Tesettür Giyim Seçeneği Bulabileceğiniz AVM’ler

İstanbul’da alışveriş ve yaşam merkezlerinin hangilerinde tesettür giyim mağazası var biliyor musunuz?

Otopark sorunu yaşamadan, aşırı sıcak ve soğuklardan etkilenmeden, aradığımız birçok şeyi bulabileceğimiz, çocuklu bir şekilde alışveriş yapma imkanı ve yeme içme hizmetini de aynı anda sunan alışveriş ve yaşam merkezlerinde tesettür giyim mağazalarını çok fazla göremiyoruz.

emaar-gündem-4-850x491

Tesettür giyim ihtiyacının üst seviyede olduğu ülkemizde her gün yeni tesettür giyim markaları ortaya çıkarken, mevcut markalar global çalışmalar yürütürken, bu markaların sadece cadde ve internet mağazacılığı olarak hizmet vermesi gizliden gizliye uygulanan bir kota olduğunu düşündürüyor.

İstanbul’un bazı lokasyonlarında bulunan AVYM’lerin bilinçli bir şekilde içlerine bu tarz mağazalar almadıkları, yapılan mağaza başvurularını değerlendirmedikleri gibi iddalar var. AVYM yönetimleri bu tarz prensip kararları olmadığını ifade etsede sonuç gösteriyor ki çok az AVYM’de tesettür giyim mağazacılığı hizmeti sunuluyor.

Tesettür giyim seçenekleri sunulan bu AVM’ler ise şu şekilde;

Tuğba & Venn: Axıs, Mall Of Istanbul, Torium, Vialand, Viaport Marina, Viaport Venezia, 212 İstanbul

Aker: Akasya, Atlaspark, Carousel, Can Park, Kale, Mall Of Istanbul, Marmara Forum, Metrocity, Torium, Venezia Mega Outlet, Meydan İstanbul, Starcity

Armine: Olivium, Mall Of İstanbul

Zühre: 212 İstanbul

İstanbul’da yüzün üzerinde AVM, onlarca tesettür giyim markası varken, bir elin parmaklarını geçmeyen AVM’de tesettür giyim mağazası var ve bu markaların sayısı da sadece dört!

 

1_17

İstanbul’da tesettür giyim ihtiyacı bundan 15 yıl önce sadece Fatih ve Ümraniye caddelerindeki mağazalardan veya mahalle terzilerinden sağlanırken şimdilerde her semtte yeni butik ve mağazalar açılıyor. AVYM’lerde çalışma ve sözleşme artları caddelere göre çok daha ağır olsa da önemli bir marka yatırımı ayağıdır. İşte bu sebeple uygulandığını düşündüğümüz mobinge rağmen markaların bu konuda ısrarcı olmaları çok önemlidir. Zira hayatı kolaylaştıran AVYM sisteminin içerisinde bu ihtiyacın karşılanması talebi tüketiciye aittir. Bu ihtiyaç karşılanmadığında tüketici; hızlı moda akımını tesettür giyime uyarlayan Zara; Stradivarus, H&M veya İpekyol, Beymen gibi üst skala tasarımlar sunan markaların daha muhafazakar tasarımlarına yönelecektir. Bu da sadece tesettür giyime yatırım yapan markaların pastadaki payının küçülmesine sebep olacaktır.

No Comments

Leave a Comment