Evde Elma Sirkesi Yapımı

Kolestrolü düşürmesinden sivilceleri yok etmesine, bağışıklık sistemini güçlendirmesinden kan şekerini düşürmesine kadar sayısız derde deva elma sirkesini herkes evinde yapabilsin diye püf noktaları ile bu yazıda anlatacağım!

Elma sirkesinin en çok bilinen özelliklerinin başında;  ateş düşürücü etkisinin olması, cilde sürüldüğünde tonik etkisi oluşturması ve sivilceleri yok etmesi, bağışıklık sistemini güçlendirmesi ve hastalıklardan koruması, meyve ve sebzelerde bulunan zirai ilaçların sirkeli su ile yıkayarak arıtılması, kilo vermeye yardımcı olması, saçta oluşan kepeği sirkeli su ile durulayıp temizlemek geliyor.

Şifası saymak ile bitmeyen elma sirkesi ancak evde yapıldığında bu kadar etkili olabiliyor. İşte o yüzden az sabır ile yapımı çok kolay elma sirkesi tarifini sizlerle paylaşacağım.

Malzemeler:

  • 5-6 adet elma
  • 2 yemek kaşığı bal
  • 2.5 litre su
  • 1 dilim bayat ekmek
  • 2 yemek kaşığı nohut
  • 1 yemek kaşığı bulgur

Nasıl Yapılır?

3 litrelik cam bir kavanozu iyice yıkayın ve kaynar sudan geçirip tamamen dezenfekte edin. 2.5 litre kaynatılmış ve soğutulmuş içme suyunu kavanoza koyun. İçine bulguru, nohutu, balı ve ekmeği ekleyin. Elmaları iyice yıkayın ve kurulayın. Ardından küçük küçük doğrayarak kavanozun içine aktarın.En önemlisi elmaların organik olması. Çürük veya kurtlu kısımları varsa o kısımları sirkeye eklememeye özen gösterin. Ayrıca elinizde sirke anası denilen daha öncelerde yaptığınız sirkelerden kalan mayanız var ise nohut, ekmek ve bulgur eklemenize gerek yok, sirke anasını koymanız yeterli. Ben elimde geçen yıldan kalan lezzetini sevdiğim turşu suyundan da bir çay bardağı ilave etttim.  Bu karışımı plastik bir kaşıkla karıştırın. Kavanozun ağız kısmını tülbentle kapatın, serin ve kuru bir yere alın. 20 gün boyunca her gün plastik kaşık ile karıştırın. Etrafında sinek oluşabilir, koku yayılabilir, bu durum gayet normal. 20 gün sonunda ağzını kapatıp bir 20 gün daha karanlık ortamda bekletin. Toplamda 40 günün sonunda tülbent veya süzgeçten geçirip sirkenizi hazır hale getirebilirsiniz. Sirkenin fermantasyonu devam edecektir, eğer kokusu ve lezzeti kafi geldiyse içine bir tutam tuz atarak fermantasyonu durdurabilirsiniz.

Not: Süzmeden evvel üst kısımda oluşan tortuyu alırsanız bir dahaki sefere bunu maya olarak kullanabilirsiniz. Bu sirke anasını kuru bir yerde veya buz dolabında muhafaza edebilirsiniz.

 

Afiyet olsun 🙂

 

No Comments

Leave a Comment