Çocuklara Özel Bilim, Sanat Etkinlikleri: Usturlab Atölye

Usturlab Atölye; ”Bilimin felsefe ile başlayıp, sanat ile buluştuğu yer.”

Usturlab; okul öncesinden başlayarak tüm yaş gruplarındaki bireylere ilgi çekici, birçok duyuya hitap eden, interaktif,  bilim,sanat ve teknoloji atölyelerini geniş bir yelpazede tasarlayan ve uygulayan eğitim profesyonellerinin bir araya geldiği sosyal girişim.  Atölye çalışmalarıyla birlikte eğitim materyalleri ve kutu oyunları üretmekte, danışmanlık hizmetleri vermekte, uzay evi, tabiat okulu ve bilim merkezleri kurulumu/yönetimi, bilimsel sergi tasarımı gibi anahtar teslim projeler de üretmektedir.

Orman Kaşifleri Kulübü

Orman Kaşifleri

Öğrenciler bir sene boyunca en yakın orman, koru veya okul bahçesinde Orman Kâşifi çantalarını takıp, büyüteç ve kazma küreklerini eline alıp keşfe çıkarlar, bütün bir ekosistemi; görerek, dokunarak, koklayarak, çizerek yani yaşayarak öğreniyolar.  Orman Kâşifleri Projesi, okullarda, bilim merkezlerinde ve bilgi evlerinde kulüp çalışmaları olarak uygulanmakta.

Çocuklar eğitmenler ile birlikte Türkiye’nin ekosistemini keşfettiği  bir yolculuğu çıkıyor. Keşif turlarının ardından çeşitli etkinlikler ile tabiat günlükleri sona eriyor.

Keşif Turlarına Çıkılan Bazı Rotalar;

İstanbul Validebağ Korusu

İstanbul Florya Atatürk Ormanı

İstanbul Fethi Paşa Korusu

Bursa Uludağ

Kocaeli Diriliş Kampı

Diyarbakır Kent Parkı

Şırnak Uludere Ormanları

Ankara Botanik Parkı

Ankara Botaş Yapracık Tesisleri

Sultangazi Kent Parkı

Nezahat Gökyiğit Parkı

İki saatlik keşif eğitimlerinin fiyatı 50 TL.

Sanat Kulübü

Egitim_14_2_6

Şehrin gürültüsüne alışmış çocuk ve gençlerin kendilerini keşfedecekleri, kalıplaşmış terimlerin ve tekniklerin dışına çıkarak hem modern sanat dallarına dokunuş yapacak hem de çeşitli faaliyetlerle geleneksel sanat dallarına yakından bakacakları kulüp çalışmalarında mükemmel yeteneklerin doğuşuna şahitlik edeceksiniz.

Bilimin ve sanatın tamamlayıcılığına her zaman inanarak hazırlanmış, görsel sanatların ön planda olduğu kulüp çalışması; İlkokul, ortaokul ve liseye yönelik eğitim müfredatları ile okullarda, bilim merkezlerinde ve bilgi evlerinde uygulanmakta.

Astronomi Kulübü

Astronomi Kulübü

Kulüp çalışmalarında gökyüzünü merak eden çocuk kâşifler ve gençler amatör astronom olma yolunda ilk adımlarını atmaya başlıyor.  Evrenin gizemli dünyası ve keşfedilmeyi bekleyen gök cisimlerine doğru eğitimcilerle birlikte yol alıyorlar. İlkokul, ortaokul ve lise gruplarına uygun eğitim müfredatlarını içeren bu kulüp çalışması deneysel ve çeşitli etkinlikler ile uygulamaya dayalı bir eğitim anlayışıyla hazırlanmış.

Kamplar

Gençlik Kampları Usturlab Atölyee

Özel veya kamusal kurum ve kuruluşların gençler için düzenlediği yaz kamplarında Usturlab olarak aktif görev almakta. Astronomi atölyeleri, Orman Kaşifleri gibi doğada uygulanabilir eğitimlere özellikle kamplarda yer vermek gençlerin temel bilimlere olan bakış açısını değiştirebilmek adına çok önemli! Belediyelerin işbirliği ile ücretsiz olarak astronomi eğitimleri veriliyor.

