Minik Koala Yusuf Hakan’ın Bebek Mevlütü

Dikkat! Bu mevlüt yazısı gösteriş ve şaşa barındırmaz, bol dostluk, muhabbet ve yemek içerir. 🙂 Bu yüzden bebek mevlütünden beklentiniz süslemelerden oturmaya yer bulunamayan bir ortam, çok katlı pasta,  içilmeyen meyve kokteylleri ve ne olduğu belli olmayan tatlılar ise ”sevinerek” söylemeliyim ki size yardımcı olamayacağım!

İlk oğlum Fatih Alper’de de olduğu gibi Yusuf Hakan’ın da 40’ı çıkınca bebek mevlütü okutmaya karar verdim. Aile çevremiz kalabalık olduğundan arkadaş çevreme ayrı aile çevreme ayrı iki mevlüt okutmayı planladım. Bu yazıda da arkadaşlarımla okuduğumuz mevlütteki ikramlarımdan, bebeğim ve kendim için hazırladığım kıyafetimden ve masamdan bahsedeceğim.

Menüde neler var?

IMG_4689

  • Mevlütlerin olmazsa olmazı tabiki pilav+et ikilisi. (12 kişilik grup için 4 su bardağı pirinçten pilav hazırlayıp, 2 kg et pişirdim.)
  • Patlıcanlı börek
  • Tuzlu ve mahlepli kurabiye
  • Portakal yatağında havuçlu kereviz salatası
  • Baklava
  • 3 renkli tatlı ( Kek, muhallebi ve havuç içeren çok leziz bir tatlı)
  • Hindistan cevizli kurabiye

Baklava işin uzmanı kayınvalidemden, diğerleri benim el emeklerim. Tarifleri de size ara ara vereceğim :).

Masa düzeni için neler yaptım?

20180331_130349

Renkli bir masa kurmayı istediğimden bu sezon Zara’dan aldığım mavi ve turuncu servislerimi kullandım. Portakal yatağında havuçlu kereviz salatası ve 3 renkli tatlıyı seçme sebeplerimden biri de masa düzeninde renk uyumunu sağlamaktı :). Masada kullandığım amerikan servislerini de yine bu sezon Boyner’den almıştım.

Servise uyum sağlaması ve masaya canlılık katması için maliyeti çok uygun olan kartlardan hazırlattım. Sizde http://www.pekshop.com/’dan istediğiniz konseptte yaptırabilirsiniz.

20180331_130246

Mevlüt deyince benim aklıma; küçükken camilerde okunan mevlütlerde dağıtılan bergamot aromalı şekerler geliyordu. Malesef bulmakta epey zorlandım, her yerde drajeler öneriliyor. Bu konuda imdadıma İstoç’ta bulunan kuruyemişçimiz Dilşeker Kuruyemiş yetişti ve sipariş ile getirtti. Şekerlemeleri paketlemek için ise http://www.hacizadeshop.com/’dan ayrıca kutu siparişi verdim ve evde kendim paketledim.

Ayrıca kalitesini ve kokusunu çok sevdiğim, şişeleri de oldukça şık olan Rebul marka kolanyadan aldım ve küçük bir süs takarak misafirlerime ikram ettim.

Hem gelen çocuklar oynasın hem de odamıza renk katsın diye beyaz, mavi balonlar alıp helyum ile şişirttirdim, servis masamın yanına astım.

 Ne giydim?

20180331_130815

Fatih Alper doğduğunda hiç öyle mavi kurdelalara, kıyafetlere ilgi duymamış hatta bebeğime bile pek mavi renk giydirmemiştim. Ama bu sefer sanırım maviye daha fazla kalbimde yer verdim :). İçime doğmuş bir oğlum daha olacağı ki eski sezonlarda ürettiğim bir elbise vardı ve kumaşından 5-6 metre kendime ayırmıştım.  Amerikan saten olan bu kumaştan fırfırlı bir masa örtüsü dikip hastanede ve sonrasında mevlütteki ikram masasında kullandım. Aynı kumaştan sade düz bir elbise diktirdim terzime ve 3 boyutlu çiçeklerle kol ağzını, kemerini süsledim. Terzim elbisemi 2 saatte dikti, ona minnettarım:). Ayrıca bebekle çarşıya aksesuar almaya gidemediğimden dolayı, çaresizlikten bir gelinlikçiye girip bana aksesuar satmasını teklif ettim. Sağ olsun aksesuar seçmeme izin veren ama ismini hatırlayamadığım ablaya da ayrıca teşekkür ederim. Multi şifon kumaştan da şal diktirerek başörtüsünü hazırladım.

IMG_4751

Bebeğim için ise Kadir Has Çocuk Dünyası’ndan 5 parçadan oluşan mevlüt kıyafetini aldım.

IMG_9473

Bebeğim için okuttuğum duaların kabul olması en büyük temennim. Hoş sohbeti ile yanımda olan; eski iş yerim Türk Telekom’daki iş arkadaşlarım Selva ve Funda’ya, okul arkadaşlarım Saadet ve Rabia’ya, THY’nin en güzel ve başarılı hostesi Serpil’e, sıcaklığını her an yüreğimde hissetttiğim Sevim ve Yasemin’e, ayrıca kız kardeşlerime kısaca tüm dostlarıma çokça teşekkürler.

1 Comment

Leave a Comment