Adapazarı’nın En Meşhur Islama Köftecileri

Adapazarı/Sakarya’nı meşhur lezzeti Ismala Köfte’yi en iyi yapan üç mekanı bu yazıda!

İç harcı bildiğimiz köfte malzemelerinden oluşuyor aslında Islama Köfte‘nin. Boyutları normalinden biraz daha küçük olan köfteler kömür ateşinde güzelce pişiriliyor ocak başında.  Gelelim ıslama köftenin farkına… Yanında servis edilen ekmeği, biberli kemik suyuna batırılıyor ve ızgaradan geçirilip köftelerin üzerine kapatılıyor.

Peki Sakarya’da adım başı bulunan köftecilerden en iyi yapan yerler neresi?

IMG_7303

Google aramalarında ve bloglarda köftenin mücidi ve en çok önerileni Köfteci Mustafa… Lakin defalarca Adapazarı’nda bulunmuş ve köfteci ustalarıyla konuşmuş biri olarak bu işi ilk yapanın Köfteci İsmail olduğunu öğreniyorum. Köfteci İsmail 1990’larda  vefat etmiş ve şimdilerde oğulları işin başında. Listenin başına bu işin mucidi olduğundan onu ekliyorum ama lezzet sıralamamda burası ikinci sırada kalacak. Zira ustanın yanında çalışan Şahin Bey’in köfteleri bence ”boynuz kulağı geçti” deyimine tam manasıyla uyuyor. Şahin Islama Köfte hanımı ve çocuklarıyla daha küçük bir işletmeye sahip. Lezzete bu samimi aile ortamı yansıyor bence. Üçüncü sırada ise esnaf lokantası olan, sadece köftede değil tüm yemekleri ile bende Türkiye’nin en iyi esnaf lokantaları arasına ismin yazdırabilecek Eker Lokantası geliyor.

Köfte hususunda Şahin Usta önceliğim olsa da Islama Köfte’nin üzerine yenmezse olmaz olan Kabak Tatlısı‘nda bayrak İsmail Usta’nın elinde! Bu üç restoranın da ekmek kadayıfları ve kabak tatlıları başka yerlere kıyasla oldukça başarılı.

Köfteci İsmail

kofteci-ismail-sakarya

Köfteci İsmail

1928’den beri süregelen bir aile işletmesi. Ama biraz işi büyütüp markayı 4 şubeye çıkarmışlar. Otantiklik arayanları diğer adresleri, daha modern, daha zincir mantığında yerleri sevenler de burayı tercih edebilirler.

Adres: Çark Cad. Nişkoz Parselleri 54100 Adapazarı
Web Sitesi: kofteciismail.com.tr
Çalışma Saatleri: 11.00 – 22.00 Fiyat: 1 Porsiyon 20 TL
Tel: 90 264 274 3340
Konum için tıklayın.

Şahin Islama Köfte

IMG_6256

IMG_6236

IMG_6247

IMG_6243

Köfteci İsmail’in çırağı Şahin Usta’nın mekanı daha sıcak bir ortama sahip ve yukarıda bahsettiğim gibi lezzette bence birinci sırada. Ayrıca yoğurdu ve ayranı çok lezzetli.

Adres: Gazipaşa, İzmit Cd., 54600 Sapanca/Sakarya
Çalışma Saatleri: 11.00 – 21.00 Fiyat: 1 Porsiyon 20 TL
Tel: 90 264 310 10 50
Konum için tıklayın.

 Eker Lokantası

Eker Lokantası

Eker Lokantası Yemek

Eker Islam Köfte

Her yemeği tam yerinde bir esnaf lokantası Eker. Fiyat performansı da oldukça iyi.

Adres: Rüstem Paşa Mahallesi, Eski Pazar Sk. No:9, 54600 Sapanca/Sakarya
Web Sitesi: www.ekerlokantasi.com
Çalışma Saatleri: 11.00 – 21.00 Fiyat: 1 Porsiyon 20 TL
Tel: 90 0264 582 79 77
Konum için tıklayın.

 

Deneyimlediğim tüm restoranlar için tıklayın.

Beni Instagram’dan takip etmek için tıklayın.

No Comments

Leave a Comment