Bilim Şenlikleri

Bilim Şenlikleri

İstanbul’da çocuklar ve gençler için bir sürü etkinlik varken ülkenin doğusunda durum farklı… Anadolu’ya baktığımızda görüyoruz ki birçok çocuk ve genç bu etkinliklere katılabilmek için diğer yaşıtları kadar şanslı değiller. Bu ihtiyaca binaen Usturlab Atölye, Bilim Şenlikleri projesi ile ile erişebildikleri yerlerde çocukların ve gençlerin hayatlarında kısa bir süre de olsa, onlara ilham olmak, gerekli imkânları kendilerinin yaratabilmeleri ve bunun için istek geliştirmelerini sağlıyor.

Yaz ve Kış Okulları

Yaz Okulları

Eğlence ve bilimin bir arada olduğu, yaz tatilini değerlendirmek isteyen öğrenciler için bilim-sanat-spor temalı yaz okullarını çeşitli kurum ve kuruluşlarla işbirliği yaparak aynı zamanda kendi bünyelerinde de uygulamaktalar. Eğitim içerikleri ve uygulama yaklaşımı ile farklı disiplinlerin deneyimlendiği, her çocuğun farklı duyusuna hitap eden, öğrenme değil keşfetme odaklı ve eğlenceli programları katılımcılara sunuyorlar.

Kurumsal Eğitimler

Usturlab Eğitmen Eğitimleri

Usturlab, tasarladığı eğitimleri nitelikli ve alanında uzman eğitmenlerle yapmakta. Kendi alanlarında üstün başarı göstermiş eğitmenlerine, Usturlab Eğitmen Eğitimi uygulayarak, eğitim felsefesini birlikte çalıştıkları tüm eğitmenlere verdikleri ilave eğitici eğitimleri ile iletiyorlar. Eğitici eğitimi; bilgi, donanım ve deneyimlerini, bilim, teknoloji ve sanat konularında kendini geliştirmek isteyen, bu konuda eğitimler almak isteyen herkes ile paylaşıyorlar. Peki kimler katılabilir eğitmen eğitimlerine? Eğitmenlik becerilerini geliştirmek isteyen her düzeydeki profesyoneller, değişimlere ayak uydurmak isteyen, yeniliğe ve gelişime açık eğitimciler, çalıştığı kurumdaki pozisyonundan dolayı ilgili konuda eğitim vermek durumunda olanlar, çalıştığı sahada ilgili konuları eğitim müfredatına dahil etmek isteyenler, eğitim fakülteleri öğrencileri, çocuklarına her konuda destek sağlamak isteyen veliler ve aslında ilgisi olan herkes…

Felsefe Kulübü

Felsefe Kulübü

İnteraktif düşünüp sorgulamayı, yetişkin düşünme tarzını, doğru yetişkin olmak için çabalamayı ve yeni bakış açılarını bu kulüp eğitimleriyle keşfediyor çocuklar. ”Yetişkinler neden az hayal kurar? Yetişkinleri nasıl tarif ederiz? Yetişkinler ile çocuklar arasındaki farklar nelerdir?” gibi çeşitli sorulara yanıtlar arıyorlar.

Katılımcının kendi yaşamıyla ilgili temel soruları sorması ve çeşitli metinler aracılığı ile kendisini ve dünyayı tanımasını amaçlıyor. Doğru bilgileri kendi başına eleyip, yaşam değerlerini bu doğrultuda kurmuş olan bireyler olmaları yolunda yardımcı oluyorlar.

İlkokul, ortaokul ve liseye yönelik eğitim müfredatları ile Felsefe Kulübü çalışmaları; okullarda, bilim merkezlerinde ve bilgi evlerinde uygulanmakta.

Bütün bu etkinliklerin dışında kendi geliştirdikleri paket oyunları web siteleri üzerinden satıyorlar. Almak veya incelemek için; https://usturlab.com.tr/

Uzun ve kısa vadeli eğitimler hakkında daha ayrıntılı bilgi almak için bilgi@usturlab.com.tr’ye mail atabilirsiniz. Ayrıca web sitesi usturlab.com.tr’den detaylı inceleyebilisiniz. Instagram hesabını takibe alarak da etkinliklerden haberdar olabilirsiniz.

No Comments

Leave a Comment