Zeytinyağlı Deniz Börülceli Enginar

Alaçatı tatilinin bize kazandırdığı en güzel şeylerden biri enginar ve deniz börülcesi oldu. Doğu kültürüne sahip bir ailede yetişmekten, bilmediğimiz ve yapmadığımız ya da annemin ”enginar çok faydalıymış” deyip yılda bir defa yaptığı ve benim elimi sürmediğim yemeklerdendi 🙂 Bahar aylarında pazarda ”biz yapmıyoruz ama ne mineraaller varmış” diye iç geçirdiği ve bizim ön yargıyla baktıklarımızdandı börülce. Ahh ahh çok yazık etmişiz bu zamana kadar bu güzel sebzelere 🙂

Taki Alaçatı‘da yöresel tatları tadalım deyince hemen her restoranda gördüğümüz ve kızarmış ekmek eşliğinde parmak ısırarak yediğimiz mezelerden sonra fikrimiz değişti. Hafif ve lezzetli bu mezeleri ben de mutfağıma dahil etmek istedim ve Alaçatı’da cumartesi günleri kurulan pazara doğru yola koyuldum. Tezgahlara öyle hevesle şaşkınlıkla bakmışım ki yaşlı bir amca ve teyze yetişti imdadıma. Çiçekli enginar alırken onun yenmediğini artık kart olduğunu duyunca bastık kahkahayı 🙂 Ne yapayım İstanbul’da hep soyulmuşu satılıyor 🙂

Neyseki yaptım alışverişimi ve artık kendi mutfağımda pişirme vakti geldi. Biraz zor yeşilinden tüylerinden ayıklamak, benim gibi atraksiyon peşinde koşmuyorsanız enginarı soyulmuş alın 🙂 Enigarı farklı şekillerde pişirebilir, farklı sebzelerle soteleyebilirsiniz ama ben ikisinin birleşimini pek sevdim ve Enginar Çanağında Börülce tarifini denedim.

Enginar Çanağında Deniz Börülcesi

Malzemeler (3 Kişilik):

 • 1 bağ deniz börülcesi
 • 3 adet enginar
 • 1 büyük soğan
 • Yarım limon suyu
 • 1 çay bardağı zeytin yağı
 • 1 diş sarımsak

20160530_175150

Yapılışı:

Börülceyi topraklı saplarından ayırıp iyice yıkayın. Kaynamış suya atıp 15 dk. kaynatın. Sonra kaynar sudan soğuk suya atıp şoklayın ki yeşil rengini korusun ve sönmesin. Süzüp dip kısımlarından tutup odunsu yapısından sıyırın. Ayrılan yeşil kısımları geniş bir kaba alın ve limon, ezilmiş sarımsak ile yarım bardak yağı karıştırıp iyice harmanlayın. Bir kaç saat dolapta dinlendirin. Diğer tarafta kıyılmış soğanları zeytin yağında pembeleşinceye kadar kavurun, sonra üzerine enginarı ve az tuzunu katın ( Börülce tuzlu bir sebze o yüzden enginara az tuz atmalı). Enginarlar yumuşayıncaya kadar ağzı kapalı tencerede pişirin. Sonra enginarı servis tabağına alın ve üzerine börülceyi ekleyip servis yapın.

IMG_4144

Deniz börülcesinin faydaları:

maxresdefault

 • Deniz Börülcesi,deniz kıyılarında yetişen, suyun ara ara vurduğu ıspanakgillerden bir ottur. Denizdeki bütün mineralleri kendi bünyesi içinde barındırması sebebiyle çok yararlıdır. İçerisindeki mineraller ise, sodyum, potasyum, magnezyum, iyot, kükürt, kalsiyum, fosfor, demir, çinko, magnezyum ve de bakır.
 • İyot eksikliği sebebiyle Guatr rahatsızlığı olan kişilere, İyotça zengin topraklarda yetişen Deniz Börülcesi çok faydalıdır.
 • Antitoksidan özelliğe sahip Deniz Börülcesi İdrar söktürme açısından da faydalıdır.

Enginarın faydaları:

Enginar-sindirim-sitemi-sağlığını-koruyan-bol-miktarda-fil-içerir

 • İdrar söktürücü özelliğinden dolayı böbreklerin çalışmasını düzenler, vücuttaki istenmeyen sıvıların atılmasını kolaylaştırır.
 • Ayrıca içerdiği potasyum, vücutta bulunan sodyum-potasyum dengesini olumlu etkileyerek, tansiyonu dengede tutar
 • Karın ağrısı, mide bulantısı, şişlik hissi, iştah kaybı gibi sindirim sorunlarını gidermeye yardımcı olur.
 • Enginar, K vitaminini zengin miktarda içermektedir. Bu özelliği ile kemiklerin sağlıklı yapısının dejenere olmasına izin vermez. İçerdiği K vitamini ve lifler sayesinde beyin sağlığını da korur.

İnşallah sizlerde bu güzel yiyecekleri sofralarınıza dahil edersiniz. Sağlıcakla kalın 🙂

No Comments

Leave a Comment