Ev Yapımı Cips Tarifi

Keyifli hafta sonları arkadaşlar, biz bugün Pazar kahvaltısına görümceme davetliydik. Misler gibi bir kahvaltının ardından bizim oğlanın aklına cips düşmüş ve şimarma hakkının sınırsız olduğu halasından cips istemiş. Sağolsun halası da kıyamamış ve ona cips pişirmeye başlamış. Mutfaktan sesler geliyor, bir gittim mutfağa ohh hala pişiriyor Minik Panda yiyor. Hemen bir tabakta ben kapıp sizin yanınıza geldim. Tarifi size de vermek istedim. Hazır yarı yıl tatilinde çocuklar evdeyken belki yaparsınız.

20170129_161456

Evde Cips Yapımı:

İstediğiniz adette orta boy patatesleri yıkayın, soyun ve ince ince halka şeklinde kıyın. Eğer evinizde Nicer Dicer doğrayıcı varsa bu iş biraz kolay olacaktır, zira ince patates doğramak epey uğraştırıcı. Sonra bol suda yıkayıp nişastasından arındırın, süzgeçte süzün ve peçeteye serip kurutun. Kızgın ve bol yağa papatesleri atın. Kıvrımlanarak ve şişerek kızardığını göreceksiniz. Sonra kağıt peçete serili kaba çıkartıp tuzlayın ve çıtır cipsleri afiyet ile yiyin. İsterseniz tuz dışında baharat da (nane, pul biber vs.) serpebilirsiniz.

Kızartmak yerine fırın tepsisine yağlı kağıt serip, tuz ve baharatını seripte fırında pişirebilirsiniz yalnız daha yumuşak oluyor bu şekilde.

Keyifli hafta sonları.

No Comments

Leave a Comment