Mudurnu-Göynük-Taraklı Gezisi’nin Göynük Ayağı

Masal tadında, romantik mi romantik, doğa ile içiçe, huzur veren, üstelik bol bol yemeli içmeli ve İstanbul’un hemen yanı başında yerli turist olmalık Mudurnu-Göynük-Taraklı Gezisi’nin Göynük Ayağı’ndan bahsedeceğim bu yazıda!

image00005

İstanbul’dan hareketle çıktığımız bu yolda ilk rotamız olan Mudurnu ile ilgili detaylar için buraya tıklayın.

Göynük Gezi Rotası

1. Semt Pazarı

image00009

Cuma günü denk geldiğimiz ve bunun için hunharca sevindiğimiz buram buram Anadolu kokan pazarı gezmek, alışveriş yapmak, esnaf ile hasbihal etmek inanılmaz keyifli. Ayrıca bagaj probleminiz yoksa bol bol erzak doldurmalık! Köylülerin kendi bahçelerinden gelen ürünler İstanbul’un yarı fiyatına satılıyor.

2. Tarihi Zafer Kulesi

image00012

image00015

Şehir merkezinden yokuş yukarı çocuklarla çıkmak biraz meziyetli ama çıktığınızda yeşilin içine serpiştirilmiş Göynük evleri manzarası değdi dedirtiyor. Göynük halkının milli mücadeleye verdiği desteğin sembolü olan zafer kulesi 1922 yılında Sakarya Meydan Savaşı anısına Cumhuriyet döneminin ilk kaymakamı Hurşit Bey tarafından inşa ettirilmiştir.

3. Akşemsettin Hz. Türbesi

image00018

Akşemsettin Hz.’nin asıl adı ile Mehmet Şemseddin, çok yönlü Türk âlimi, tıp insanı ve Şemsîyye-î Bayramîyye isimli Türk tarikâtının kurucusudur.. Fatih Sultan Mehmed’in de hocası olan Akşemsettin Hz.’nin kabristanı da Göynük’te bulunuyor.

4. Gazi Süleyman Paşa Cami ve Hamamı

image00017

image00019

Cami; Orhan Gazi’nin oğlu Süleyman Paşa tarafından 1331- 1335 yılları arasında inşa edilmiştir. Caminin inşaası esnasında bir çalışanın kirli olmasından dolayı taşı böyle bir yapıya bırakmamak için bir ileri bir geri taşıması ve bunu şehzadenin fark etmesinin üzerine yanına hamam inşa ettirmiştir.

5. Göynük Konakları

image00013

Göynük ilçesinin dar sokaklarında yer alan bu tarihi evler ilçeye şahane bir hava katıyor. Günümüzde restore edilen bu tarihi evlerin bazıları otel ve restoran olarak kullanılıyor. Göynük gezinizde konaklamak için bu tarihi konakları tercih edebilirsiniz. Bizim tercihimiz Mudurnu’da konaklamak olmuştu.

6. Sünnet Gölü

image00002

image00004

Göynük ilçesine yakın iki göl bulunuyor. Göynük’ten kısa bir süre içinde ulaşabileceğiniz Sünnet Gölü ve Çubuk Gölü muhteşem güzellikte! Doğal karaçam ormanları arasında kalan göllerin çevresinde yürüyüş yapabilirsiniz. Biz Sünnet Gölü’nde uzun bir mola verdik, cafesinden kahvelerimizi alıp göl kenarında manzaraya karşı keyiflendik. Göl kenarındaki otel de kalmak için değerlendirmeye değer bir manzaraya sahip!

image00016

Anadolu’nun bakir, sakin, huzur dolu, esnafı ile yemekleri ile bizi kendine sevdiren ”Bir Göynük Masalı’na da elvada diyoruz ve rotayı Taraklı’ya çeviriyoruz…

1 Comment

Leave a Comment