. Ölü Deniz’e uğrayıp şifalı suda yüzebilirsiniz.

MADABA

Madaba’da Çağdaş Sent George Yunan Ortadoks Kilisesi’nde 6’ıncı yüzyıla ait Kudüs ve diğer kutsal mevkileri gösteren harika bir Bizans mozaik haritası bulunmakta. Tepeleri, vadileri, kasabaları, Nil Destanı’nı tasvir eden başyapıt 25*5 metre ebatında iki milyon taş ile hazırlanmış.

20151026_164652

NEBO DAĞI

Nebo Dağı Hz. Musa’ya vadedilen toprakların gösterildiği ve burada vefat ettiğine inanılan yer. Bu tepeden baktığınızda Ürdün Nehri’ni ve Vadisi’ni, Ölü Deniz’i ve Kudüs’ü görebilirsiniz. Burası ilk Hristiyanlar için hac yeri olarak kabul ediliyordu.

20151026_155641

Ne yemeli?

  • Kuru baklava
  • Mensef ( Kuzu eti ve safranlı pilav yanında peynirli karışım)
  • Mamul ( Hurmalı un kurabiyesi)
  • Humus ( Sarmısaklı, zeytinyağlı nohut ezmesi)

20151027_144220

Hediyelik ne almalı?

  • Kar küreleri
  • Kahve
  • Kuru baklava
  • Deve figürleri

20151025_100657

20151030_191814

Tur planınızı kendiniz yapmayı düşünüyorsanız; altı günlük plan yapıp önce Akabe’ye gidip, ilk gün deniz tatili yapıp sonraki gün Umman’a doğru yola çıkıp, güzergahtaki Ölü Deniz’i, Nebo Dağı’nı ziyaret edip Umman’da konaklayabilirsiniz. Ertesi gün Umman şehir turu yapıp, Kral Abdullah caminde namaz molası verip, arkasından Akabe’ye dönebilirsiniz. İki şehir arasındaki mesafe yaklaşık 4 saattir. Sonraki günlerden birinde Ram Vadisi, diğerinde Petra’yı gezebilirsiniz.Türkiye’den bir çok tur şirketi de Ürdün’e tur düzenlemektedir.

Türkiye’ye kış gelmişken, Ortadoğu’da savaş henüz bu ülkeye uğramamışken, hem deniz tatili hem de kültür turu için gidilmeye görmeye değer Ürdün…

Biz Türk’leri çok seven Arap vatandaşlara ”ehlen ve sehlen” diyerek selam verebilirsiniz

No Comments

Leave a Comment